Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Novinky ze světa publikačního průmyslu (49.-50. týden/2006)
lcd trend
13. prosince 2006, 00.00 | Adobe poskytla prostřednictvím Adobe Labs preview zajímavých technologií pro práci s
barvami kuler a Color Management Module, k dispozici je nová verze specifikace PDF,
Markzware prohloubila spolupráci s Quarkem a na světě jsou také nové verze
OpenOffice.org, Scribusu a Antenna House XSL Formatteru. Více informací k daným novinkám naleznete
v našem pravidelném přehledu.
Adobe poskytla prostřednictvím Adobe Labs preview zajímavých technologií pro práci s barvami kuler a Color Management Module, k dispozici je nová verze specifikace PDF, Markzware prohloubila spolupráci s Quarkem a na světě jsou také nové verze OpenOffice.org, Scribusu a Antenna House XSL Formatteru. Více informací k daným novinkám naleznete v našem pravidelném přehledu.
Adobe Labs uvedly kuler a Color Management Module
S preview dvou zajímavých novinek, připravovaných společností Adobe pro všechny, kdo ve svých publikačních projektech pracují intenzivně s barvami, přišel nedávno server Adobe Labs. První novinkou je kuler. Jedná se o zdarma použitelnou online aplikaci (na bázi technologií Flash a ActionScript 3.0), která dovolí v prostředí webového prohlížeče vytvářet harmonizující sestavy vzorků barev, tzv. témata, a to s pomocí interaktivního nastavení či zadání numerických hodnot. Podporovány jsou režimy HSV, RGB, CMYK a LAB a hexadecimální vyjádření, k dispozici jsou předdefinované formule pro sladění barev. Po vytvoření lze téma pojmenovat a doplnit tagy. Daným způsobem vytvořené barvy je možno sdílet s ostatními uživateli, na serveru kuleru jich lze takto najít již celou řadu: pro snazší hledání jsou témata rozčleněna do kategorií a k dispozici je i systém hodnocení témat uživateli, dále lze využít vyhledání na bázi tagů. Je nicméně také možné barvy schraňovat v privátní sekci.
Témata lze ukládat ve formátu Adobe Swatch Exchange a takto je tedy snadno nahrát do aplikací Adobe z Creative Suite 2. K ukládání, tagování a stahování témat je zapotřebí odpovídající Adobe ID, jež lze získat bezplatnou online registrací. Nicméně například v případě webového designu, kdy není potřeba barvy ukládat, si stačí zkopírovat odpovídající hexadecimální hodnoty z okna kuleru bez jakékoli registrace.
Služba vypadá zajímavě a může najít poměrně široké uplatnění mezi designéry, uvidíme, jak to bude vypadat s ostrou verzí, ta stávající testovací se podle diskusí uživatelů i našich vlastních zkušeností ještě potýká se zásadními nedostatky (problémy s korektním zobrazením barev, pomalý chod aj.). Dále má kuler šanci stát se i určitým komunitním centrem pro všechny, kdo pracují s barvou naznačeným způsobem, vedle možnosti tvorby a výměny barev jsou zde k dispozici rovněž odpovídající uživatelské forum a seznam odkazů, týkající se teorie barev. Zajímavá je i povaha služby, připomeňme na tomto místě, že kromě kuleru fungují v současnosti na bázi Flash Playeru i další nové produkty Adobe (v různých fázích vývoje), konkrétně Acrobat Connect, Digital Editions a Document Center.
Tvorba tématu v kuleru
Druhou zajímavou novinkou poskytovanou Adobe Labs v testovací verzi (nyní již druhé prerelease) je Adobe Color Management Module (CMM). Jedná se zde o prostředek pro transformaci barev na bázi ICC profilů, jenž používá stejných metod, jako Adobe Color Engine, sloužící k danému účelu v prostředí Creative Suite. CMM dovoluje tyto metody využít i v jiných aplikacích, které podporují použití third-party color management modulů na platformách Mac či Windows. Dané řešení by tedy mělo přispět ke konzistentním nastavením barev v rámci workflow, jež nejsou postaveny pouze na Adobe aplikacích.
Adobe zveřejnila PDF 1.7 Reference a SDK pro Acrobat 8
Zejména pro vývojáře a zájemce o technické pozadí formátu PDF zveřejnila společnost Adobe šesté vydání PDF Reference, tedy referenční příručku pro PDF 1.7, novou verzi PDF, spojenou s Acrobatem a Readerem 8. Dále je nyní k dispozici Software Development Kit (SDK), obsahující nástroje a dokumentaci, dovolující vývoj pluginů pro dané produkty. Zmíněné zdroje jsou k dispozici k volnému stažení na stránkách Adobe.
Markzware uvádí novinky pro QuarkXPress
Známý výrobce preflightových řešení Markzware představil v těchto dnech produktové novinky, určené k rozšíření schopností QuarkXPressu. K dispozici je nyní takto především provázání řešení FlightCheck Online a QuarkXPress Server 7. To dovoluje vytvářet různé online služby (Web-to-Print, redakční workflow, online zadávání inzerce, korporátní design aj.), ve kterých je jako sázecí engine použit QuarkXPress Server 7. Tomu se předají podklady zkontrolované a poté přenesené z počítače uživatele s pomocí FlightCheck Online. Z podkladů pak Server generuje PDF pro náhled či tiskový výstup. Určení preflightových pravidel je na provozovateli řešení (např. tiskárna či vydavatel). Předávání podkladů funguj s pomocí nenáročné klientské aplikace, která s uživatelem komunikuje pomocí webového prohlížeče.
Výhody nasazení jsou zřejmé: bezproblémový podklad k tisku zadaný obvykle bez nutnosti intervence ze strany provozovatele. Daní za danou možnost jsou především nemalé investice, které Markzware i Quak za daná řešení požadují, jedná se tedy o kombinaci produktů směřující především do prostředí velkých společností.
Druhou novinkou je uvedení MarkzTools 7 pro platformu Macintosh. V daném případě se jedná o známou sadu nástrojů dodávaných v podobě extenze QuarkXPressu, která řeší různé problémy s quarkovými dokumenty. Konkrétně umožní daný produkt otevřít poškozený dokument XPressu a v nejhorším z něj extrahovat alespoň text, uložit projekt XPressu 7 do nižších formátů XPressu, konkrétně až po verzi 4.1, či uložit náhledy obrázků v projektu do odstínů šedi, což značně redukuje velikost souborů a urychluje zpracování. Doporučená prodejní cena MarkzTools 7 je 199 USD.
Antenna House XSL Formatter 4.1
Známý formátovač dokumentů na bázi technologie formátovacích objektů (XSL-FO) s výstupem do PDF, XSL Formatter společnosti Antenna House, se dočkal upgrade na verzi 4.1. Významnějších vylepšení je v něm poměrně dost. Tím hlavním je plná podpora všech nových vlastností Extensible Stylesheet Language (XSL) verze 1.1 podle doporučení W3C: Formatter je první produktem svého druhu nabízejícím takovouto podporu. Dále je nyní v GUI produktu nabízen antialising, do výstupu je možno vkládat grafiku v EPS formátu, a to s pomocí Distilleru či Ghostscriptu. Formátovat lze styly a umístění podtržení, vytvářet je možno číslované patní poznámky. Při výstupu z Formatteru je možno kontrolovat zásobníky výstupního zařízení. Opravena pak byla i řada chyb předchozí podoby produktu. Více informací o nové verzi, včetně zkušební podoby ke stažení lze najít na serveru výrobce.
Prostředí Antenna House XSL Formatteru
OpenOffice.org: nová verze 2.1 a řada zajímavých doplňků
Na světě je nová verze stále populárnějšího open source kancelářského balíku OpenOffice.org. Hlavními novinkami v OpenOffice.org 2.1 jsou podpora více monitorů v prezentačním nástroji Impress či vylepšení HTML exportu z tabulkového procesoru Calc a podpory Access databází v databázovém programu Base, produkt je nyní lokalizován do více jazyků a umí automaticky upozorňovat na existující aktualizace. Pro podrobný seznam nových vlastností se lze vydat na kmenový server produktu OpenOffice.org, českou verzi pro všechny podporované platformy (různé podoby Linuxu, Windows, Mac OS X) je možno stahovat na OpenOffice.cz.
Možná ještě zajímavěji nežli daný update vypadá seznam nových extenzí OpenOffice.org od nezávislých vývojářů. Připomeňme na tomto místě, že možnost rozšiřování základní funkcionality OpenOffice přinesla verze 2.0.4 daného řešení. Za krátkou dobu její existence pak danou možnost využilo již poměrně dost vývojářů, jak lze soudit z odpovídajícího seznamu zveřejněného na OpenOfice.org Wiki. Nalezneme zde například SVG Import Filter (načítání SVG grafiky), txt2tags (aplikování značek zajímavého tagovacího systému txt2tags), Multisave (naráz uloží dokument do více různých formátů) či Annotation Tool (rozšíření možnosti poznámek o zvýraznění). Dá se pak předpokládat, že vylepšení daného typu bude i nadále výraznou měrou přibývat.
Scribus v updatu a reálném nasazení
Známý open source produkt pro počítačovou sazbu Scribus se opět dočkal setinkového updatu (1.3.3.6). Stejně jako u několika předchozích updatů jde pouze o opravy chyb, vývoj směřuje k podobě 1.4, jež by měla zajistit stabilní chod na všech podporovaných platformách, kterými jsou mimo Linuxu také Windows a Mac OS X. S novým updatem bylo také oznámeno, že vývojářský tým již nebude nadále podporovat sérii verzí 1.2.x daného produktu, která byla dosud používána coby stabilní port na platformě Linux. Spolu s informacemi o updatu se na serveru projektu Scribus objevilo i zajímavé sdělení o vytvoření plnobarevné publikace "Les dedans de la mer Méditerranée" s pomocí daného produktu, které rozhodně stojí za prostudování všem, kdo se zajímají o reálné nasazení Scribusu v oblasti předtiskové přípravy (mimo jiné bylo použito automatického generování výstupu z informací shromážděných přes webové rozhraní a převedených do XML formátu produktu, kniha pak obsahuje přes 800 obrázků, správa barev byla zajištěna s pomocí technologie littleCMS).
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024