Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
PhotoLine 12.05 pro Windows a Mac OS X
17. ledna 2006, 00.00 | Grafický editor schopný upravovat nejen bitmapovou, ale též vektorovou grafiku, vytvářet GIF a Flash animace, upravovat digitální fotografie a mnoho jiných věcí, tak přesně to je PhotoLine. S možnostmi tohoto poměrně levného grafického balíku vás nyní seznámíme.
PhotoLine německé společnosti Computerinsel patří s cenou 59 EUR mezi nejlevnější grafické editory schopné pracovat jak s bitmapovou, tak i s vektorovou grafikou. Mimo to zvládne i některé funkce DTP programů a webových editorů. Jedná se tedy spíše o jakýsi all-in-one balík pro univerzální práci s grafikou, tvorbu GIF/Flash animací a import a zpracování digitálních fotografií včetně snímků ve formátu RAW. PhotoLine je k dispozici ve verzích pro Windows a Mac OS X, zkušební verzi programu si můžete stáhnout zdarma.
Image browser vestavěný v PhotoLine 12 umí zobrazovat EXIF/IPTC a též editovat IPTC metadata, samozřejmostí je rovněž import z konverze digitálních fotografií ve formátu RAW (výčet podporovaných fotoaparátů je součástí dokumentace k programu).
PhotoLine podporuje řadu bitmapových a vektorových grafických formátů včetně formátu Adobe Photoshopu. Import vrstev je velmi rychlý, všechny vrstvy jsou převedeny na objekty například jako v Corel Photo-Paintu. S tím je spojena ztráta masek, efektů ve vrstvách a dalších speciálních vlastností jednotlivých vrstev. Objektový způsob práce je naopak výhodou při DTP operacích, u kterých funguje PhotoLine obdobně jako vektorové kreslící programy. S vektorovou grafikou lze samozřejmě v editoru pracovat také. Při práci s vektory se automaticky změní pracovní nástroje (výrazně se sníží jejich počet), přesto jsou ale úpravy vektorů poměrně snadné. Horší je to u komplexních vektorových ilustrací, které jsou složené z mnoha samostatných objektů, kdy je na obrazovce tak trochu chaos. Manipulovat lze se styčnými body s celým objekty, používat textury a různé druhy výplní. Samozřejmostí je u vektorů i bitmap podpora průhlednosti. Na vektory lze převést libovolný bitmapový objekt, vektorizace ale není příliš propracovaná, a tudíž ani příliš přesná.
PhotoLine 12 - program má i solidní tiskové funkce
PhotoLine 12 - import PSD souborů funguje bez problémů, při převodu se ale ztratí řada původních informací včetně stínů a dalších speciálních vlastností vrstev
Bitmapové kreslící a manipulační nástroje představuje u PhotoLine 12 například magická hůlka, sprej, nástroje pro prolínají objektů, kalíšek s barvou, přidávání textu (české fonty fungují bez problémů) a mnoho jiných běžných nástrojů. Samozřejmostí je několik desítek klasických či různých speciálních efektů včetně různých deformací, zrcadlení, zkosení objektů apod. Textové vrstvy jsou pochopitelně zpětně editovatelné a mohou obsahovat i celé odstavce textu, na které lze navíc aplikovat texturu nebo použít nasvícení celé vrstvy pomocí speciální "pseudo" 3D funkcí. Jako DTP lze PhotoLine 12 smysluplně použít asi jen v nouzi, přesto ale i v této oblasti nabízí program několik zajímavých funkcí jako například přidávání dalších stran v dokumentu a pochopitelně též podporu barvového prostoru CMYK, 16bitových barvových kanálů, ICC profilů a import a export PDF dokumentů.
Program podporuje též dávkové konverze grafických souborů včetně redukcí barev. Také tiskové funkce jsou vcelku slušné a mají vlastní náhled s možností umístit tištěné objekty přímo na dané místo tiskové plochy. PhotoLine umí navíc ještě tisknout plakáty, štítky, pohlednice, přebaly na CD a řadu jiných speciálních tiskových formátů. Kalendáře, přebaly či potisk CD/DVD je nabízen i formou grafických předloh, které stačí jen vyplnit textem či obrázky. "Internetové" funkce PhotoLine zastupuje sekce pro tvorbu GIF animací, export Flash animací a dokonce i tvorba DHTML animací, u které nabízí program vícestopou časovou osu, do které si "naházíte" jednotlivé animační objekty a poté určíte jejich směr pohybu na obrazovce. Dalšími funkcemi souvisejícími s internetem je třeba export webových galérií, tvorba klikacích map a animovaných tlačítek, pro které je k dispozici opět samostatný editor. Práci v PhotoLine si můžete usnadnit pomocí akcí. Každá akce obsahuje záznam provedených editačních či manipulačních operací, které lze nahrávat podobně jako v profesionálních grafických editorech.
Celkově lze o PhotoLine 12 říci, že se jedná o relativně nenáročný, ale přesto zajímavý a univerzální grafický editor, navíc s přijatelnou cenou. Některé funkce programu by určitě stály za to ještě vylepšit, díky poměrně rychlému vývoji editoru se ale nových či vylepšených editačních nebo retušovacích funkcí dočkáme zřejmě dost brzy.
PhotoLine 12 - další modul je určený k tvorbě tlačítek pro webové stránky a různé prezentace
PhotoLine 12 - editor umožňuje pracovat i se světelnými zdroji
PhotoLine 12 - součástí editoru je též modul na tvorbu čárových kódů různých typů
PhotoLine 12 - program umí vytvářet i grafické kalendáře
PhotoLine 12 - DHTML animace jsou jednou ze specialit programu
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024