Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Oloneo PhotoEngine 1.0: zpracování a efektové úpravy RAW snímků a HDR obrazů
12. července 2011, 00.00 | PhotoEngine je nový editor RAW fotografií zaměřený na zpracování a úpravy HDR snímků s vysokým dynamickým rozsahem. Editor obsahuje funkce pro porovnávání verzí fotek, manipulace s expozicí, prosvětlování a tónování fotografií, redukci šumu a rychlé úpravy HDR snímků prostřednictvím zhruba čtyřiceti přednastavených parametrů obrazu a barev.
PhotoEngine společnosti Oloneo je jedním ze stále častěji se objevujících nových editorů digitálních fotografií se zaměřením na zpracování RAW snímků. Protože každý nový komerční editor RAW snímků to má na trhu stále těžší, navrhují autoři softwarových projektů stále zajímavější inovace a funkce, které pak uvádí ve víceméně reklamních průvodních popisech produktů. Oloneo PhotoEngine se podle autorů programu chlubí v tomto ohledu zcela zásadní novinkou, kterou je plná kontrola světelných podmínek a expozice RAW snímků a HDR obrazů v reálném čase.
Do konce května je PhotoEngine 1.0 nabízen se čtvrtinovou slevou za 93 EUR namísto plné ceny 125 EUR, za kterou získáte editor RAW snímků s podporou až 32 bitových barvových kanálů, manipulací s vysokým dynamickým rozsahem snímků, nedestruktivními editačními funkcemi a sadou předvoleb pro různé fotografické a HDR efekty. Program existuje zatím pouze ve verzi pro Windows, pro Mac OS X uvádějí autoři PhotoEngine kompatibilitu s Parallels Desktop 5.
Výběr snímků a speciální funkce
PhotoEngine 1.0 má dvě hlavní pracovní sekce pojmenované jednoduše Browse a Edit. Prohlížeč fotografií v sekci Browse slouží k výběru snímků a současně zobrazuje základní parametry expozice snímků - typ fotoaparátu, ISO, hodnoty clony, datum pořízení snímku apod.
Nativně umí PhotoEngine 1.0 načíst RAW snímky ve formátech DNG a většinu běžných RAW formátů digitálních zrcadlovek značek Canon, Fujifilm, Sony, Panasonic, Konica/Minolta, Kodak, Olympus, Nikon, PhaseOne, Pentax aj.
Oloneo PhotoEngine 1.0 - sekce Browse slouží k výběru snímků a k případným několika speciálním funkcím, pro které je většinou zapotřebí více expozic shodných snímků
Oloneo PhotoEngine 1.0 - nastavení profilů barev pro zobrazení snímků
Velikost náhledů snímků lze v prohlížeči měnit, ze snímků pak můžete sestavit projekt pro editaci, nebo případně vybrat snímky pro několik speciálních funkcí editoru zamřených na tvorbu a manipulaci s HDR obrazy. Konkrétně se jedná o funkce HDR ToneMap pro úpravy tónování snímků, HDR ReLight pro úpravy a manipulace s osvětlením snímků a HDR DeNoise pro sofistikovanou redukci šumu. Všechny tři uvedené HDR funkce vyžadují alespoň dva zdrojové snímky shodné scény (u HDR ReLight je to dva až šest snímků), nejlépe samozřejmě s odlišnou expozicí.
PhotoEngine používá vlastní formát RCD pro uložení celých projektů. Export upravených snímků lze (manuálně či hromadně) provést do formátů JPEG a TIFF, zachovány přitom zůstanou všechna důležitá EXIF metadata.
Editor snímků
Dvojklikem nebo přepnutím na záložku Edit se dostane do druhé hlavní části PhotoEngine. Všechny funkce editoru se opravdu okamžitě projeví ve velkém náhledu snímku, který bohužel nelze v PhotoEngine 1.0 porovnávat s originální fotkou například v duálním zobrazení či v rozdělených pohledech na originální a upravovaný snímek.
Oloneo PhotoEngine 1.0 - prostředí editoru s různými funkcemi pro úpravy a kalibrace barev, manipulace s tónovým rozsahem snímků apod.
Historie prováděných editační akcí se ukládá do v přehledu pojmenovaném TimeMachine, který lze používat pro návrat na libovolný z editačních kroků v rámci uložených snapshotů verzí snímků (opět s interaktivním náhledem) a tedy i pro porovnávání verzí snímků. Fotku lze v sekci Edit jednoduše otáčet a stranově převrátit, pro kalibraci bílé barvy slouží interaktivní kapátko.
