Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
PicaView32 1.31
21. července 1999, 00.00 | Produkty firmy ACD Systems byly a stále jsou velmi kvalitní. A tak ani tento prohlížecí a konvertovací program grafických souborů nezklame.
Produkty firmy ACD Systems byly a stále jsou velmi kvalitní. Jmenujme například perlu mezi prohlížeči obrázků ACDSee nebo náhledový systém v requesterech ImageFox. Program PicaView je opět náhledový systém, ale funguje podobně jako na Grafice již popisovaný Image Converter, tedy vše se ovládá z kontextového menu dostupného ve Windows přes pravé tlačítko myši. Pokud nebude fungovat link, zkuste ještě tuhle adresu.
Jak už jste pochopili, PicaView je doplněk k prostředí Windows Exploreru a slouží k rychlému prohlížení a konvertování obrázků z kontextového menu. Protože se jedná o produkt založený s největší pravděpodobností na jádru ACDSee (nemohu to pochopitelně tvrdit s úplnou jistotou, ale je to skoro jisté), prohlížecí možnosti i podpora grafických formátů je u PicaView prakticky totožná s ACDSee a ImageFoxem. Na obrázku je doufám dobře vidět "prostředí" programu, respektive ovládací menu. Po kliknutí na náhled obrázku se spustí jednoduchý prohlížeč, který si můžete prohlédnout včetně nezbytných ovládacích menu na dalším obrázku.
Pod náhledem obrázku je uvedena jeho velikost v pixelech a počet barev, tato položka zároveň otevírá další submenu s hlavními funkcemi PicaView. První z nich je samozřejmě prohlédnutí obrázku, dále pak tisk, okopírování do clipboardu, možnost konverze do několika grafických formátů a u JPEG obrázků také rotace. Z dalších možností je to pak rychlé umístění obrázku jako podklad plochy (tiled a centrované) a návrat do původního stavu. Při samotném prohlížení jsou pak k dispozici obvyklé zoomovací funkce, možnost přepnutí na fullscreen zobrazení, reload obrázku (inteligentní funkce) a opět stejné funkce jako v přechozím případě u náhledu obrázku v kontextovém menu, tedy zapnutí pozadí plochy atd.
PicaView 1.31 umí pracovat s následujícími 17 grafickými formáty
BMP DCX EMF GIF IFF JPEG KDC PCD PCX PIC PIX PNG PSD SGI TGA TIFF WMF |
Windows Bitmap Multiple-page PCX Enhanced Metafile Format Graphics Interchange Format EA/Amiga Interchange File Format JPEG JFIF Kodak KDC Kodak PhotoCD ZSoft Publisher’s Paintbrush SoftImage PIC Alias PIX Portable Network Graphics Adobe PhotoShop Document SGI Image Format Targa TGA Tag Image File Format Windows Metafile Format |
Volba Options aktivuje preference, které jsou velmi jednoduché a přehledné. V sekci General lze nastavit zobrazení extenzí obrázků, zobrazení náhledu v kontextovém menu, povolit přehrávání WAV samplů a nastavit velikost náhledu. Položka Compatibility mode se používá v případě, že nefunguje správně zobrazení náhledu v kontextovém menu.
V druhé sekci Display se nastavuje vše další kolem zobrazení náhledu i originálního obrázku. K dispozici je pouze jeden typ rastrování, a to jednoduchý Ordered, aktivovat však můžete gamma korekce, zakázat přehrávání animovaných GIFů. Doporučuji také zapnout volbu "Use Device-dependent bitmaps", která může v závislosti na grafické kartě a nastavení systému zrychlit zobrazování. Z posledních funkcí v preferencích pak ještě uvádím nastavení velikost obrázku (přizpůsobení velikosti okna apod.) při zobrazení.
Při konverzi (viz obrázek) si můžete vybrat celkem z pěti grafických fomátů, konvertovat lze do formátů BMP, JPEG, PCX, TARGA a TIFF. Možnosti konverze jsou zcela shodné s ACDSee a tak k většině nabízených formátů jsou k dispozici ještě podrobné preference například pro nastavení stupně a typu komprese, rozlišení v DPI, optimalizace, vyhlazování apod. Samozřejmostí je podpora libovolného množství souborů konvertovaných najednou. Na dalších dvou obrázcích jsou nastavení pro formáty JPEG a TIFF. Konverze probíhá poměrně inteligentně a tak si můžete v hlavním okně vybrat, zda se obrázek přepíše jeho konvertovanou podobou nebo zda se program nejprve zeptá.
Pokud používáte často kontextové menu ve Windows Exploreru atp., může Vám být PicaView dobrým pomocníkem, neboť se jedná o spolehlivý, velmi rychlý a dle mého názoru kvalitní program, který toho umí víc než dost. Hlavně okamžitě dostupná možnost konverze do některého z nabízených grafických formátů a samozřejmě také bezproblémů fungující náhled i prohlížení obrázku (což jsou hlavní funkce programu) jsou dobrou vizitkou slušně vypadajícího software. A na úplný závěr ještě jedna malinko nepříjemná zpráva, kterou se však rozhodně nenechte ovlivnit, PicaView je shareware s poplatkem 26$.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024