Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Nový FontLab přichází
FontLab
14. ledna 2002, 00.00 | Firma Pyrus před několika měsíci uveřejnila dlouho očekávanou čtvrou verzi písmového editoru FontLab. Mezi nejvýraznější novinky patří podpora formátu OpenType.
FontLab patří mezi špičku současných editorů písem. Pro českého uživatele představuje jedinou možnou volbu pro bezproblémový export CE písem, neboť program plně podporuje středoevropské kódování pro Win i Mac. Konkurenční aplikace Fontographer a Fontstudio již nejsou dále rozvíjeny, nicméně obě mají své nesporné výhody a mnoho typografů při tvorbě písem tyto nástroje kombinuje.
Nový FontLab 4 obsahuje řadu nových funkcí. Mezi ty nejočekávanější patří podpora formátu OpenType. Písma OT je možné otevírat, editovat a generovat. Typografové tak mohou do fontu začlenit kapitálky, ligatury, horní i dolní indexy, zlomky apod., které se mohou automaticky nebo na přání vkládat do sazby ve vyspělých sázecích programech, jako je Adobe InDesign. Pomocí programu FontLab 4 můžete do fontu začlenit jakoukoli OT funkci, která je podporována v Adobe OT Font Development Kit (FDK). Pro tvorbu nových písem lze využít jak písem TrueType, tak PS Type 1. FontLab také podporuje programovací jazyk Python, který může zkušeným uživatelům usnadnit práci. Novinkou je i uživatelsky modifikovatelné uživatelské rozhraní.
Mezi další drobné změny patří paletka Fonts, která umožňuje ukládat písmové rodiny jako samostatné projekty, a tím zrychlit a zjednodušit práci s více fonty. Změn doznalo i informační okno o jednotlivých fontech, kde lze například kliknutím na tlačítko zjistit informace, zda v databázi MyFonts.com není písmo téhož jména a dokonce si prohlédnout vybrané znaky z fontů v této databázi. Nově jsou také mnohé příkazy v menu opatřeny malými ikonami, které mohou pomoci v porozumění některým odborným výrazům. FontLab nyní podporuje písma psaná zprava doleva, jako je arabština. Programátoři také vyňali příkaz ke generování písma z menu Save a nově přidali položku Generate Font. Aplikace obsahuje řadu drobných zlepšení a změn, které mohou práci s editací fontů o něco usnadnit.
Velmi očekávaná podpora formátu OpenType ale bohužel nesplnila moje představy. Předpokládal jsem, že začlenění speciálních OT funkcí a vlastností do fontu bude mnohem snazší. Program za tímto účelem disponuje několika specifickými položkami v informacích o fontu a třemi paletkami, ve kterých je možné editovat a testovat speciální OT funkce. Tyto funkce se však zadávají způsobem, který může mnohé grafiky odradit. Například automatické vkládání slitků se jmenuje "liga" a příkaz vypadá následovně:
feature liga { # Standard Ligatures
# Latin
lookup liga20 {
sub f f i by ffi;
sub f i by fi;
} liga20;
lookup liga21 {
sub f f j by f_f_j;
sub f f l by ffl;
sub f f by ff;
sub f j by f_j;
sub f l by fl;
} liga21;
lookup liga21;
} liga;
Vytváření vlastních OT fontů v aplikaci FontLab 4 rozhodně není jednoduché, vyžaduje totiž poměrně hluboké znalosti o tomto formátu. Když jsem si u firmy Adobe před delší dobou objednal OpenType FDK, netušil jsem, že proces tvorby OT písem bude tak složitý. FontLab bohužel tvorbu těchto písem také příliš neusnadňuje. Otázkou je, jestli se vyplatí do aplikace investovat, když firma Adobe svůj balíček programů OT FDK distribuuje zdarma. Jsem přesvědčen, že stojí za to počkat, jestli se neobjeví nějaká aplikace, která by tvorbu OT písem s mnoha typografickými funkcemi opravdu usnadnila a zpřístupnila i typografům, pro které je programování bytostně cizí.
FontLab 4 je k dispozici zatím pouze pro Windows a stojí 549 USD, upgrade 199 USD. Manuál ve formátu PDF je možné zdarma stáhnout na webové stránce programu. Více informací, demoverzi FontLabu 4 a další aplikace na práci s počítačovým písmem najdete na www.fontlab.com.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024