Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Photo-Light 2.0 pro Adobe Photoshop
24. května 2005, 00.00 | Novou verzi plug-inu na tvorbu světelných efektů pro Adobe Photoshop a další grafické editory uvedla již před časem na trh společnost Human Software. Popis vlastností tohoto zajímavého a cenově dostupného plug-inu vám nyní nabízíme.
Photo-Light společnosti Human Software je poměrně známý Adobe Photoshop kompatibilní plug-in na výrobu světelných efektů. S pomocí Photo-Light lze celkem snadno vytvořit realistické efekty dopadajících světelných paprsků různé barvy a z různých zdrojů. Plochy paprsků či simulovaných světelných ploch lze libovolně upravit pomocí několika efektů, masek a vektorových cest podobných těm, které umí vytvářet samotný Adobe Photoshop.
Photo-Light 2.0 navíc funguje i v dalších grafických programech - například v Paint Shopu Pro, Photo-Paintu či Photoshop Elements. Cena plug-inu ve verzích pro Mac OS X a Windows je 70 USD (download cca 32 MB), upgrade z verze 1.x stojí 29 USD.
Plug-in má vlastní prostředí s komplexní sadou nástrojů na tvorbu a úpravy vektorových cest, díky kterým lze virtuálně osvětlené plochy libovolně zvětšit, protáhnout, zúžit nebo jiným způsobem zdeformovat nebo použít uzavřené cesty pro vyplnění "světelným" vzorem. Celkový počet světelných efektů, které Photo-Light 2.0 nabízí, dosahuje čísla 200, počet jejich kombinací je ale pochopitelně nesrovnatelně vyšší. Každý efekt se skládá z hotové předlohy se světelným zdrojem, případné cesty pro další úpravy daného efektu a spousty voleb pro různé doplňkové efekty, barvové přechody, využití textur, nastavení barev apod. Pokud chcete, můžete si vyrobit i vlastní světelné zdroje a uložit si je do uživatelské databáze. Stávající databáze předloh pro světla je tříděna podle několika kategorií, výběr předlohy probíhá prostřednictvím vizuálního náhledu.
Photo-Light 2.0 - pracovní prostředí plug-inu s aktivovanými nástroji na tvorbu a úpravy cest ovlivňujících jednotlivé efekty
Hodně zajímavé je použití vrstev přímo v rámci plug-inu Photo-Light. Každá vrstva může obsahovat jiný efekt, který pak lze třeba prolnout s jinými efektovými vrstvami. Schopnost manipulovat s vrstvami je bohužel trochu nepřehledná, neboť náhled vrstev (jako např. u Photoshopu) není k dispozici a přepínání mezi vrstvami se provádí přes samostatné textově řešené menu. Speciální světelné zdroje umožňují mimo jiné teoretickou tvorbu přírodních atmosférických jevů v podobě mlhy, kouře, záření, ostrých stínů vrhaných slunečními paprsky apod. Kvalita těchto efektů je autory plug-inu označována jako realistická, což se ale bohužel dá akceptovat pouze s přivřením obou očí nebo v lepším případě s následným doladěním vygenerovaných efektů přímo v Photoshopu.
Mezi jiné speciality plug-inu patří práce s barvovými a alfa kanály. Každý kanál lze opatřit maskou/obrázkem ve stupních šedi, aplikovat na něj barvový přechod a řadu dalších vlastností. Součástí Photo-Light 2.0 je řada již hotových masek v podobě různých grafických předloh, s pomocí kterých lze například simulovat stíny vlajky, ptáků na obloze či stíny vržené jinými objekty. Maximem je něco přes dvacet současně používaných kanálů, jejichž přepínání se opět provádí z příslušného menu. Jednotlivé kanály lze navíc míchat podle jejich primárních vlastností, což umožňuje vyrobit na jedno spouštění plug-inu i velmi komplexní efekty.
Photo-Light 2.0 - výběr z několika nabízených kategorií obsahujících předlohy jednotlivých světelných efektů
Zajímavé je též řízení vykreslování světelných a dalších typů efektů - každý efekt či efektová operace může působit interně v daném kanálu, externě v jiném vybraném kanálu nebo ji můžete zakázat ve všech kanálech současně. Obsah kanálů lze navíc téměř libovolně kopírovat a slučovat či odčítat jejich obsah. Mezi ostatní efektové a manipulační operace pro ovlivnění předloh se světelnými zdroji patří u Photo-Light například efekt reliéfu, gaussian blur, nastavení offsetu, různé transformace, efekty posterizace aj. Samozřejmě jsou i základní operace s nastavením jasu/kontrastu a další běžné funkce pro nastavení saturace, barvy apod.
Plug-inu Photo-Light 2.0 by zřejmě slušel modernější způsob ovládání včetně vizuální práce s efektovými vrstvami a alfa kanály. Stávající ovládací prvky plug-inu jsou totiž dost strohé a zejména u vrstev a kanálů není orientace zrovna nejlepší - zejména u tvorby komplexnějších efektů vyžadujících více vrstev a manipulaci s alfa kanály. Ohledně celkových efektových možností a tvorby světelných efektů se ale Photo-Light 2.0 moc vytknout nedá a také cena plug-inu je vcelku rozumná.
Photo-Light 2.0 - možnosti pro úpravy vlastností a kombinování jednotlivých světelných efektů v rámci vrstev a dvaceti alfakanálů jsou velmi rozsáhlé
Photo-Light 2.0 - jen velmi skromná ukázka jednoho z mnoha možných světelných efektů |
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024