Nvu: kvalitní bezplatný editor Webu pro amatéry - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Nvu: kvalitní bezplatný editor Webu pro amatéry

26. října 2005, 00.00 | Snadná WYSIWYG editace HTML stránek, možnost využití kaskádových stylů, JavaScriptu či
PHP, správa Webu a prakticky plná podpora češtiny: takové jsou některé z hlavních
zajímavých vlastností open source řešení Nvu. V naší recenzi se na schopnosti daného
produktu a možnosti jeho nasazení podíváme trochu blíže.

K tvorbě webových stránek lze dnes použít přehršle nástrojů. Na jedné straně spektra takto stojí profesionální nástroje typu Macromedia Dreamweaveru, na straně druhé pak třeba Microsoft FrontPage, exportní filtry textových procesorů a sázecích aplikací nebo na šablonách postavené prostředky jako je Bubbler. Někde mezi uvedenými póly se nachází řešení Nvu. To rozhodně zaslouží pozornost jak pro širokou škálu svých funkcí, které osloví především méně náročné tvůrce webových stránek, tak proto, že je coby open source zcela zdarma. Není tedy divu, že jsme se daný produkt rozhodli blíže představit v této recenzi.

Základní přiblížení

Nvu (vyslovuje se "N-view", tedy jako "nový pohled") je WYSIWYG editorem HTML stránek (přesněji řečeno stránek podle standardů HTML 4 a XHTML 1), jež poskytuje rovněž nástroje pro správu webové prezentace: cílem je poskytnout řešení, které i méně zkušeným či netechnicky orientovaným uživatelům dovolí vytvářet a kompletně spravovat obsah umístěný na Webu. Jedná se o open source projekt, jež staví na řešení Mozilla Composer (editor WWW-stránek v Mozilla Suite), resp. jeho layout enginu Gecko: za vývoj Nvu odpovídá (díky sponzoringu společnosti Linspire) tvůrce Composeru Daniel Glazman spolu s dalšími vývojáři. Oproti Composeru je Nvu samostatným produktem a přidává zejména možnosti správy webu, lepší podporu práce s tabulkami či formuláři a rovněž vyšší kompatibilitu s různými browsery.

nvu1f.jpg

Rozhraní Nvu

Výchozí vývojovou platformou Nvu je Linux. K dispozici jsou nicméně instalace i pro jiné platformy, tedy především Windows a Macintosh. My jsme zkoušeli Windows podobu a byli jsme spokojeni (ovšem bez hlubšího testování) jak se stabilitou (i když se nám pád aplikace vyskytl), tak rychlostí či systémovými nároky. Dalším velkým plusem produktu je to, že je lokalizován do češtiny: týká se to prostředí, nastavení předvoleb editace, kontroly pravopisu či uživatelské podpory (stránky s downloadem, bližšími informacemi a uživatelským fórem), pouze v začátcích je nicméně lokalizace nápovědy, to ovšem nevidíme jako až tak zásadní problém.

Prostředí

Rozhraní Nvu vychází z Mozilla Suite, takže například uživatel Firefoxu se v něm bude okamžitě cítit jako doma (obdobný systém nabídek a nástrojových panelů, možnosti úprav vzhledu prostředí, možnost otevření více editovaných dokumentů v samostatných panelech aj.), a i ten, kdo s produkty daného typu do kontaktu nepřišel, nebude mít s osvojením příliš potíže. Stejně jako v případě jiných Mozilla aplikací je podporován systém rozšíření a skinů , nabídka je v daném ohledu nicméně zatím poměrně chudá.

Jak jsme již řekli výše, tvorba stránek může probíhat prakticky zcela WYSIWYG, způsobem, který se značně podobá editaci v textovém procesoru (aplikace formátovacích charakteristik, stylů, vkládání obrázků, formulářů, tabulek aj.). Během práce lze nicméně kdykoli přepnout do módu zobrazení zdrojového kódu a také jakéhosi hybridního zobrazení, kdy jsou v dokumentu vyznačeny všechny výskyty HTML značek, konečně se i nabízí mód náhledu s pomocí Gecko enginu.

nvu2f.jpg

Editace zdrojového kódu

Editační možnosti

V rámci Nvu lze využít prakticky všechny možnosti formátování textu, založené na HTML. K dispozici jsou tedy prostředky pro různé nastavení parametrů písma, stylů odstavců, výčtů apod. Vzhled textu a layout stránky lze dále určovat pomocí kaskádových stylů (CSS 2.1), přičemž k dispozici je odpovídající editor stylů. Užitečným prostředkem při práci s textem je kontrolor pravopisu, který umí fungovat i dynamicky (zvýraznění překlepů v textu). K dispozici jsou dále prostředky pro odkazy (a kotvy), včetně třeba možnosti generovat obsah pro zadané styly nadpisů. Silné jsou možnosti tvorby tabulek a rovněž vkládání obrázků splní většinu požadavků.

Prvky lze umístit prakticky na libovolnou pozici stránky (možnost ukotvení) s pomocí tzv. vrstev (využívá se opět CSS - element div). Pod kontrolou je i vyladění vzhledu stránky, přičemž ke stylizaci lze využít (jak již bylo naznačeno) CSS stylesheetů, nastavovat je možno i základní údaje stránky (nadpis, kódování aj.). Propracované jsou prostředky tvorby formulářových prvků, s kterými lze (stejně jako stránkou či jejími objekty) spojit JavaScripty (k dispozici je i odpovídající ladící konzola). Dále jsou dostupné prostředky pro vkládání PHP kódu. Bohatá paleta nástrojů nicméně nemusí vést k nepřehlednému či málo optimálnímu kódu: Nvu totiž disponuje jak možností vyčištění od nadbytečných prvků, tak validace s pomocí příslušné služby konsorcia W3C.

nvu3f.jpg

Nastavení parametrů obrázku

Správa webové prezentace

Jak již bylo naznačeno výše, součástí Nvu jsou i prostředky pro správu webové prezentace. K dispozici jsou takto především nástroje, dovolující uploadovat stránky a přidružené soubory (obrázky, styly aj.) na server prezentace pomocí protokolu FTP. Dále se nabízí odpovídající rozhraní, které přehledně (ve stylu Průzkumníka Windows) zobrazuje všechny (nebo pouze HTML či obrázkové) soubory dané prezentace jak na lokálním disku, tak vzdáleném serveru, a dovoluje přidání nových složek, přejmenování či smazání souboru nebo složky aj. Uvedeným způsobem lze přitom spravovat libovolné množství destinací. Celkově se nám ovšem zdá, že daný nástroj ještě postrádá poměrně dost funkcí, které by jej činily skutečně uživatelsky přítulným (snazší volba lokálních i vzdálených adresářů, více možností filtrace, návod pro řešení problémů s firewallem při přístupu na FTP server apod.).

nvu4f.jpg

Upload stránky

Závěrem

Nvu je (ve své třídě - o profesionální nástroj se rozhodně nejedná!) hodně povedeným produktem, který má výraznou šanci najít si své příznivce: v případě tohoto řešení jde totiž o poměrně šťastné skloubení WYSIWYG přístupu k tvorbě HTML stránek s relativně silnou podporou řady důležitých technologií jdoucích za samotný HTML (CSS, JavaScript, PHP), opomenuta by pak neměla být i nulová cena, multiplatformnost a podpora češtiny. Zaujmout by takto mohl především uživatele ve školách či vědeckých institucích, kancelářích a domácnostech nebo třeba novináře, kteří přispívají na webové servery. A i profesionál po něm možná občas sáhne, například když na cestách potřebuje rychle upravit dílčí kód ve své prezentaci a nemá své obvyklé nástroje po ruce (možnost stažení a provozování v internetové kavárně, na notebooku apod.). Konečně je pak možno Nvu považovat i za výborný výukový prostředek, na kterém si lze osvojit většinu nejdůležitějších technologií a postupů, používaných dnes ve světě webdesignu. Nezbývá tedy než doufat, že vývoj tohoto produktu bude zdárně pokračovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: