Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Online kancelář: nový nástroj v publikačním průmyslu?
19. prosince 2005, 00.00 | Stále více webových serverů dnes nabízí online použití kancelářských aplikací jako jsou
textové či tabulkové procesory nebo prezentační programy. Jaké jsou možnosti daného
přístupu a s jakými konkrétními řešeními se můžeme setkat? Na to se pokusíme odpovědět v
našem článku.
Na stránkách Grafiky se občas vydáváme i do oblasti kancelářského softwaru určeného ke zpracování obsahu. Důvodů je zde vícero: aplikace daného typu slouží coby prostředky pro tvorbu podkladů, z kterých se montuje publikace, někdy pak bohužel i dokumentu finálního (ofsetový či digitální tisk z Wordu, HTML stránky zhotovené exportem z textového procesoru či jednoduchého WYSIWYG řešení aj.), a koneckonců i publikační pracoviště mívá agendu, pro kterou je daný typ software zapotřebí. Naší pozornosti takto v poslední době nemohla ujít zejména nová verze bezplatného balíku kancelářských aplikací OpenOffice, který má vzhledem k výkonnosti i ceně značné šance prolomit stávající hegemonii Microsoft Office v dané oblasti. Přehlédnout ovšem nelze ani zcela nový trend: nabídku online webových aplikací, jež rozhraním a funkcemi simulují běžné kancelářské aplikace. Jaké jsou principy, výhody a úskalí daných řešení? A s jakými konkrétními prostředky daného typu se dnes lze setkat? Na tyto otázky bychom rádi odpověděli v našem přiblížení.
K principům fungování
Online kancelářské nástroje patří technologickými principy i celkovým přístupem k nové vlně vývoje Webu, označované nejčastěji jako Web 2.0. Jedná se zde o pojem a iniciativu značně komplexní, zájemce zde tudíž pouze odkážeme na příslušné heslo encyklopedie Wikipedia. Na tomto místě stojí nicméně za zdůraznění skutečnost, že jedním z hlavních cílů daného snažení je přeměnit webové servery v platformu, jež poskytne aplikace koncovým uživatelům způsobem, obdobným nasazení aplikací desktopových. Svým způsobem se jedná o dosti revoluční možnost, neboť si lze do budoucna představit, že vlastně jakákoli aplikace bude poskytována na online bázi, což přinese značné výhody, ale samozřejmě i mnohé komplikace.
Writely: textový procesor se silnými možnostmi publikování a sdílení dokumentů
Nastupující řešení pro online kanceláře jsou výbornou ukázkou toho, co lze v dané oblasti očekávat. Možnost přistupovat ke svým dokumentům online kdykoli a odkudkoli, s pomocí nástrojů, které není třeba instalovat a udržovat (stačí pouze internetový prohlížeč) je značně lákavá. Na zajímavosti zde danému principu přidává možnost skupinové spolupráce nad dokumenty. Konečně je třeba brát v potaz i velmi zajímavé možnosti propojení s dalšími workflow: v případě publikačního průmyslu si lze takto představit možnost předat vytvořený dokument coby podklad k sazbě či elektronickému publikování přímo z daného systému, s možností kontrolovaného nebo dokonce automatizovaného zpracování, snadného zaslání i zpětné vazby aj.
Nevýhod ovšem také není málo. Ta hlavní je dána nutností být online a to spíše na rychlé, rozhodně ne příliš draze placené lince. Připojení pak musí být spolehlivé, resp. stálé. Možnost uložení dokumentů na serveru dané služby je dvojsečná: za dostupnost odkudkoli se platí nebezpečím ztráty dat (havárie daného online úložiště - ale lokální ukládání bývá samozřejmě možné) či dokonce zcizení informací (prolomení zabezpečovacích mechanismů systému). Nicméně nebude nadsázkou říci, že uvedené riziko se v podstatě týká (a dílem je možná vyšší) i lokálních aplikací (havárie daného počítače, hacking aj.).
Tolik obecné přiblížení. Podívejme se nyní na několik modelových služeb daného typu, bez toho, že bychom si ve výběru či popisu vlastností kladli nároky na úplnost.
gOffice poskytuje i možnost tvorby jednodušších tiskovin
Konkrétní řešení
Z hlediska námi zkoumané oblasti nasazení (publikační průmysl), nás nejvíce zajímaly textové procesory, které lze online využít jak v komplexních řešeních, tak samostatně. Ze samostatných produktů takto můžeme uvést Writely. Jedná se o službu prozatím zdarma (po dobu betatestů, provozovatel později slibuje rozumné zpoplatnění), jež pro svůj chod vyžaduje registraci. Po ní má uživatel k dispozici úložiště, ve kterém může zpracovávat a organizovat dokumenty. Akcentováno je použití HTML, na vstupu i výstupu nicméně fungují formáty DOC, RTF a OpenOffice.org, nahrát a použít lze i obrázky, dále je zde výstup do PDF. Editační možnosti jsou dobré, nabízí se dokonce třeba podpora tabulek či dynamický spell-checker, značně omezená je ovšem práce se styly. K dispozici jsou silné možnosti skupinové spolupráce nad dokumentem (přizvání jiných účastníků e-mailem), dokument lze také snadno publikovat na Webu či blogu aj.
Zajímavým prostředkem je i FCKeditor. Jde vlastně o hodně dobře vybavený WYSIWYG editor HTML, který nabízí skutečně atraktivní rozhraní a širší škálu funkcí než třeba Writely. Jedná se o řešení typu open source, přičemž daným způsobem je poskytován samotný engine produktu, jež tedy lze zabudovat do různých vlastních služeb. Na serveru řešení je k dispozici pouze ukázkové demo bez možnosti využití online úložiště.
ThinkFree Office Online: skutečně výkonné aplikace
Z kancelářských balíků je zde třeba gOffice. Ta mimo textového procesoru poskytuje i funkce pro desktop publishing. Konkrétně jde o možnost poskládat si na základě šablon třeba vizitky či letáčky a ty rovnou převést do PDF připraveného pro tiskový výstup. Problémem je ovšem nedostatečná podpora znaků národních abeced (včetně některých českých znaků), slibovaný tabulkový procesor a prezentační modul nebyl v době odevzdání tohoto článku k dispozici.
Pěkně vypadá ThinkFree Office Online (vychází z balíku obdobných desktopových aplikací), poskytující textový a tabulkový procesor a dále prezentační program. Na výkonnosti a nárocích tohoto řešení se ovšem podepisuje jeho založení na platformě Java. Jinak textový procesor je zde dobře vybavený a škálou nabízených možností se blíží třeba Wordu, výstupy dokumentů lze ukládat do PDF, k dispozici jsou nástroje pro blogování aj. Služba je v základní podobě s 30 MB úložným prostorem k dispozici zdarma.
Závěrem
Myšlenka online kanceláře, resp. možnost vytvářet a sdílet přes Internet dokumenty, je bezesporu značně atraktivní. Výše popisovaná i další řešení uvedeného typu nicméně zatím nevyšla z fáze dětských nemocí a ani s všeobecnou dostupností rychlého Internetu to dosud není právě valné. Do budoucna nicméně o aplikacích daného typu ještě určitě uslyšíme a to i v souvislosti s publikačním průmyslem.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024