Panorama v Zoner Photo Studiu 8 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Panorama v Zoner Photo Studiu 8

11. dubna 2006, 00.00 | Většina fotoaparátů podporuje režim panorama, ale pokud ne, anebo si chceme složit panorama z jednotlivých snímků, pak přijde na řadu vhodný software, který to udělá za nás. V našem případě to bude Zoner Photo Studio 8.

Většina fotoaparátů podporuje režim panorama, ale pokud ne anebo si chceme složit panorama z jednotlivých snímků, pak přijde na řadu vhodný software, který to udělá (téměř) za nás. V našem případě to bude Zoner Photo Studio 8 (ZPS), který má v sobě tuto funkci. Projdeme si zde krok za krokem nejen jak na tvorbu panoramat, ale také jaké úskalí vás může při skládání fotografií potkat.





Trocha teorie aneb dodržení zásad

Především je potřeba mít po ruce vhodné fotky (nejlépe aby se částečně překrývaly). Snažte se také dodržet vertikální linku a neodchýlit se od ní o více než 10% výšky snímku. Důležitým faktorem je také fotit stejným zoomem. Do překrývajících se částí zásadně neumísťujte pohybující se objekty. Zajistěte tedy, aby jas jednotlivých snímků byl konzistentní, tzn., že pokud bude rozdíl v jasu příliš velký, nebude výsledný záběr vypadat přirozeně. Mnohdy ale nejsou ideální podmínky a některé fotky mají např. tmavé okraje nebo jsou různě barevné či focené v jiném úhlu. Tím by vám mohly vzniknout nemalé problémy při vytváření panoramatu. Řešení je ale jednoduché. Pracujeme totiž v ZPS, který hravě zvládne poopravit chyby jednotlivých snímků jako např. úprava úrovní nebo projasnění stínů.


Úprava úrovní


Projasnění stínů


Dobrých výsledků dosáhnete, když jednotlivé následné záběry budete zhotovovat panorámováním (otáčením se). Chcete-li fotografovat detaily, posouvejte fotoaparátem nad objektem a přitom se maximálně snažte zachovat rovnoběžnost. K lepšímu výsledku může samozřejmě také přispět použití stativu, který zajistí stabilitu fotoaparátu.



Začínáme panorama

Spustíme Zoner Photo Studio, kde v průzkumníku vyhledáme snímky, ze kterých chceme dělat panorama. Provedeme vhodné úpravy (zjasnění, zaostření, apod.). Vybereme všechny snímky k následnému spojení, držíme tedy klávesu Ctrl a současně jednou klikneme na všechny snímky pro panorama.

Výběr souborů pro panorama
Výběr soborů pro panorama

Poté přejdeme do nabídky Publikovat, kde vyhledáme funkci Panorama. Po stisknutí tlačítka Další máme možnost seřadit snímky podle toho, zda jsme fotili zleva či zprava.

Seřazení snímků
Seřazení snímků sestupně či vzestupně

Dalším krokem přistoupíme k samotnému spojení snímků, ale před tím je ještě nutné zvolit ohniskovou vzdálenost objektivu, kterým byly snímky zhotoveny. ZPS si tuto informaci zjišťuje sám podle EXIF, ale můžete ji také zadat ručně tak, jak ukazuje přiložený obrázek. Můžete také pomocí tlačítka Určit vybrat si velikost snímače vašeho digitálního fotoaparátu, čímž se následně vypočítá ekvivalentní ohnisková vzdálenost k 35mm kinofilmu.

Nastavení ohniskové vzdálenosti
Nastavení ohniskové vzdálenosti

Po nastavení ohniskové vzdálenosti můžeme přistoupit ke spojení. Stiskneme tedy Spojit a tlačítkem Další se přesuneme na další krok, tedy k samotnému spojení snímků, které nevypadá vždy ideálně. ZPS ale umožňuje úpravu přechodů i natočení panoramatu pro vyrovnání horizontu. K tomu je určena čárkovaná čára vlevo. Pro úpravu přechodu mezi snímky použijeme červené obdélníky, které vidíme na následujícím obrázku. Vidíme také, že spojené snímky nejsou v rovině. Není ale třeba se obávat, ke konci vše napravíme ořezem.

Úprava přechodů mezi snímky a vyrovnání horizontu
Úprava přechodů mezi snímky a vyrovnání horizontu

Při této úpravě přechodů mezi snímky je nutné najít stejné body a platí, že čím více tím lépe. Pro lepší určení bodů si snímky zvětšíme pomocí lupy v levém spodním rohu okna. Pokud nám určení bodů dělá problémy, tak můžeme odškrtnout volbu Upřesňovat pozici bodu, tím nebude ZPS sám určovat pozici bodů.

Určení stejných bodů na snímcích
Určení stejných bodů na snímcích

Po vyrovnání přechodů mezi snímky nás čeká ořez hotového panoramatu, který je opět nastaven automaticky, ale můžeme ručně měnit jeho rozsah.

Ořez panoramatu před uložením
Ořez panoramatu před uložením

Posledním krokem je samotné uložení či tisk panoramatu. Na následujícím obrázku tedy vidíme finální panorama otevření v editoru ZPS8.

Hotové panorama v editoru ZPS8
Hotové panorama v editoru ZPS8 - celé panorama zde.



Pro majitele neomezeného připojení je zde ke stáhnutí záznam (xvid 6,9MB) celého postupu tvorby panoramatu.

Závěrečné shrnutí

Programů na spojení snímků do panoramatu je spousty, ale i Zoner Photo Studio 8 nám ukázal, že si dokáže poradit. Průvodce který nás provedl celým procesem, by měl zvládnout každý uživatel (začátečník). Ještě připomenu, že skládání panoramat umožňuje ZPS8 pouze ve verzi Profesional. Cena je 2 499 Kč včetně DPH. Koupí získáte také 3D brýle a 100 MB volného prostoru.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: