Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
PD Pro Digital Painter 3.1
26. května 2005, 00.00 | Project Dogwaffle je svým způsobem unikátní kreativní grafický a animační editor založený na systému brushů, práci s alfakanálem a mnoha desítkami nejrůznějších efektových filtrů. Dnes bychom vám rádi představili komerční verzi PD Pro, která nabízí zajímavé kreslící, efektové a animační funkce.
PD Pro Digital Painter je zajímavý softwarový projekt grafického a animačního editoru odvozený od poměrně známého editoru Project Dogwaffle, jehož starší verze jsou k dispozici zdarma. PD Pro je stejně jako jeho freewarový kolega Project Dogwaffle kreativní bitmapový grafický editor pro Windows založený na systému brushů podobně jako třeba Corel Painter. Výhodou PD Pro je přijatelná cena zhruba 100 USD, ve které je obsažena i spousta plug-inů a efektových filtrů, ze kterých se PD Pro skládá. Primárním zaměřením PD Pro je ruční kresba, kterou lze navíc přímo v programu animovat pomocí posloupnosti snímků.
Historie Project Dogwaffle je vcelku zajímavá. Prvotním účelem programu byl zdarma dostupný bitmapový editor, který by nabídl podobné funkce jako tehdy profesionální kreslící programy zaměřené na ruční kreativní kreslení pomocí sady speciálních brushů. Postupem času se na Project Dogwaffle nabalovaly další a další modulární části včetně řady plug-inů a filtrů s nejrůznějšími funkcemi a celý projekt se postupně zkomercionalizoval. Nejnovější varianta Project Dogwaffle pojmenovaná jednoduše PD Pro 3.1 tak nabízí několik desítek kreslících brushů výborné kvality, se kterými lze "načmárat" prakticky všechno od přírodních scenérií až po portréty.
Jak už jsem uvedl výše, je PD Pro modulárně řešený grafický editor, který je v podstatě poskládaný z desítek částí. Program má vlastní grafické prostředí s nezávisle fungujícími pracovními okny a nástrojovými paletkami, které mohou být až na několik výjimek zobrazeny současně. Naprostou samozřejmostí je podpora tlakově citlivých tabletů, bez kterých se u grafických editorů tohoto typu prakticky nelze obejít. V nouzi postačí třeba i Tablet PC, ale není to ono. Při kreslení pochopitelně můžete stejně jako v reálu používat různé podkladové materiály (s imitací jejich přirozené struktury) jako je třeba papír, plátno, dřevěná deska apod.
PD Pro 3.1 - grafické prostředí editoru s hlavní nástrojovou paletou, lištou pro navigaci ve snímcích animace a několika informačními okny
PD Pro se podobně jako některé jiné grafické editory snaží imitovat některé zásadní prostředky používané v reálné praxi. Najdeme zde tedy například malířskou paletu, ve které si můžeme namíchat příslušný odstín barvy a poté ho kapátkem vybrat pro kreslení. Stěžejním nástrojem pro kreslení jsou pochopitelně brushe. PD Pro 3.1 jich standardně má mnoho desítek a řadí je do kategorií. Základními kategoriemi jsou jednoduché brushe bez efektových funkcí, které doplňují klasické malířské štětce, různé druhy per, pastelky, olejové a temperové barvy/brushe, vodovky a spreje. Speciální kategorií štětců jsou efektové brushe pro rozmazávání, klonování a jiné podobně specializované operace. Dalším typem efektových brushů je sada brushů na tvorbu organických efektů, s pomocí kterých lze velmi snadno nakreslit třeba travnatý porost, dešťové kapky, kameninový podklad, různé květiny apod.
Brushe mohou být též i animované, což umožňuje následnou poměrně rychlou tvorbu kratších animací. Zajímavé je i to, že na animované brushe lze aplikovat něco kolem padesáti efektů, což dále rozšiřuje celkové schopnosti PD Pro. Animované brushe lze navíc umísťovat na křivku, slouží k tomu editor Brush Keyframer.
Všechny brushe lze editovat a upravit nebo změnit jejich vlastnosti. Každý brush má mimo základních vlastností určujících jeho rozměr a jiné primární vlastnosti také několik speciálních prvků, pomocí kterých lze definovat dynamiku daného brushe, jeho intenzitu a u efektových brushů i řadu jiných parametrů. Zajímavé jsou zejména částicové brushe, které mohou při kreslení simulovat nejen například reálný štětec (s různou tloušťkou), ale především různé vlasové útvary. Pomocí jednoho z plug-inů lze nadefinovat i "bezešvé" brushe, kterými se pak dá kreslit po objektech nebo je použít jako textury na pozadí.
PD Pro 3.1 - celý program se defacto skládá z plug-inů, efektových filtrů a různých jiných modulů
PD Pro 3.1 - základní funkce editoru pro nadefinování nového brushe určitě potěší nejednoho grafika
PD Pro 3.1 - kvalitní jsou v programu i volby na vyplňování grafických objektů gradientem (novinka v PD Pro 3.1), které současně obsahují i funkce pro různé efekty
Efektové možnosti PD Pro 3.1 jsou výborné. Program nabízí více než sto filtrů pro úpravy celého obrazu nebo jen vybrané části. Efekty lze kombinovat s grafickým bufferem, který současně slouží jako jakýsi grafický a efektový zásobník na kombinování různých overlay efektů. Buffer a alfakanály s nastavitelnou průhledností (které PD Pro rovněž podporuje v široké míře) se používají i u animací, u kterých pak lze kreslit přímo přes danou vrstvu - funguje to podobně jako tzv. onion skin funkce u animačních editorů. Vrstvy PD Pro samozřejmě podporuje také a lze je opět kombinovat se swap bufferem. Alfakanály lze nejen kombinovat, ale také je například invertovat, transformovat a používat je k řadě efektů. Transformace alfakanálů nabízí například změnu jejich velikosti a rotace, interní nastavení vlastností daného alfakanálu pak například umožňuje změnu jasu, kontrastu a gamma korekce. Přímo do alfakanálu lze též kreslit a hotovou masku pak použít třeba k efektům. K Project Dogwaffle i PD Pro je navíc k dispozici i několik šikovných externích plug-inů, které dále rozšiřují efektové možnosti programu.
Součástí PD Pro je i funkce pro dávkové zpracování grafických souborů, na které lze hromadně aplikovat vybrané image processingové filtry a poté soubory uložit v některém z mnoha podporovaných grafických formátů. Další doplňkovou funkcí programu je podpora skenerů a jiných TWAIN kompatibilních zařízení, které lze využít například pro nasnímání políček animace nebo jiných statických grafických předloh.
Časová osa respektive slider pro posun snímků nemá standardně žádný schématický náhled pro daný časový úsek ani žádné stopy známé z videoeditorů, které ale nepotřebuje, neboť jako náhled automaticky funguje celá kreslící plocha hlavního okna. Časovou osu si ale můžete přepnout do módu Filmstrip, ve kterém jsou zobrazovány snímky včetně náhledů. Panel pro ovládání animací nabízí mimo jiné pop-up menu s volbami pro kopírování sérií snímků na přesně určené místo a další užitečné operace jako je například přehrání animace pozpátku, funkci pro případné odstranění prokládání apod.
PD Pro 3.1 - nástroj na psaní textu podporuje češtinu a nabízí nejen víceřádkové texty, ale také jejich zarovnání, centrování a převod na brush nebo na součást animace
PD Pro 3.1 - editor vyniká poměrně rozsáhlými možnostmi práce s alfakanálem, vzory a preference pro definování brushů
PD Pro 3.1 - paleta různých typů brushů
PD Pro 3.1 - podobně jako každý vyspělejší grafický editor má i PD Pro systém vrstev, které lze podle potřeby přesouvat, měnit jejich viditelnost a pro dosažení různých efektů je kombinovat s grafickým bufferem
Novinkou v PD Pro 3.1 jsou mimo jiné výrazně inovované nástroje na tvorbu gradientů, u kterých nyní najdeme několik nových módů pro tvorbu kruhových výplní, warping výplně ve vybraném směru podle nastaveného vzoru a s tím související funkci pro lineární nasvícení předlohy. Další novinkou jsou fotografické image a color processingové filtry umožňující upravit kontrast, vyvážení bílé barvy a jiné běžné operace.
Demoverzi PD Pro 3.1 (cca 14,2 MB) si můžete stáhnout zdarma. Pokud nepotřebujete tolik funkcí, můžete si stáhnout freewarovou verzi Project Dogwaffle 1.2, která se od PD Pro liší především počtem modulů (ze kterých se celý program skládá), rozšířenou podporou animačních funkcí a nemá tak velké možnosti při definování brushů. Ukázky grafických kreací vytvořených v Project Dogwaffle či jeho následovníku PD Pro najdete například v této galérie.
PD Pro 3.1 - první z předvoleb pro efektové brushe nabízí tvorbu "částicových" efektů PD Pro 3.1 - nabídka jedné z možných sad kreativních bitmapových brushů |
PD Pro 3.1 - vizuální předvolby efektových brushů různých tvarů a různých vlastností PD Pro 3.1 - simulátor malířské palety umožňuje namíchání různých kombinací barev či jejích odstínů a následný výběr barvy pomocí kapátka |
PD Pro 3.1 - několik ukázek grafických kreací vytvořených s pomocí kreslících brushů a efektových funkcí programu |
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024