Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Novinky ze světa publikačního průmyslu (51.-52. týden/2006)
lcd trend
27. prosince 2006, 00.00 | V letošním roce již naposledy se dostáváme k pravidelnému přehledu dění v publikačním
průmyslu. Tentokrát se v něm věnujeme například uvedení české verze Adobe Readeru 8 a
betaverzí dvou zajímavých technologií pro webdesign od společnosti Adobe, dále bude naše
pozornost patřit například testům výkonnosti Photoshopu CS3 na platformě Macintosh.
V letošním roce již naposledy se dostáváme k pravidelnému přehledu dění v publikačním průmyslu. Tentokrát se v něm věnujeme například uvedení české verze Adobe Readeru 8 a betaverzí dvou zajímavých technologií pro webdesign od společnosti Adobe, dále bude naše pozornost patřit například testům výkonnosti Photoshopu CS3 na platformě Macintosh.
Adobe Reader 8 v české verzi
Společnost Adobe, resp. společnost Amos Software, uvolnila v pátek 22. 12. k bezplatnému stažení českou verzi Adobe Readeru 8 (v tuto chvíli je k dispozici pouze pro Windows XP, nikoli tedy Mac OS X). Připomeňme, že daný prohlížeč PDF souborů ve své nejnovější verzi opět značně posiluje své nástavbové funkce pro skupinové online anotování PDF dokumentů, vyplňování PDF formulářů, elektronický podpis či zpracování 3D obsahu, nejnověji má více či méně významnou pozici i v případě nových technologií Adobe, jako jsou Acrobat Connect (online konference v reálném čase), Digital Editions (distribuce elektronických publikací), Document Center (zabezpečené šíření dokumentů) či Mars (PDF přepsané do XML). Co je pak nicméně pro většinu uživatelů v tuto chvíli důležitější, nová verze Readeru přináší (ve stylu Acrobatu 8) lepší možnosti správy uživatelského prostředí a navigace, rovněž výkon by měl být oproti minulosti vyšší, k dispozici jsou i další příjemné novinky jakou je třeba možnost tisku bookletů či vylepšení vyhledávacího dialogu. Blíže jsme se vlastnostmi nového Readeru zabývali bezprostředně po uvedení jeho anglické verze v odpovídající recenzi.
Adobe Reader 8 česky
Adobe uvedla CSS Advisor a Spry 1.4
Výrazně ve stínu uvedení betaverze Photoshopu CS3 zůstaly dvě nové betaverze řešení, kterými Adobe myslí na komunitu webových vývojářů. Prvním produktem daného typu je CSS Advisor. V daném případě jde o webový server, jenž dovoluje uživatelům vzájemně si vyměňovat informace ohledně nekompatibility zobrazení designu, vytvořeného s použitím technologie kaskádových stylů CSS, v jednotlivých webových prohlížečích na různých operačních platformách. V prostředí Advisoru tedy může uživatel hledat řešení problémů s nekompatibilitami při použití CSS, na které při své práci narazil. Navíc je zde možnost hlásit nalezené problémy a jejich řešení či informovat o vylepšením stávajících řešení uvedených na serveru. Pro přístup na server jsou definovány různé stupně oprávnění: anonymní uživatel může pouze číst informace, registrovaný člen (vyžaduje Adobe ID, jež lze získat bezplatnou registrací) může přidávat vlastní informace o problémech, komentáře atp. Dále jsou pak k dispozici i oprávnění Community Editor (zvolený ostatními uživateli, aby prováděl správní úkony týkající se článků) a Administrator (celková správa webu). CSS Advisor bude pravděpodobně provázán s příští verzí Dreamweaveru, tj. bude například zobrazovat odpovídající stránku Advisoru v případě, že se v designu vytvářeném Dreamweaverem vyskytne dříve diskutované problematické použití CSS.
CSS Advisor
Druhou novinkou je Spry Framework ve verzi 1.4. Jedná se o vylepšenou podobu (prvotní uvedení bylo v dubnu 2006) volně dostupné knihovny napsané v jazyce JavaScript, dovolující webdesignerům snadno (dostačuje základní znalost HTML, CSS a JavaScriptu) vytvářet webové stránky fungující na bázi technologie AJAX (Asynchronous JavaScript and XML). Připomeňme na tomto místě, že AJAX znamená stránky, jejichž obsah či jeho části se dynamicky překresluje v interakci se serverem na pozadí, což vede k tomu, že se webová stránka využívající danou technologii podobá více desktopové aplikaci. Snadnost užití, jež vychází z orientace na návrh HTML obsahu a nikoli vývojářskou stránku věci, by měla být podle Adobe hlavní předností Spry. Zajímavé ukázky použití Spry poskytují odpovídající Gallery Examples, stáhnout si lze Spry 1.4 na serveru Adobe Labs, technické podrobnosti ohledně současné podoby i výhledů dané technologie přibližuje příslušný FAQ.
Jak výkonný je Photoshop CS3 na Intel Macích?
Po uvedení betaverze Photoshopu CS3 se pustilo mnoho uživatelů do testů výkonnosti daného produktu a to zejména na platformě Intel Mac, která novou podobu Photoshopu potřebuje nejvíce: dosavadní Photoshop CS2 zde pracoval pouze s pomocí překladače Rosetta, což vedlo ke zpomalení chodu oproti strojům vybaveným PowerPC procesory. Jedním ze seriózních zdrojů, který se podělil o výsledky svých testů daného typu, je časopis Macworld. Ten provedl s Photoshopem CS3 a CS2 na různých typech Maců tři testy, jež měřily čas u následujících úkonů: náběh Photoshopu s 50MB dokumentem, provedení úprav na daném objemném dokumentu s pomocí čtrnácti skriptů a dále zpracování 100 digitálních fotografií dávkou, provádějící tři úlohy (rotace, změna velikosti a uložení). Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce.
Tabulka s výsledky testů Macworldu
Jak je z tabulky vidět, pověsti o zrychlení na Intel platformě skutečně nelhaly, nárůstem výkonu budou potěšeni i mobilní uživatelé vybavení MacBookem Pro. Vynikající výsledky Power Maca G5 Quad pak naznačují, že daný typ stroje (dva dual-core procesory) se ještě stále nemusí před Intel platformou stydět. Výpovědní hodnotu daného typu testů samozřejmě nehodláme přeceňovat, ale budeme rádi, pokud se někdo ze čtenářů podělí v diskusi o další zkušenosti s výkonem Photoshopu CS3 (nejen) na počítačích Intel Mac.
OpenOffice.org Menu: brouzdejte rychleji zdroji k OpenOffice
Ti, kdo využívají bezplatný kancelářský balík OpenOffice.org a k tomu prohlížeč Firefox (1.0-2.0.0) či Mozilla (1.5-1.8), budou zřejmě potěšeni novým doplňkem Firefoxu OpenOffice.org Menu. Jak již název naznačuje, přidává daný prostředek do prostředí uvedených prohlížečů nabídku, s jejíž pomocí lze přehledně procházet různými internetovými zdroji s OpenOffice spojenými - od oficiálního hlavního serveru a stránky jednotlivých distribucí přes dokumentaci a podporu až po extenze a vývojářské nástroje. Doplněk rovněž přidává do kontextové nabídky prohlížeče možnost vyhledávání v prohlížeči zvýrazněných výrazů s pomocí většiny nejdůležitějších prohledávacích enginů relevantních pro OpenOffice (Issuezilla, Google, Wikipedia). Do budoucna jsou slibovány updaty uvedených odkazů a případné další rozšiřování funkcionality daného doplňku.
OpenOffice.org Menu
Canto uvedla BrandAssistant DAM pro QuarkXPress
Se zajímavou novinkou pro ty, kdo potřebují využívat pokročilou správu digitálních zdrojů přímo z prostředí QuarkXPressu 7, přišla společnost Canto. Nabízí takto nyní produkt BrandAssistant, řešení, jež vychází z Cumulusu 7 Workgroup, hlavního produktu, jenž má Canto v současnosti v nabídce (BrandAssistant je v podstatě daná verze Cumulusu, doplněná o odpovídající nástroje přidané do prostředí XPressu). BrandAssistant dovoluje uživatelům XPressu v databázích spravovaných serverovou komponentou katalogizovat layouty, zdroje v nich obsažené a také tzv. kompozitní zóny (úseky dokumentu určené ke skupinovému zpracování - technologie zavedená v XPressu 7). Takto uložené zdroje lze snadno prohledávat podle různých kritérií a pak přenášet ("přetahovat") zpět do dokumentů XPressu, k dispozici jsou různé možnosti vyhledávání, včetně takového, jež je založeno na vztazích mezi zdroji (typu "odkazuje na", "obsahuje" apod.; danou technologii přinesl Cumulus 7). BrandAssistant také umí vytvořit PDF verzi layoutu, určenou například pro skupinovou spolupráci s uživateli, kteří nedisponují XPressem.
BrandAssistant: interakce mezi QuarkXPressem 7 a databází
V databázích BrandAssistanta je možno schraňovat soubory v libovolných formátech, využít přitom lze rozšířenou podporu (práce s metadaty, náhledy, konverze apod.) například pro práci s PDF, dokumenty Microsoft Office či Adobe Creative Suite, grafickými formáty (TIFF, JPEG, RAW ad.) aj. Z prostředí XPressu může uživatel v databázích BrandAssistanta vyhledat a poté použít jakýkoli soubor ve formátu podporovaném XPressem, mimo XPress lze k přístupu do databáze použít klientskou aplikaci Cumulus Native Client, dostupnou pro Mac OS X a Windows. Ke spolupráci s externími uživateli, typicky třeba klienty, je možno nasadit aplikaci Cumulus Web Client, jež z prostředí většiny současných prohlížečů dovoluje prohlížet a anotovat zdroje z databáze. Přístup ke zdrojům je kontrolován na bázi uživatelských oprávnění, dále lze využít kontrolu verzí a ochranu před přepsáním při skupinovém editování podkladu. Hotový publikační projekt umí BrandAssistant přenést pomocí FTP, rovněž lze poskytnout zhotoviteli (tiskárna apod.) odpovídající vzdálený přístup do databáze.
Jak je tedy vidět, BrandAssistant poskytuje velmi komfortní možnosti online práce se zdroji zejména v prostředí větších týmů (studia, agentury, korporátní design atp.), jejichž hlavním publikačním nástrojem je QuarkXPress 7. Za naznačené možnosti požaduje výrobce zaváděcí cenu 5 995 USD/euro do konce ledna 2007, následně bude tato činit 6 795 USD/euro, cena je přitom uvedena za 3 licence (přístup přes webového klienta licenci nevyžaduje). Serverová komponenta řešení, BrandAssistant Server, je k dispozici pro Mac OS X (Universal Binary) nebo Windows (2000/2003/XP).
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024