Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Perfectly Clear 1.5: automatické opravy digitálních fotografií
12. října 2010, 07.00 | Existují zázračné prostředky na automatické úpravy digitálních fotografií včetně vyvážení barev, korekci kontrastu či nastavení věrohodného tónování snímků? Autoři pluginu Perfectly Clear trvají na tom, že v případě jejich softwarového řešení ano.
Plugin Perfectly Clear společnosti Athentech Imaging na opravy barev, tónování, kontrastu a dalších parametrů digitálních snímků se nás snaží přesvědčit o tom, že v případě automatizovaných korekcí je ve svém oboru opravdovým přeborníkem. Dokáže však opravdu zastoupit operátora Photoshopu či jiného grafického editoru? Předem podotýkám, že na nic takového v článku reálnou odpověď nedostanete, neboť u úprav snímků hraje velkou roli například otázka osobního vnímání barev a řady dalších vjemových pocitů. Přesto je zajímavé sledovat, jakým směrem se podobně koncipované nástroje typy Perfectly Clear ubírají a co všechno vlastně umí.
Začneme od začátku. Perfectly Clear je určený pro Adobe Photoshop CS3/CS4/CS5 a Photoshop Elements 8 – k dispozici jsou verze pro Windows a Mac OS X (obojí s podporou 32 i 64 bit). Cena pluginu je 199 USD, což z Perfectly Clear dělá jeden z nejdražších automatizovaných korekčních nástrojů pro úpravy fotografií.
Softwarové technologie
Decentní náznak softwarových technologií a algoritmů použitých u pluginu Perfectly Clear obsahuje stejnojmenná aplikace (s cenou 3 USD) pro Apple iPhone, která slouží k pohodlnému vylepšování expozičních, barvových a jiných parametrů telefonem pořízených digitálních fotografií. Mnohem podstatnější je však informace, že shodné algoritmy a analytické algoritmy obsažené v Perfectly Clear najdeme (u produktu Perfectly Clear LAB) v několika desítkách tisíc samoobslužných foto kiosků, minilabů a formou licencí i v různých softwarových aplikacích pro korekce digitálních snímků.
Autoři Perfectly Clear vlastní i několik softwarových patentů na některé své technologie analýzy a manipulace s vlastnostmi digitálních fotografií, mezi které patří například vnímání barevného spektra a tónování snímků, manipulace s živostí barev, práce s expozicí aj.
Možnosti a funkce pluginu
Plugin Perfectly Clear zvládne současně provést až deset korekcí v jednom průběhu, tzn. většinou na jedno kliknutí myší. Konkrétně se například jedná o úpravu a vyvážení expozice ve třech intenzitách, úpravu kontrastu, kalibraci bílé barvy formou změnou tónování snímku, dále o opravu věrnosti barev a jejich případného zvýraznění/živosti. Z ostatních korekčních operací nabízí plugin redukci šumu, zaostření snímku a několik korekčních funkcí na úpravy portrétových fotografií v čele s úpravou pleťových odstínů, osvětlení a plně automatické korekce červených očí.
Plugin Perfectly Clear doplňují další nástroj na korekce parametrů digitálních fotografií v podobě (zatím stále vyvíjené) aplikace Perfectly Clear PRO, která taktéž umí současně provádět až deset různých druhů oprav a podporuje také RAW snímky převáděné v pluginu v Perfectly Clear samotným Photoshopem přes známý vestavěný doplněk Adobe Camera Raw.
Aktuální verze Perfectly Clear 1.5 mimo oficiální podpory Mac OS X a 64 bitové varianty pluginu pro Photoshop CS5 (pro Windows i Mac) umožňuje korigovat fotografie umístěné v libovolné vrstvě a také pouze vybrané plochy snímků, což automaticky přináší lepší možnosti tvorby grafických kompozic. Okno pluginu lze nyní zvětšit na celou obrazovku, mírně vylepšené je i ostření fotografií.
Perfectly Clear 1.5 - originální fotografie (první v pořadí) v porovnání s automatickou úpravou snímku v pluginu versus autokorekce tónů v Photoshopu CS4
Zkušební sadu fotografií jsem vybral víceméně náhodně, chybí snad jen klasický portrétový snímek, jehož korekce si ale můžete vyzkoušet sami. Srovnání výsledků automatizovaných korekčních procesů je provedeno nejjednodušší cestou v porovnání s interními funkcemi Adobe Photoshopu CS4/CS5 – zpravidla s využitím automatické opravy/vyvážení tónů, případně doplněného o úpravu kontrastu či barev a jemné zaostření snímku. Všechny zmíněné operace totiž provádí plugin Perfectly Clear sám. Z hlediska individuálního zhodnocení výsledků si porovnání raději proveďte sami přímo na vašich konkrétních fotografiích.
Závěr
Závěr je pravděpodobně přesně takový, jaký čekáte. Zázraky Perfectly Clear opravdu neumí, nicméně v některých případech jsou výsledky korekčních procesů pluginu opravdu zajímavé a provedené úpravy působí dostatečně věrohodným (a občas i působivým) dojmem. Dodávaná přednastavení pluginu jsou vcelku kvalitní, u všech presets (bez výjimky) je však nutné snížit příliš intenzivně předdefinované zaostřování snímků. Redukce šumu není u Perfectly Clear nijak oslnivá a určitě najdete lepší nástroje na potlačování šumových zrn.
Můžete samozřejmě namítnout, že v samotném Photoshopu manuálně docílíte totožných či lepších výsledků a budete mít pravdu, ovšem s většími časovými nároky a v mnoha případech rozhodně ne na pár kliknutí myší. A přesně o to v pluginu jde. Cena pluginu je přitom typicky americká, neboť levné věci zkrátka někdy nepůsobí úplně věrohodným dojmem a 200 USD má z tohoto hlediska svůj smysl.
Zkušební verzi pluginu si můžete v klidu vyzkoušet a zkoumat chování Perfectly Clear po dobu 30 dnů. Trial verze nevkládá do obrazu žádné vodoznaky ani jiné nežádoucí obrazové prvky.
Perfectly Clear 1.5 - plugin podává solidní výsledky při automatických opravách jasu/kontrastu/tónování snímků, jako poslední je opět autotónování v Photoshopu CS4
Perfectly Clear 1.5 - u běžných podzimních krajinek s dobrým vyvážením barev i tónů automatické korekce příliš neoceníte
Perfectly Clear 1.5 - korekce se zaměřením na celkovou živost barev, dole je manuálně opravený snímek v Photoshopu s jednoduchým "ořezem" přímo histogramu
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024