Histogram snímku je v PhotoEngine 1.0 pouze čistě informační funkcí a nelze v něm manipulovat s úrovněmi barev. Velmi užitečnou funkcí pro manuální zpracování RAW a HDR snímků je editační sekce High Dynamic Tone Mapping, ve které jsou sdruženy nástroje pro nastavení expozice snímku, úpravy kontrastu, zvýraznění kresby/detailů ve snímku a ostření detailů. Na výběr přitom máte čtyři druhy „mapování“ s různými volbami pro zmíněné editační operace – automatické, globální, lokální a rozšířené mapování snímku, kde je obsaženo nejvíce funkcí pro ladění expozice a detailů ve fotografiích. Manuální „mapování“ lze vyřadit aktivací módu Natural HDR, ve kterém si výše zmíněné parametry expozice, ostření a detailů snímku nastaví editor automaticky.
Oloneo PhotoEngine 1.0 - volby pro Tone Mapping pro různé způsoby úprav tónování HDR snímků
Oloneo PhotoEngine 1.0 - manuální kalibrace odstínů bílé barvy podle barvy nabrané klasickým kapátkem
Oloneo PhotoEngine 1.0 - automatizovaná kalibrace bílého bodu/barev podle zvoleného typu osvětlení snímku pro expozici
Mezi další editační funkce PhotoEngine 1.0 patří sekce Low Dynamic Tone, kde lze globálně upravit jas, kontrast a saturaci barev ve snímku, případně ještě nahrubo nastavit expozici. V totožné sekci můžete též ovládat teplotu barev v závislosti na osvětlení.
Zbývající editační sekce jsou určené zkušeným digitálním fotografům, kteří si potřebují doladit celkové barevné podání snímků včetně tónování barev. K dispozici máte křivky pro ladění jasu a saturace, requestery pro nastavení tónování barev a trochu zvláštní sloupcové diagramy pro ruční kalibraci odstínu barvy v závislosti na nasycení a světlosti pro daný odstín barvy a navrch ještě celkové nastavení odstínu barvy v RGB spektru.
Oloneo PhotoEngine 1.0 - úpravy snímků přímou manipulací s křivkami jasu, saturace a diagramy odstínů barev
Rychlé úpravy a efekty
Všechny zbývající „okamžitě“ fungující editační akce PhotoEngine jsou sdruženy ve zhruba 40 přednastaveních v sekci Presets. Můžete odtud jedním kliknutím automaticky opravit či upravit vyvážení barev, vytvořit černobílou fotografii a především aplikovat na snímek různé fotografické a image processingové efekty. K původním hodnotám barev, jasu kontrastu a všem zbývajícím parametrů originálu upravovaného snímku se lze opět jedním kliknutím vrátit z historie akcí v TimeMachine, nebo stejně jednoduše přednastavením Reset All.
Mezi efekty v PhotoEngine 1.0 najdeme například různé variace sépiových filtrů, černobílých snímků s odlišným zvýrazněním struktury a detailů snímků, zjemnění barevných tónů, různé chemické procesy (cyanotype či selenium), efekty využívající posuny barev, infračervené světlo, umělé zestárnutí snímku a také několik typických HDR efektů využívajících ostření, reliéf, úpravy barev a především zvýraznění prokreslení celého snímku.
Oloneo PhotoEngine 1.0 - vytvoření nové skupiny přednastavení pro rychlé úpravy snímků
Závěr
Editoru PhotoEngine je nutno přiznat několik velmi zajímavých inovací v oblastí zpracování RAW snímků a HDR obrazů, kde lze (obecně řečeno) manipulovat s vysokým dynamickým rozsahem snímků - zjednodušeně řečeno je zkrátka vidět, že v oblasti zpracování fotografií je stále co vymýšlet. Některé pracovní postupy se v PhotoEngine navenek dost liší od již zavedených programů na úpravy RAW fotografií, a právě v tom je originalita programu, s jehož pomocí lze poměrně efektivně upravovat především expozice RAW snímků, manipulovat s jejich osvětlením a také pracovat s HDR obrazy.
Zkušební verzi PhotoEngine si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Oloneo.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024