Nový a ještě lepší od GretagMacbeth? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Nový a ještě lepší od GretagMacbeth?

ProfileMaker 4 uvední

12. září 2001, 00.00 | Další novinky z PRINT 01: ProfileMaker přichází v úplně nové verzi. S ním se překvapivě vrací PANTONE Hexachrome. Bude tato resurekce znamenat konečně prosazení?

Na veletrhu PRINT 01 byla představena nová verze programu ProfileMaker 4.0 od firmy GretagMacbeth. Na trh by měla přijít v říjnu, samozřejmě pro Windows i Macintosh. Zřejmě největší novinkou je podpora vícebarevných profilů - pěti, šesti nebo sedmibarevných.

Profily PANTONE Hexachrome dosud zvládly pouze dva programy: ColorBlind a Agfa ColorTune. Nicméně v poslední verzi ColorTune není po Hexachrome ani památka, výrobce se zaměřuje spíše na nástroje pro ladění profilů. V tento okamžik přichází GretagMacbeth s podporou Hexachrome, ale i jiných vícebarevných profilů. Ty jsou důležité také pro vícebarevné tiskárny, kterých kvapem přibývá.

Firma PANTONE už ukazovala řešení pomocí ProfileMakeru 4 (opět na PRINT 01) na svých stávajících zásuvných modulech do Photoshopu a Illustratoru (Hexware). Dosud byly součástí Hexware "jakési" obecné profily, které poskytovaly poměrně slušné výrobky, nyní není problém profily vyladit.

Mezi další novinky patří zlepšená separace do CMYK, ale vlastně i jiných vícebarevných modelů, kdy je důležitý zejména způsob generování černé. Dle výrobce se také zlepšila tvorba saturačního přepočtového módu.

Vylepšen byl také modul MeasureTool, který nyní podporuje nový měřicí přístroj iCColor (automatické měření targetů) a měřicí přístroje dalších výrobců. Samozřejmě se zlepšila také editace profilů v ProfileEditoru, zejména s ohledem na generování černé a práci s vícebarevnými profily. Program by měl (konečně) obsahovat trojrozměrné zobrazení gamutu. A konečně změněn byl také ColorPicker, který dokáže přepočítávat přímé barvy do vícebarevných profilů (Hexachrome).

Hodnocení
Řekl bych, že se jedná opravdu o velké překvapení. Vícebarevné profily už téměř nikdo neočekával, a ani v konferencích nebyla zmínka, že se něco takového připravuje. Nicméně to bude důležitý krok pro správné využití vícebarevných zařízení, kterých je stále více. Vždyť i nové nátiskové zařízení HP designjet má šest barev. A když to nepůjde u CMYKLcLm, tak to určitě půjde o velkoformátových tiskáren s Hexachrome.

Nicméně využití PANTONE Hexachrome v praxi vidím opravdu skepticky. V Česku byly asi tři pokusy a žádný se nepřenesl do praktického stadia. Pravda, jedním z důvodů byly právě profily, lépe řečeno separační tabulky, které byly obecné. Navíc minimálně jeden z pokusů se netiskl na šestibarevném stroji, ale na dva průjezdy na „trojbarevce“. A konečně poslední „proti“ u Hexachrome je ryze spor USA vs. Evropa. Americké barvy SWOP jsou, mírně řečeno, „vyblité“, zatímco evropská Euroscale se blíží základním barvám Hexachrome.

Hexachrome není rozhodně špatná myšlenka, ale jeho podpora ve významných aplikacích není ideální. PageMaker, FreeHand, Corel i Quark ji mají, ale implementace neoslňuje (nejlepší je zřejmě PageMaker, který bohužel končí). Podpora do Photoshopu a Illustratoru (díky Hexware) je ucházející, ale jsou to „jenom“ zásuvné moduly. To je ovšem námět na samostatný článek. Ovšem když porovnám, kolik místa se problematikou Hexachrome popsalo vs. reálný efekt, vychází mi téměř dělení nulou…

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: