Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
PANTONE ColorMunki Design: měření barev (nejen?) v amatérském sektoru
30. dubna 2009, 00.00 | Společnost Pantone, resp. její vlastník X-Rite, vstoupila radikálněji do sféry správy barev určené pro domácí uživatele a částečně i pro uživatele z profesionální sféry produktem ColorMunki. Jde o nepřímého nástupce základního balíků i1 Design, na rozdíl od něj ale koncepce ColorMunki neumožňuje pozdější upgrade. ColorMunki se tak řadí po bok takových zařízení jako jsou PANTONE hueyPRO nebo EZColor. Hlavně ale jde o konkurenci v zahraničí hodně úspěšnému Datacolor Spyder3Studio. Blíže vám ColorMunki ve verzi Design představíme v této recenzi.
Je potřebné si uvědomit, že se nejedná o profesionální zařízení pro měření barev, ale účinnou pomůcku pro náročné domácí uživatele, fotografy, designéry apod. Rozhodně od něj nemůžete očekávat funkce a schopnosti profesionálních řešení.
V současné době existují tři varianty ColorMunki: Photo, Design Create a Design. Bohužel, verze Design Create a hlavně Photo se k nám nedováží. Použití v rámci licenčních podmínek omezuje použití jednoho ColorMunki pouze na tři počítače.
Výčet funkcí
Hardwarové funkce
Měření vyzářeného světla
Měření odraženého světla
Měření okolního osvětlení
Funkce programu
Profilování monitoru
Automatická detekce DDC signálů
Předdefinování bílé (easy mode)
Uživatelské nastavení bílé (advanced mode)
Profilování LCD & notebooků
Měření okolního osvětlení
Závěrečné vizuální srovnání profilování: před a po
Připomenutí kalibrace
Profilování tiskárny
RGB (opakované měření malého terče)
CMYK (opakované měření malého terče)
Optimalizace přímých barev
Optimalizace pro vyvážení barev a šedé škály
Plugin pro automatické nastavení ICC: AppSet (Photoshop, InDesign & QuarkXpress)
Printer Profile Enhancement
Color
Profilování projektoru
Palety barev
Vytvoření palety
Color Asset Management
Gamut Mapping PrintSafe
Barevná selekce (RGB, CMYK, LAB)
Definice barev
Spektrální srovnání barev
Munsell knihovny
Pantone knihovny:
- Pantone Matching System (coated, uncoated, matte) (po registraci)
- Goe
Automatické extrahování barev z obrázku
Vyhledávání barev podle slov s popisem
Automatická synchronizace palet barev s vybranými aplikacemi
Náhled palety barev pod s různými zdroji osvětlení
Zachycení a srovnání spektrálních hodnot přímé barvy
Přidání vlastního profilu tiskárny pro použití s PrintSafe & SnapTo
Základní přiblížení
ColorMunki je spektrofotometr. Oficiální technická specifikace není k dispozici, dle některých informací od Pantone, která se podílela na vývoji, není ColorMunki natolik přesný jako příbuzný i1 a je "natvrdo" osazen UV filtrem, což ovšem nedegraduje kvalitu měření jako takovou. Uvnitř použitý spekrofotometr by měl údajně vycházet z designu měřící jednotky použité v profesionálním zařízení i1 Isis. Pomocí zařízení můžete měřit tiskové výstupy, monitory, projektory a okolní osvětlení.
Instalace je naprosto bezproblémová (testováno na Mac OS X 10.4.11) a rychlá.
Systémové požadavky
Mac: MacOS X 10.4, 10.5 s posledním updatem, 512 RAM, G4 procesor nebo lepší (G5 doporučeno), 300 MB volného místa na disku, USB port, monitor s rozlišením 1 024 x 768 nebo lepším, internetové připojení.
Win: Microsoft Windows XP 32/64 bit nebo Vista 32 s posledním service packem, 512 MB RAM, Intel Pentium IV nebo AMD Athalon XP nebo lepším CPU, 300 MB volného místa na disku, USB port, monitor s rozlišením 1 024 x 768 nebo lepším, internetové připojení.
Sonda je napájena přes USB. Dodávka obsahuje sondu v bíle barvě (u verze Photo je černá), černé neoprenové pouzdro pro uchycení sondy, určené jako adaptér k měření monitoru nebo jako ochrana při přenášení, instalační CD a rychlou instalační příručku v angličtině.
V závislosti na prováděném měření se ručně otáčí středová část s ukazatelem polohy. Dle polohy se čidlo měření odkrývá nebo zasouvá.
A = poloha pro měření okolního osvětlení
B = poloha pro měření projektoru
C = poloha pro kalibraci samotné sondy
D = poloha pro měření monitoru a skenování měřených odrazových předloh
Po prvním spuštění vás program vyzve ke zkalibrování monitoru. Nutno říct, že celý program je koncipován formou jednoduchého průvodce, a neměl by s ním mít problém snad žádný uživatel znalý základů práce na počítači. Nedostupnost češtiny je v tomto segmentu na škodu, ale vzhledem k jednoduchosti ovládání by neměla být takovým omezením.
Kalibrace a profilování monitoru
V této sekci si můžete vybrat mezi LCD, laptopem a projektorem.
Při kalibraci monitoru se sonda umístí do pouzdra opatřeného dlouhým poutkem, naplněným sypkou hmotou, jenž sloužící coby protizávaží, které se prohodí za monitor. Řešení docela šikovné, vadí jenom uchycení u pouzdra. Může totiž u některých monitorů způsobit, že sonda nedoléhá úplně k ploše displeje.
Oproti profesionálnějším řešením jsou možnosti nastavení hodně omezené, chybí hlavně možnost nastavení jednotlivých barevných kanálů RGB přímo na monitoru, pro kalibraci bílé. Proto software určuje kalibraci sám vždy v nastavení křivek Lut tabulky grafické karty. V základu se pro nastavení bílé zobrazuje hodnota D65 s Gamou 2.2, můžete si ale zvolit vlastní nastavení v dostupném rozsahu, nebo zvolit nastavení bílé podle okolního osvětlení. Jediná volba pro ruční nastavení monitoru spočívá v možnosti volby jasu a kontrastu v ovládání monitoru. Při uložení se vás pak program zeptá, jestli požadujete automatické upozornění na příští měření.
Dle specifikace by měl program být schopný komunikace přes DDC a pokud to monitor umožňuje, měl by program upravit hodnoty hardwarově přímo v monitoru. Bohužel jsem ale nebyl schopen tuto možnost ověřit, u testované sestavy s Eizo CG221 se tato funkce nepotvrdila. Pro testovací účely jsem monitor před samotným měřením přesně zkalibroval. Pokud budeme brát do úvahy cenu daného zařízení, je výsledek v porovnání s profesionálním řešením dobrý.
Profilování tiskárny
Opět se jedná o zcela triviální postup. Máte k dispozici možnost vytvoření nového ICC profilu nebo optimalizaci profilu starého. Můžete vytvářet pouze profily tiskáren dostupných v systému, což je podstatné omezení, pokud chcete využít externího ripu, nebo některých specializovaných tiskových pluginů, kupříkladu Canon doplňků pro Photoshop.
Pokud nepoužíváte originální papír výrobce dané tiskárny, musíte před samotnou kalibrací experimentovat a najít vhodný typ papírů dostupný z menu ovládače tiskárny. V prvním kroku vytisknete testovací barevnou škálu, kterou necháte dostatečně vysušit. Pro tento účel vám program zobrazí 10minutové odpočítávání, které můžete obejít. V dalším kroku škálu změříte sunutím sondy po vytištěném řádku s barvami. Ačkoli je dotyková plocha pokryta kluzkým povrchem, může se u některých typů papírů a inkoustů při průjezdu výtisk poškrábat a tím i znehodnotit měřený výsledek. Většinou pomůže ponechat výtisku dostatečně dlouhý čas pro zafixování inkoustu.
Program po naměření prvního testovacího terče vygeneruje druhý, který obsahuje škálu "problémových" barev. Po další "nevyhnutné" době sušení jej změříte. Nakonec profil uložíte pod zvoleným názvem. Pro zjednodušení nastavení tisku z podporovaných aplikací je k dispozici plugin, který nastavení výstupu udělá automaticky podle nastavení definovaných při vytváření ICC profilu.
Výsledný profil byl srovnán dle poslední certifikace 12647-7 pro digitální nátisk a nutno říct, že měřený kontrolní proužek jenom o vlásek unikl povoleným hodnotám, a to mluvíme o měření po prvním vytvořeném ICC profilu bez optimalizace. Předchozí normu by ale zvládl. Z toho vyplývá, že použité algoritmy jsou hodně účinné a ani omezení v přesnosti měření proti profi zařízení není tak markantní. Škoda jen, že se nedá využít i pro jiné nežli systémové tiskárny (i když s určitými postupy to částečně jde).
Optimalizace profilu tiskárny
Optimalizace profilu tiskárny je možná pouze u profilů vytvořených ColorMunki. Taky tento proces je zcela jednoduchý. Vyberete si obrázek s typickým rozsahem barev, který chcete vylepšit, z něho vyberete barvy pro optimalizaci. Tímto způsobem můžete profil neustále vylepšovat a přizpůsobovat dle momentálních požadavků, případně si tvořit sady ICC profilů pro specifické určení. Kupříkladu, pokud budete chtít vylepšit podání pleťových tónů, načtete do ColorMunki fotografii s portrétem a vyberete pouze pleťové tóny. Oproti verzi ColorMunki Photo je počet sledovaných barev menší a není zde speciální mód pro optimalizaci černobílých snímků. Výběr a optimalizace barev se provádí na základě palety barev, kterou jste z daného obrázku vygenerovali, případně je vybrali z jiné dostupné palety barev.
Palety barev a Coloratti Collection
Jde o zásadní funkce které jsou důležité pro práci s barvami v oblasti designu, případně přípravy tiskovin a podobně. Tak jako ostatní funkce, je i práce s paletami barev naprosto intuitivní a jednoduchá.
Můžete si vybírat barvy z palet dodaných v programu, vytvářet vlastní panely z přímo měřených vzorků pomocí sondy nebo extrahovat soubor barev z importovaného obrázku. Ke zvolené barvě pak můžete vyhledat jinou barvu, program vám vygeneruje skupiny dle potřeby, a to jako vzorky příbuzných harmonických barev, podobných v rámci spektra, případně variací dané barvy. Vytvořené palety barev můžete ukládat a synchronizovat s programy Adobe Creative Suite nebo QuarkXPressem. Tyto funkce využijí hlavně návrháři, designéři nebo grafici. Kupříkladu můžete jednoduchým způsobem vybrat variaci barev vhodných jako doplňkové při návrhu interiéru, kde si klient zvolil jistou barvu ze vzorníku Pantone, nebo barvu klientovi naměříte z natřené zdi apod.
Závěrem
ColorMunki v dané cenové třídě představuje výborný nástroj pro jednoduchou práci s barvami v digitálním světě. Měření je dostatečně přesné a výsledné ICC profily pro tiskárny snesou hodně přísná měřítka. Při současné ceně cca 14 000 Kč včetně daně konkurenci na našem trhu nemá. Pokud netrváte na kalibraci tiskáren řízených externím ripem, případně editaci ICC profilu, můžete říci, že dané zařízení pomůže i profesionálům.
ColorMunki je podporován taky kalibračním programem Eizo Color Navigator, u modelů Eizo řady CG je možná HW kalibrace.
Zajímavá je prodejní politika evropského zastoupení X-Rite, které se rozhodlo na český trh dovážet pouze verzi Design. Přitom verze Photo by našla také velké uplatnění, pokud ne větší než verze Design. U obou verzí je většina funkcí shodná, ale zrovna ty nejzásadnější pro využití v digitální fotografii ve verzi Design nejsou. U verze Photo chybí pouze optimalizace přímých barev. Cena v zahraničí je přitom u obou verzí stejná. Verze Design je samozřejmě dobrá volba, ale Photo má univerzálnější využití. Nemluvě o tom, že technicky nic nebrání tomu, aby ta či ona verze obsahovala všechny funkce. Zajímavostí je, že verze Photo je oficiálně dostupná v České republice jako doplňkové příslušenství k monitorům Eizo. Současná cena je ale pro ColorMunki Design velmi příznivá i ve srovnání v USA.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024