Novinky ze světa publikačního průmyslu (45.-46. týden/2006) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Novinky ze světa publikačního průmyslu (45.-46. týden/2006)

lcd trend

16. listopadu 2006, 00.00 | Společnost Google má ambice stát se prostředníkem, přes kterého se budou v budoucnosti
zadávat reklamy v tištěných periodikách. A společnost Adobe zase uvolnila coby open
source rozsáhlý kód, z kterého vychází současná verze Flash Playeru. Takové jsou hlavní
novinky z našeho pravidelného přehledu o dění v oblasti publikačního průmyslu.

Společnost Google má ambice stát se prostředníkem, přes kterého se budou v budoucnosti zadávat reklamy v tištěných periodikách. A společnost Adobe zase uvolnila coby open source rozsáhlý kód, z kterého vychází současná verze Flash Playeru. Takové jsou hlavní novinky z našeho pravidelného přehledu o dění v oblasti publikačního průmyslu.

Google bude prodávat reklamu v novinách

Se zajímavým novým projektem Google Print Ads, směřujícím tentokrát - možná pro někoho překvapivě - do oblasti polygrafie, přichází neúnavná společnost Google. V nejbližší době hodlá zahájit online prodej inzerce určené pro tištěné noviny. Prodej bude fungovat přes známý systém Google AdWords, který je v současnosti používán k prodeji online inzerce. AdWords bude nyní obsahovat i sekci novinové inzerce, ve které budou vystaveny informace o inzertních plochách nabízených aktuálně vydavatelstvími. Uživatel zde zadá objednávku na nabízený inzertní prostor spolu s určením času a data zveřejnění. Zástupci novin pak dané objednávky přijmou či odmítnou (v závislosti na aktuálních změnách ve vydání a příslušné reklamní ploše).

Na naznačeném principu mají šanci získat jak inzerenti (pohodlnější a výhodnější nákup inzerce), periodika (flexibilní prodej na poslední chvíli, možnost rozdělení inzertní plochy do menších úseků, získání nových zákaznických skupin, například malých podniků či online retailerů apod.) a koneckonců i Google (poplatky za inzerci prodanou přes její systém). Systém by měl být spuštěn během listopadu do tříměsíčního testovacího provozu. Do testování se zapojí vydavatelství více jak 50 předních novinových titulů, mj. Gannett, Tribune Company, The New York Times Company, The Washington Post Company či Hearst. Některá z těchto vydavatelství hodlají v rámci testů prodávat pouze méně významné reklamní plochy, aby tak získala nové skupiny inzerentů, nedisponujících velkým inzertním kapitálem, jiní nabídnou i atraktivní pozice. Inzerovat bude v rámci testů více jak 100 společností, některé z nich přitom mají jen minimální zkušenosti s tištěnou inzercí a zatím pouze zadávají online reklamu prostřednictvím Google. Během testovacího provozu nebude Google za své služby požadovat žádný poplatek, po plném uvedení systému do chodu nicméně hodlá účtovat odpovídající provizi. Celý projekt navazuje na dřívější obdobné testy Google s inzercí v magazínech (kdy Google přímo prodával reklamní plochy, jež sám nakoupil), které nepřinesly příliš příznivé výsledky (mimo jiné i pro výrazně nižší flexibilitu, danou delšími vydavatelskými lhůtami daného typu periodik, a vysokou cenou inzertních ploch).

bull4546-06-1f.jpg

Bude systém Google AdWords expandovat i do tištěných médií?

Bude zajímavé sledovat, jak moc se daný projekt ujme a jaké změny přinese například v cenách a pochopitelně i způsobech zadávání inzerce. Připomenout pak lze skutečnost, že Google si brousí zuby i na další reklamní kanály, o čemž svědčí především proběhlé či plánované akvizice společností dMarc Broadcasting (reklama v rádiích) a YouTube (online video).

Adobe poskytla ActionScript Virtual Machine Mozilla Foundation

Zásadní událostí na poli elektronického publikování je v těchto dnech nová aktivita společnosti Adobe. Ta totiž poskytla kód své ActionScript Virtual Machine, překladače jazyka ActionScript 3.0 pro přehrávač Flash Player, organizaci Mozilla Foundation, stojící za projektem Mozilla a od něj se odvíjejícího open source softwaru, především prohlížeče Firefox a poštovního klienta Thunderbird. Poskytnutý kód o úctyhodném objemu 135 000 řádků byl Mozillou začleněn do nového projektu Tamarin, jehož cílem je nabídnout podporu finální verze skriptovacího jazyka ECMAScript Edition 4 (z jehož syntaxe vychází ActionScript, a dále JavaScript či Microsoft JScript) v rámci nové generace SpiderMonkey, JavaScript enginu používaného v rámci Firefoxu.

Daná aktivita slibuje výhledově výkonnější a kvalitnější vývoj internetových aplikací postavených na ECMAScriptu (resp. JavaScriptu) a dalších webových standardech, známých dnes zejména jako AJAX, spouštěných ve Firefoxu či Flash Playeru. ActionScript Virtual Machine provozuje Adobe v rámci Flash Playeru 9, kde daný prostředek přináší mimo jiné výrazně vyšší rychlost a menší paměťové nároky, nežli obdobná řešení v dřívějších verzích Playeru, naznačené výhody by se měly projevit i v budoucích implementacích daného prostředku, tedy i těch, které slibuje projekt Tamarin. Otázkou pak je, zda a jak bude spolupráce Adobe a open source komunity v daném směru dále pokračovat: objevují se mimo jiné hlasy volající po uvolnění kódu celého Flash Playeru. Některé spekulace pak uvažují i o tom, že daným krokem hodlá Adobe více hájit dominanci Flash aplikací proti blížícím se obdobným technologiím Microsoftu (Microsoft Expression+Internet Explorer aj.).

PLDA 2.0: nová verze vyřazovacího pluginu Adobe Acrobatu

Plugin pro archovou montáž z PDF dokumentů v prostředí Adobe Acrobatu (5-7, Standard či Professional, pouze Windows 2000/XP) PLDA se dočkal nedávno upgrade na verzi 2.0. Připomeňme tímto, že se jedná o řešení českého autora Michala Polanského, které za výhodných cenových podmínek nabízí rychlé a flexibilní vyřazování, přičemž mimo běžných montáží lze vytvářet v podstatě libovolná vyřazovací schémata a k dispozici jsou i unikátní funkce, určené například ke zpracování personalizovaných tiskovin, od verze 1.5 pak produkt podporuje rovněž dávkové zpracování dokumentů.

Nová verze produktu se může pochlubit především optimalizací procesu vyřazování a vytváření výsledného PDF, tedy urychlením celého procesu, jenž uživatelé ocení zejména při práci s rozsáhlejšími dokumenty. K dispozici je pak i nástroj virtuální mixér, dovolující provést i nejsložitější vyřazení v jediném kroku. Každý vyřazený soubor má v sobě uloženy informace o nastaveních montáže, které pak lze zpětně do PLDA načíst: hodí se k přenosu nastavení montáží mezi pracovišti nebo třeba při zpracování archivovaných dokumentů. Nová funkce Report umožňuje získat rychlý přehled o velikosti stránek v dokumentu. Dále došlo k různým drobným vylepšením, kupříkladu každá uložená sada nastavení může obsahovat podrobnější popis pro snazší orientaci uživatele apod.

Bližší informace o PLDA a také plně funkční 10denní trial verzi lze najít na webu produktu, který je nyní kompletně přepracován a mimo jiné obsahuje i manuál PLDA v PDF i HTML podobě. Stejně jako v minulých verzích stojí PLDA 2.0 5 000 Kč s DPH (nákup je možno provést snadno i online, prostřednictvím služeb Kagi či PayPal), což je cena v dané třídě řešení víc jak konkurenceschopná. Pro stávající držitele licencí je pak upgrade zdarma.

bull4546-06-2f.jpg

Základní dialog PLDA

Novinky od Cacidi Systems: LiveMerge a LiveBrowser

Známý výrobce pluginů Adobe InDesignu, společnost Cacidi Systems, přichází v těchto dnech s dvěma zajímavými novinkami ve svém produktovém portfoliu. První je LiveMerge 1.0, řešení pro oboustranné propojení dokumentů InDesignu s SQL databázemi (podporován je i open source systém mySQL). Po určení databáze může uživatel z odpovídající paletky umisťovat jednotlivé položky databáze do dokumentu jednoduše tažením, dále je k dispozici možnost snadného vytváření odkazů s pomocí jednoduché textové syntaxe. Vložené prvky lze kdykoli updatovat, k dispozici je takto i funkce automatického obnovování v zadaném časovém intervale. Daným způsobem lze zpracovat text i obrázky, vložené položky je dále možno po libosti upravovat s pomocí standardních nástrojů InDesignu. Produkt v sobě obsahuje i engine jiného pluginu Cacidi Systems, Extreme BarCodes, takže zvládne dynamicky vytvářet i čárové kódy různých typů. K dispozici je možnost prohledávání datových zdrojů a dále výběru sady dat s pomocí SQL dotazu: daná možnost se hodí například při sazbě rozsáhlých tabulkových sestav. LiveMerge je k dispozici za cenu začínající na 649 Euro, provozovat jej lze v InDesignu CS2 na platformách Windows i Macintosh. Koncepcí ani cenou se dané řešení příliš neodlišuje od konkurenčních produktů, jako je třeba Codeware Xactuell (i když podpora čárových kódů může být konkurenční výhodou), pro posouzení jeho vhodnosti je zde každopádně možnost vyzkoušení odpovídající demoverze.

bull4546-06-3f.jpg

Paleta LiveMerge

Druhou novinkou je opět plugin InDesignu CS2 LiveBrowse 1.0. Ten nabízí snadný přístup ke zdrojům (dokumenty InDesignu, textové dokumenty, obrázky, dokumenty tabulkových procesorů), používaným při stránkové montáži, z prostředí specializované paletky. Blíže se danému produktu i výše zmíněnému řešení Extreme BarCodes věnujeme zde.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: