Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
PDFescape: online editor formulářů a PDF dokumentů
PDF AppendPDF
16. června 2009, 00.00 | Nemáte zrovna při ruce žádný vhodný program na editaci a prohlížení PDF dokumentů či PDF formulářů? Můžete vyzkoušet bezplatný online editor PDFescape v podobě webové aplikace ovládané například z prostředí Internet Exploreru, Safari, Firefoxu či Google Chrome.
Online editor PDF dokumentů PDFescape se neinstaluje, stačí otevřít URL ve webovém prohlížeči a aplikace se načte a spustí v jeho prostředí. Současná verze PDFescape oficiálně podporuje webové browsery Internet Explorer 6/7/8, Firefox 2/3, Safari 2/3 a Chrome, Operu autoři PDFescape zjevně ignorují. Podmínkou je také aktivní JavaScript, technologie Flash či Silverlight PDFescape nevyužívá. Pro práci s PDF dokumenty a v nich obsaženými formuláři je zapotřebí připojení k internetu, PDFescape totiž nelze stáhnout a spustit v offline verzi.
Zdarma, avšak s omezeními...
PDFescape je k dispozici zdarma a nevyžaduje ani žádnou registraci, úplná charita to ale není. Mimo zobrazované reklamy na komerční PDF produkty, se budete muset smířit ještě s limitem 2 MB na jeden PDF dokument, který navíc může obsahovat maximálně 50 stran. Online publikování PDF dokumentů v PDFescape, včetně vyplněných formulářů (například pro vnitropodnikové uživatele či klienty společnosti, kteří pak nepotřebují žádný PDF editor), už zdarma není a je řešeno formou kreditů s různými cenovými kategoriemi za předplacený kredit.
Protože PDFescape pracuje na bázi současných „jednodušších“ webových technologií a nejrozšířenějších rodin písem, neumožňuje přímo editovat texty v otevřených PDF dokumentech ani manipulovat s obrázky. Grafiku a texty lze tedy přidávat pouze formou nezávislých objektů a textových bloků, jejichž vrstvení v dokumentu lze nastavit pomocí klasického či kontextového menu. Hlavním úkolem PDFescape jsou tak víceméně drobné úpravy PDF dokumentů, vyplňování formulářů a přidávání textových poznámek a různých grafických symbolů.
Zpracování PDF dokumentů a formulářů
Po otevření PDF souboru (jednoduše se nahraje na server z webového prohlížeče) si PDFescape „přechroupe“ jednotlivé stránky v PDF dokumentu a vytvoří jejich bitmapové JPEG náhledy, které se pak zobrazí ve webovém prohlížeči. Na kopírování textů obsažených v PDF dokumentech zatím zapomeňte, nenašel jsem ani žádnou funkci pro nastavení kvality JPEG komprese u náhledů stránek – pouze jednoduchou lupu s pevně danými rozsahy 50, 100 a 200 procent.
Jako čistokrevný editor PDF formulář PDFescape asi moc použít nelze, přesto několik funkcí na tvorbu formulářových polí aplikace nabízí. Přepis stávajících textů v PDF dokumentech řeší PDFescape dost šalamounsky, avšak vcelku logicky. Přes text si můžete s nástrojem Whiteout umístit bílé pravoúhlé pozadí, které přemaže původní text, a do něj pak vložíte vlastní texty. Vypadá to možná složitě, v principu se ale funkce Whiteout dá používat docela dobře – ovšem až na výjimky, kdy má strana PDF dokumentu jiné pozadí než bílé.
Vyplňování PDF formulářů je samo o sobě jednoduché, stejně jako psaní a vkládání textů a vektorové grafiky. Manipulační funkce editoru reprezentuje možnost změnit pořadí stran v otevřeném PDF dokumentu, vybrané strany můžete též dle potřeby smazat či natočit. Formuláře lze vkládat pouze v podobě textových polí a checkboxů, jiné formulářové prvky zatím PDFescape nenabízí. Upravený PDF dokument můžete uložit, sdílet na serveru, odeslat je e-mailem nebo vytisknout.
PDFescape - kontextové menu pro manipulaci s objekty
PDFescape - dostupné funkce na tvorbu formulářových prvků
Závěr
Vzhledem k celkovým možnostem editoru bude závěr stručný. Online aplikace PDFescape náročnější uživatele nijak zvlášť nenadchne, občas se ale může hodit. Reklama na softwarové produkty je pochopitelná, ne však omezení na maximum 2 MB soubory s nejvýš 50 stranami, tím totiž PDFescape vcelku rychle ztrácí opravdu praktické využití. Pro firemní účely je pak nabízena placená verze PDFescape Enterprise, kterou lze instalovat na zvolený server a využívat například pro (velmi jednoduché) zpracování formulářů, například s různými smlouvami, dotazníky apod.
PDFescape - funkce na tvorbu odkazů
PDFescape - nabízené tiskové operace
PDFescape - vložení informací o PDF dokumentu
PDFescape - PDF dokumenty lze v editoru zabezpečit heslem
PDFescape - menu pro práci se soubory
PDFescape - nástroje pro přidávání grafických a textových objektů
PDFescape - alternativa kontextového menu
PDFescape - ukládání PDF souborů
PDFescape - otevření či připojení PDF souboru
PDFescape - nabídka pro sdílení PDF dokumentů
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024