Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Photoshop plug-in: Light!
Photoshop Plug-in Light
29. března 2002, 00.00 | Firma Digital Film Tools rozhodně nepatří mezi žádné nováčky zabývající se vývojem Photoshop kompatibilních plug-inů. Jednou z novinek od DFT je plug-in Light! zaměřený na co jiného, než na výrobu specializovaných světelných efektů.
Už z prvních dvou ukázek náhledového okénka plug-inu Light! firmy Digital Film Tools vám určitě bude jasné, co přesně má tento efektový modul na starost. Pokud se domníváte, že se Light! používá na tvorbu světelných efektů, máte samozřejmě pravdu, ostatně to už vyplývá ze samotného názvu plug-inu. Light! je určen pro Photoshop 5.5 a vyšší, vyžaduje rozlišení screenu alespoň 800x600 bodů a za 50 USD je k dispozici ve verzích pro Windows i pro Macintosh.
Pokud jste někdy vyráběli podobné typy efektů přímo v Photoshopu, jistě mi dáte za pravdu, že to sice jde docela dobře, ale prakticky všechno se musí udělat ručně. Plug-in Light! ovšem umožňuje poměrně širokou flexibilitu práce, protože většinu z nutných činností jako maskování, rozstřování, umístění světel v prostoru atp. akce. provede přímo za vás. Mimo klasických světelných efektů umí Light! také simulovat filtry Mist a Fog, samozřejmostí je pak nastavení filtru jako kdyby byl obrázek umístěný za sklem a řada dalších prolínacích módů známých i z jiných filtrů pro Photoshop. Světelné podmínky můžete nastavit buď sami nebo si vytvořit akci, která zkombinuje několik variant nastavení plug-inu, několik takových akcí najdete na webových stránkách autorů programu v sekci demonstrující možnosti plug-inu.
Různé typy a tvary světelných zdrojů samozřejmě nemusíte vyrábět ručně, Light! obsahuje několik desítek masek s jednotlivými tvary/texturami pro daný světelný zdroj (viz ukázka tvarů dodávaných s demoverzí plug-inu) - nabídka je vskutku pestrá a zahrnuje všechny možné i nemožné tvary včetně mnoha základních geometrických i mnoha abstraktních tvarů i také velmi efektní paprskovité světelné zdroje. S pomocí příslušných voleb v samotném plug-inu pak můžete simulovat světelné podmínky dle libosti, s vhodně zvolenou barvou světla samozřejmě můžete vytvářet nejen klasické světelné efekty, ale také prostorové měkké stíny v mnoha podobách limitovaných pouze dostupnou maskou/texturou. Mezi základní volby plug-inu patří například nastavení rozostření v celé scéně nebo pouze v jednotlivých směrech (což je asi vůbec to nejzákladnější, co budete při tvorbě světelných efektů používat), nastavení samotné masky s pomocí jednoduchého polygonového modelu přímo v náhledovém okně, blending, rotace světel, barva světelného zdroje (bohužel vždy pouze jedna barva, nelze tedy barvy na dané scéně míchat), pozice světel apod., mezi rozšířené funkce pak patří třeba možnost "nasvícení" pouze v jednotlivých RGB složkách, luminanci, nasycení či dané barvě, další samozřejmostí jsou pak různé deformační nástroje pracující v osách X či Y.
Protože demoverze plug-inu neumožňuje aplikovat nastavené světlo na obrázek (a bohužel nelze tedy hodnotit rychlost výpočtů světelných efektů), budete muset vzít zavděk ukázkami přímo od autorů plug-inu a pochopitelně i grabnutými ukázkami různých nastavení Light!. Na ukázkách výstupu je vlevo vždy původní obrázek/fotografie, vpravo pak výsledek s přidaným světelným zdrojem respektive aplikovaným světelným efektem.
Pokud bych měl srovnávat Light! s dalšími plug-iny se specializací na výrobu světelných efektů, dopadne to pro Light! velmi příznivě, neboť přináší velmi výrazné urychlení práce a podle dostupných ukázek i velmi kvalitní a poměrně realistický výstup. Z kvality dodávaných textur přesněji řečeno jejich rozlišení si můžete také přímo odvodit, pro jak velké a kvalitní obrázky či fotografie jsou dodávané tvary/textury určeny - rozlišení 720x540 bodů postačuje pro většinu z "obvyklých" velikostí respektive rozlišení grafických návrhů, ostatně každou masku lze většinou v Photoshopu přizpůsobit ve slušném rozsahu. Pokud plánujete používat Light! i pro úpravu a postprocessing fotografií s velmi vysokým rozlišením například skenovaných z diapozitivů či na filmových skenerech, patrně vám u některých komplexních světelných efektů nebude rozlišení dodávaných masek stačit, není ale problém vyrobit masku novou s odpovídajícím rozlišením. Cena plug-inu Light! je překvapivě rozumná (u podobných efektů totiž většinou nasadí jejich autor značně přemrštěnou cenu), škoda jen, že demo neumožňuje vyzkoušet si alespoň několik efektů přímo na obrázku.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024