PDFmyURL: konverze webových stránek do PDF snadno, rychle, online - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

PDFmyURL: konverze webových stránek do PDF snadno, rychle, online

4. února 2010, 00.00 | Potřebujete rychle převést webovou stránku do podoby PDF dokumentu pro offline čtení, zaslání e-mailem či snadné vytištění na stolní tiskárně? A nebo chcete obdobnou možnost poskytnout návštěvníkům svých stránek bez toho, že byste museli zprovozňovat jakoukoli serverovou aplikaci? V těchto i dalších případech nepřehlédněte nedávno spuštěnou online službu PDFmyURL, kterou blíže představujeme v tomto článku.

Možnost převedení obsahu webových stánek do formátu PDF může být v mnoha případech žádaná. Namátkou lze zde zmínit konverzi stránek do podoby PDF dokumentu pro offline čtení, zaslání jiné osobě e-mailem, archivaci, anotování (sdílení návrhů apod.) či pohodlné vytištění na stolní tiskárně. Ne u každé webové stránky má takto smysl (problémem je samozřejmě multimediální obsah), nicméně typicky v případech, kdy je pro uživatele podstatný text dané stránky nebo se jedná o statický layout na bázi CSS a s bitmapovými obrázky, může přijít velmi vhod.

K vytvoření takovéhoto PDF lze použít různé nástroje. Na systémové úrovni mají uživatelé Mac OS X k dispozici odpovídající virtuální tiskový driver systému, použitelný takto i pro tisk z webového prohlížeče. V případě Microsoft Windows není odpovídající zabudovaná funkce k dispozici, uživatelé zde nicméně mohou sáhnout po nepřeberném množství bezplatných i komerčních převodníků. Královským nástrojem pro danou oblast na obou platformách je pak bezesporu Adobe Acrobat (v základní i Pro verzi), jenž nabízí velmi sofistikované nástroje pro převod obsahu celých webů – kvalita a použitelnost takovéhoto převodu je nicméně i v tomto nástroji výrazně ovlivněna posláním a technickým základem převáděných prezentací.

Převod daného typu lze nabídnout i přímo v rámci funkcionality určité webové prezentace. Pro daný účel se používají nejrůznější serverová řešení pro dynamicky generované PDF typu PDFlib, FPDF či TCPDF. Provozovatel takto může návštěvníkům svých stránek poskytnout nástavbovou službu využitelnou opět způsoby naznačenými výše a také třeba pro vytváření různých dynamických výstupů typu letenek, jízdenek, vstupenek, faktur či potvrzení.

Zajímavou online službou, kterou lze do značné míry použít oběma naznačenými způsoby, a to přitom nejen zdarma, ale i bez nutnosti cokoli instalovat, je PDFmyURL. Jedná se o nedávno spuštěné řešení, za kterým dle všeho stojí tým holandských programátorů.

pdfmyurl-1f.jpg

Základní, osobní využití služby je velmi jednoduché. Uživatel v jejím rozhraní zadá URL stránky (přenos přes schránku) kterou chce zkonvertovat, služba mu pak do okna prohlížeče či na disk (záleží na konfiguraci) vrátí odpovídající soubor. Formát stránky je nastaven na A4, dle našich zkušeností se korektně zachovají odkazy, obrázky a text ve správném kódování, převedeny nejsou Flash animace a další dynamický obsah.

pdfmyurl-2f.jpg

Podstatně více možností dává nasazení dané služby s volitelnými parametry, které lze nejjednodušeji zadat do URL jako parametry odpovídajícího PHP skriptu. Daným způsobem se nabízí možnost kontrolování formátu generované stránky a jejich jednotlivých okrajů. Dále lze takto vkládat do výstupu různý text, a to do záhlaví či zápatí (nastavení zarovnání, fontu aj.), kontrolovat je přitom možno způsob číslování stánek. Možné je i sestavování komplexnějších výstupů s obsahem a titulní stránkou (bez záhlaví a zápatí), dále lze generovat hierarchickou osnovu postavenou na záložkách. Kontrolovat je možno rozlišení výstupu (k dispozici je i generování PDF ve snížené kvalitě s nízkým objemem souboru), obrázky mohou být převedeny do odstínů šedi, zakázat lze vložení externích či naopak lokálních odkazů. Možné je nastavení kódování znaků a přiřazení kaskádových stylů, které se na výstup aplikují. Kontrolovat lze také název souboru, do kterého se ukládá výstup. Možná je autentizace uživatele a přístup přes proxy. Často použitá nastavení si pak uživatel může uložit buďto v podobě odkazu, nebo i bookmarkletu (tedy bookmarku s odpovídajícím JavaScriptem) pro použití s libovolnou stránkou – bookmarklet pro inspiraci je k dispozici na stránce služby.

pdfmyurl-3f.jpg

Uvedené možnosti – a to je na PDFmyURL zřejmě nejlepší – pak lze nabídnout na vlastních stránkách prostřednictvím odkazů či dalších metod, dovolujících dynamické volání služby. Provozovatelé webů takto mohou svým čtenářům snadno nabídnout dynamicky generované PDF bez toho, že by k tomu potřebovali instalovat jakoukoli serverovou komponentu. Není mimochodem bez zajímavosti, že se již objevil odpovídající modul, dovolující takovouto integraci do prostředí redakčního systému Joomla.

PDFmyURL je začínajícím řešením, které zatím poskytuje jen základní interface a jehož schopnosti stojí a padají s použitým enginem pro převod stránek, postaveným dle všeho na tiskové komponentě frameworku Nokia QT 4.6. Již ve stávající podobě je každopádně PDFmyURL použitelný bez přehánění miriadou různých způsobů, přičemž integrace do vlastních webových prezentací je u něj velmi snadná. Do budoucna věříme, že služba bude fungovat úspěšně i při vysokých náporech a že její možnosti budou dále zkvalitňovány. Zájemcům o další vývoj zde doporučujeme návštěvu odpovídajících účtů na Twitteru a Facebooku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: