Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Novinky ze světa publikačního průmyslu (41.-42. týden/2005)
lcd trend
24. října 2005, 00.00 | Má nová OpenOffice co nabídnout publikačním pracovištím? Jak vypadají upgrady produktů
Extensis Portfolio, SoftCare K4 či Adobe DNG Converter? A jaké zajímavé možnosti může
poskytnout spojení technologie Apple Core Image s Adobe InDesignem? Odpovědi na uvedené
otázky přinášíme v našem pravidelném přehledu.
Zamyšlení nad významem nové verze OpenOffice pro publikační průmysl, přiblížení nových verzí produktů Extensis Portfolio, SoftCare K4 či Adobe DNG Converter a konečně i představení skutečně neotřelého pluginu InDesignu z kategorie "Mac only". Taková jsou témata, kterým se budeme věnovat v našem pravidelném přiblížení novinek z oblasti publikačního průmyslu.
OpenOfffice 2.0 nastupuje
Jednou z nejdůležitějších událostí dnešní doby ve světě kancelářského softwaru a tak trochu (jak ukážeme dále) i publikačním průmyslu, je uvedení OpenOffice ve verzi 2.0. Připomeňme, že se jedná o balík kancelářských aplikací, nabízející obdobné možnosti jako Microsoft Office, nicméně zcela zdarma. Za vývojem OpenOffice stojí společnost Sun Microsystems (která má profit z placené podoby balíku StarOffice) a tým dobrovolníků z celého světa. Na rozdíl od komerčních produktů bylo o vlastnostech nové OpenOffice známo prakticky vše hodně dlouho dopředu, a tak jsme i my mohli přiblížit nové či vylepšené schopnosti daného balíku pro oblast publikování již před několika měsíci. Připomeňme proto jen ve stručnosti, že hlavní vylepšení zde spočívají v rozšíření exportu do PDF a funkcí pro hromadnou korespondenci či tvorbu matematiky (ve formátu MathML) či podpoře technologie pro elektronické formuláře XForms. Stále zajímavější je podpora XML coby platformy pro kódování dokumentů: OpenOffice zde především slibuje kompatibilitu s open source formátem OpenDocument, jež má ambice být jakýmsi základním formátem pro kancelářské dokumenty vůbec - to mj. činí OpenOffice značně konkurenceschopnou vůči Microsoft Office, neboť existují aktivity (stát Massachusetts aj.), jež vyžadují do budoucna (v daném případě od roku 2007) ve státní správě použití pouze open source dokumentových formátů, ke kterým nativní formáty Microsoft Office nepatří.
Aplikace Writer z OpenOffice 2
OpenOffice pak dovoluje ve svém textovém procesoru Writer poměrně kvalitně zpracovat i jiné XML dialekty, především DocBook (open source pro zejména technické publikace) a dále ty, jež Microsoft poskytuje pro Word a Excel od verze 2003 daných produktů. Právě v uvedeném ohledu považujeme OpenOffice za hodně zajímavý prostředek pro publikační pracoviště, která potřebují připravovat strukturované dokumenty určené k sazbě. Podle našich i jiných zkušeností navíc OpenOffice dokáže velmi dobře načíst dokumenty ve formátech DOC a RTF: opět jedno plus při nasazení v oblasti publikování - příslušné pracoviště nemusí disponovat drahou Microsoft Office jen proto, aby dokázalo zpracovat podkladové dokumenty od zákazníka v daných formátech.
Extensis ohlašuje Portfolio 8
Jeden ze zásadních poskytovatelů řešení pro správu obsahu (tzv. Digital Asset Management) v publikačním průmyslu (resp. kreativním sektoru), společnost Extensis, oznamuje v těchto dnech novou verzi svého zásadního nástroje pro danou oblast, tedy produktu Portfolio. Portfolio 8 takto slibuje především rychlejší katalogizaci zdrojů, jež může probíhat zcela na pozadí (tj. uživatel řeší ve stejném čase v produktu jiné úkoly). Nabídnuty jsou funkce horkých složek, zajišťující automatizované vkládání všech či pouze updatovaných zdrojů do katalogu ze sledovaných složek v zadaném časovém intervalu, to vše s nastavením odlišných katalogizačních parametrů pro každou složku. Posíleny byly rovněž možnosti práce s metadatovým formátem XMP (podporují zejména aplikace Adobe), konkrétně co se týká možnosti používat daný typ metadat pro kódování uživatelem definovaných údajů (například týkajících se parametrů publikační zakázky).
Plně pod kontrolou je nyní způsob, jakým mohou uživatelé konfigurovat pohled na zdroje v tzv. galeriích či procházených složkách. Uživatelem definované třídění lze přitom sdílet. K dispozici jsou nyní i tzv. stratchpad galerie (přechodné shromáždění zdrojů z různých galerií k tisku, publikování apod.) či public/private galerie (zobrazují se pouze tvůrci). Kromě celého katalogu je možno na Webu s pomocí funkce NetPublish publikovat i jeho vybranou část, přičemž výběr zdrojů lze zde provést rovněž na základě metadat. Využití funkce NetPublish (tedy způsob, jak jsou publikovány či stahovány zdroje umístěné na Webu s pomocí daného prostředku) je možno protokolovat.
Každý, kdo sleduje dění v dané oblasti, ví, že v současnosti zde nabídka víceméně převyšuje poptávku. Obdobně kvalitní produkty jako Extensis poskytují například společnosti Canto (Cumulus a nyní též sharewarové podoby daného produktu pod hlavičkou MediaDex) či iView Multimedia (iView MediaPro), s příslušným nástrojem přišla pak i Adobe v rámci Creative Suite 2 (Bridge). Z uvedeného hlediska vzato je otázkou, nakolik ne až tak přelomové rozšíření stávajících vlastností Portfolio budou stačit k tomu, aby se tento produkt dále výrazněji udržel na výsluni zájmu. Komerční model Portfolia přitom zůstává podobný jako v minulosti, takže k dispozici jsou single-user verze za 199,95 USD s možností rozšíření o funkci NetPublish (komplet za 249,95 USD) a dále pak různé formy nasazení na bázi klient/server (1 999,5 USD a více). Přesné datum uvedení nové verze Portfolio do prodeje zatím není známo.
RogueSheep uvádí Magma Beta aneb Apple Core Image v InDesignu
Uživatelé InDesignu CS2 na platformě Mac OS X 10.4 Tiger budou zřejmě potěšeni uvedením betaverze nového pluginu Magma společnosti RogueSheep (která nás již před časem zaujala svým produktem InEventScript, dovolujícím netradičním způsobem využívat v InDesignu či InCopy skripty). Magma totiž dovoluje v InDesignu využít možnosti technologie Apple Core Image, která nabízí poměrně silné možnosti zpracování a stylizace bitmapové grafiky. Přímo v prostředí InDesignu lze takto nasadit více jak 100 filtrů obsažených v Tigerovi, poskytujících například možnost vyladění barev, zaostření, nastavení bílého bodu, distorze a mnoho dalšího, či případně dalších Image Units, podporujících danou technologii. Transformací bude přitom možno v rámci jediného kroku aplikovat i více, úpravy jsou nedestruktivní a ještě před jejich aplikací lze shlédnout jejich výsledek pomocí odpovídajícího náhledu. Betaverzi produktu si je možno stáhnout okamžitě, konečná cena a datum uvedení produktu do prodeje zatím nebyly stanoveny. Na stránkách výrobce je pak přislíbeno i uvedení obdobného řešení pro Adobe Illustrator. Připomeňme ještě, že velký rozruch ohledně Core Image vznikl v posledních dnech, když Apple oznámila aplikaci pro profesionální zpracování digitální fotografie Aperture (podle některých názorů reálný konkurent Photoshopu v oblasti zpracování digitální fotografie), jež staví hodně právě na dané technologii.
Magma v akci
SoftCare ohlásila K4 ve verzi 5.6
I v tuzemsku dobře známý redakční systém pro kombinaci InDesign-InCopy K4 společnosti SoftCare (využívá se především k tvorbě magazínů v týmech od 10 do více jak 250 uživatelů) se zřejmě ještě před koncem letošního roku dočká nové verze. K4 5.6 zohledňuje především existenci nedávno uvedeného řešení InDesign Server, jež dovoluje využívat sázecí engine InDesignu v automatizovaném módu prostřednictvím serveru. Daný produkt bude možno takto v K4 nasadit k automatizovanému provádění rutinních úkonů, jako například generování stránkových náhledů. Editace článků (včetně využití funkce copy-to-fit) bude nyní možná i prostřednictvím webového prohlížeče, s pomocí nové komponenty Web-Editor. Do redakčního workflow se tak budou moci zapojit i uživatelé (například jednorázoví přispěvatelé), kteří nedisponují InCopy, či ti, kdo budu potřebovat editovat na cestách (korektoři, šéfredaktoři aj.). K4 bude také nyní nabízet standardizovaný interface pro snadný import obrázků ze systémů pro správu obsahu, včetně možnosti přenosu odpovídajících IPTC metadat.
Adobe posiluje podporu DNG
Formát Digital Negative Specification (DNG) uvedený společností Adobe za účelem usnadnění archivace RAW fotografií je přijímán s různými ohlasy. Každopádně se ale kolem daného formátu poměrně často něco děje a to jak přičiněním Adobe, tak dalších výrobců. V dnešních dnech takto Adobe ohlásila, že ukládání do DNG poskytne i společnost Ricoh pro svůj nový přístroj GR. Přímé focení do DNG vedle toho v současnosti dovolují vybrané přístroje společností Hasselblad, Leica a Samsung. Podstatně bohatší jsou pak možnosti tvorby a zpracování DNG v různých softwarových aplikacích, přičemž mimo produktů Adobe (Photoshop, Elements, DNG Converter) lze zmínit například Canto Cumulus, Corel Paint Shop Pro, IrfanView či GIMP.
Adobe rovněž nově nabídla rozšířené možnosti práce s DNG v rámci převodníku DNG Converer a odpovídajícího pluginu Photoshopu Camera Raw. DNG Converter lze nyní spouštět z příkazové řádky (možnost nasazení v dávkových sekvencích, skriptech apod.), dále se v tomto produktu nabízí možnost kontroly velikosti JPEG náhledů. DNG Converter bude také podporovat možnost převodu formátů dalších 14 fotoaparátů, podporovaných nově pluginem Camera Raw 3.2 (celkem je dnes takto podporováno přes 80 přístrojů). Camera Raw v nové verzi poskytne rovněž možnost rozšířeného převodu metadat při ukládání do DNG (včetně GPS informací) a updatovaný, více "user-friendly" interface pro Photoshop Elements 4.0. Upgradovaný DNG Converteru i Camera Raw 3.2 jsou k volnému stažení dostupné na serveru Adobe.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024