Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Novinky ze světa publikačního průmyslu (39.-40. týden/2005)
trendy
12. října 2005, 00.00 | Seybold Seminars zřejmě končí, Macromedia uvádí nové produkty pro vývojáře webových
aplikací a SVG se stále více dostává na mobilní telefony. Takové jsou nejdůležitější z
novinek, které vám přinášíme v tomto přehledu.
Náš přehled novinek ze světa publikování začíná poměrně nepříjemným oznámením - podle všeho se publikační průmysl rozloučí s jednou ze svých nejvýznamnějších akcí Seybold Seminars. Dále se pak budeme věnovat upgradům v produktovém portfoliu společnosti Macromedia, nové verzi workflow řešení CaslonFlow a expanzi formátu SVG na mobilní telefony. Konečně si dovolíme trochu zaspekulovat ohledně dalších možných aktivit společnosti Google v oblasti publikačního průmyslu.
Seybold Seminars skončily?
Každý, kdo se v posledních letech zajímá více o dění v publikačním průmyslu, ví, jaký význam měly pro danou oblast Seybold Seminars, odborné semináře a výstavy pořádané několikrát ročně především v USA a (v minulých dvou letech) i na evropském kontinentu (Amsterdam). Garancí odborné kvality zde byla vazba na Seybold Report, periodikum vydávané od roku 1971 J. Seyboldem, jež přinášelo a dosud přináší hloubkové analýzy spojené s technologiemi v oblasti publikování (od fotosázecích strojů přes DTP až k elektronickému publikování a novým médiím). Semináře pak byly akcí, na které se setkávali jak odběratelé Reportu, tak třeba i management publikačních provozů, experti v dané oblasti či zástupci prakticky všech významných dodavatelů publikačních řešení. Jednalo se tedy o akci prestižní a na vysoké úrovni, která dokázala obvykle velmi dobře předznamenat, postihnout a rozhodně i ovlivnit vše významné, co se dělo v dané oblasti.
O seminářích mluvíme ovšem v minulém čase. Poměrně náhle (výstava Print05, na které Seybold Seminars ještě proběhly) bylo totiž pořádání těchto akcí ukončeno, resp. ze stránek seminářů se ztratily bez bližšího komentáře ze strany pořadatelů a dnešních vlastníků Seybold Reportu (společnost MediaLive) jakékoli zmínky o dříve anoncovaných akcích na konec letošního roku i rok příští. Nejde bohužel o událost až tak překvapivou: již po několik let bylo možno sledovat krizi, v jaké se Seminars a v podstatě i Seybold Report nachází. Na neblahém stavu se přitom podepsala řada faktorů, změnami v publikačním průmyslu počínaje (vývoj již zdaleka není tak dynamický jako dříve) a peripetií kolem vlastnictví Seyboldu konče (po prodeji zakladatelem, legendárním Johnem Seyboldem na začátku 90. let, změnily Report a s ním i Seminars několikrát majitele, kteří často jevili určitou bezradnost ve svých strategiích). Ze světa takto každopádně mizí (věřme že ne navždy, ale kdoví) akce, která měla pro publikační průmysl, resp. mapování jeho trendů zásadní význam. Otázkou pak je, zda se obdobně rozloučíme i se Seybold Reportem - v současnosti nicméně vydávání tohoto periodika i přidruženého Seybold Bulletinu pokračuje.
CaslonFlow 5.5 ke stažení
Společnost Gradual Software nabídla nedávno na svých stránkách k downloadu novou verzi svého systému pro řízení publikačních workflow CaslonFlow. Verze 5.5 je takto poskytována coby demoverze, která plně funguje po 30 dnů, poté je zapotřebí registrace. Pro stávající registrované uživatele produktu je tento upgrade zdarma. Jak jsme již referovali dříve, hlavní novinkou CaslonFlow 5.5 je podpora (tj. možnost integrace do workflow řízených CaslonFlow) produktů callas pdfCorrect, pdfColorConvert a pdfInspektor3, Apago PDF Enhancer a Wirecomm IIMS. Dalšími novinkami jsou různá drobná vylepšení, jako je rozšířená možnost importu workflow diagramů, snazší manipulace s diagramy (zarovnávání elementů, přenos mezi diagramy aj.) či podpora importu/exportu skriptů ve Script Editoru. Na serveru služby byly také rozšířeny knihovny příkladů a ukázkových konfigurací. Připomeňme ještě na tomto místě, že CaslonFlow (původně vyvíjel CaslonSoft) je pod taktovkou Gradual Software (mezi zakladateli je několik bývalých významných pracovníků společnosti Enfocus Software) nabízen za velmi agresivní cenu (1 999 euro) a se schopnostmi, které mohou zaujmout i menší pre-pressová pracoviště, pro která byl dosud nabízený typ automatizace prakticky nedostupný.
Prostředí CaslonFlow 5
Macromedia představuje produktovou řadu Flex 2 a Flash Player 8.5
Ještě neuplynulo mnoho času od uvedení balíku publikačních aplikací Studio 8 a společnost Macromedia už přichází s dalšími významnými novinkami ve svém produktové portfoliu. Tentokrát se chystá oslovit zejména vývojáře internetových aplikací (Rich Internet Applications) postavených na platformě Flash resp. aplikačním serveru Flex. Právě pro ně je totiž určena sada vývojářských nástrojů Flex 2. Ta se skládá z komponent Flex Framework (základní programovací model a knihovna komponent pro Flex), Flex Builder (vývojové prostředí pro platformu Eclipse, známé dříve pod kódovým označením Zorn), Flex Enterprise Services (základní datové služby, podpora automatizovaného testování a otevřená adaptérová struktura) a Flex Charting Components (prostředky pro pokročilou vizualizaci dat). Spolu s Flexem pak byl ohlášen Flash Media Player ve verzi 8.5, který přináší právě významné posílení v oblasti podpory vývojářských technologií: obsahuje nový virtuální stroj s větší výkonností, plným runtime chybovým reportingem, vylepšeným laděním a podporou jazyka ActionScript 3 (ten je rovněž novinkou).
S novou řadou Flex se mění i dosavadní způsob licencování - na jeho základě by měly být možnosti tvorby Flex aplikací dostupné i méně movitým vývojářům. Flex Builder 2 bude takto prodáván za cenu pod 1 000 USD za vývojáře a bude dovolovat vytvářet Flex aplikace napojené na XML a SOAP webové služby bez nároků na dodatečné platby či serverové licence. Flex Enterprise Services 2 pak budou licencovány na bázi CPU, projektu či enterprise licence - přesnější cenové údaje nebyly dosud uvedeny. Alfa verze Flex Builderu 2 a FlashPlayeru 8.5 by se měly objevit 17. října při příležitosti vývojářské konference MAX 2005. Komerční podoba těchto i ostatních produktů z řady Flex by se pak měla objevit v první polovině roku 2006.
SVG míří razantně na mobily
Každý, kdo v dnešních dnech navštíví domovské stránky standardu SVG, nemůže přehlédnout, kolik na nich za poslední období přibylo ohlášení nových mobilních telefonů, jež budou využívat uvedený standard (resp. jeho odlehčenou podobu SVG Tiny určenou speciálně právě pro daný typ zařízení). Konkrétně jde takto o zařízení společností Sony Ericsson, Nokia, Samsung a Motorola. Spolu s dříve uvedenými přístroji těchto i dalších firem (mj. Siemens, Sharp či Panasonic) lze napočítat již víc jak 70 existujících nebo brzy uvedených telefonů podporujících danou platformu. Využití je přitom různé, nejčastěji SVG slouží pro uživatelská rozhraní či tapety, možné je pak i prohlížení daného typu obsahu vystaveného na Internetu. Především poslední uvedená aplikace by mohla zajistit boom daného standardu v oblasti publikování: připomeňme, že prostředky pro tvorbu SVG grafiky poskytují jak specializované produkty (Ikivo Animator, Beatware Mobile Designer aj.), tak třeba i Adobe Illustrator a GoLive. Na zajímavosti SVG dodává i to, že jej na dobré úrovni podporuje (nyní již bezplatný) prohlížeč Opera, s obdobnou podporou pak přijde Firefox 1.5, nic obdobného nicméně zatím neplánuje Microsoft v Internet Exploreru. Použití se pak mimo mobilů či desktopů nabízí i v případě PDA, zajímavou kuriozitou je vývoj SVG prohlížeče pro Sony PSP (PlayStation Portable). SVG ovšem není v boji o zájem mobilních uživatelů rozhodně osamocen. Přibývá totiž i mobilů s podporou prohlížení PDF a SWF (Flash): který z daných formátů se nakonec nejvýrazněji prosadí je pak otázkou, protože všechny mají danému typu zařízení resp. odpovídajícím cross-media projektům co nabídnout.
Mobilů, využívající SVG, je již několik desítek
Čím může Google překvapit publikační průmysl?
Málokomu mohla v posledních dnech uniknout zpráva o dohodě mezi společnostmi Google a Sun. Spolupráce obou gigantů založená na této dohodě, nebude asi znamenat nic převratného: Google bude více propagovat Java Runtime Environment (runtime platforma Sunu pro aplikace nezávislé na operačním systému) a OpenOffice (bezplatný balík kancelářských aplikací), Sun zase poskytne při stahování Javy Google Toolbar (přístup k vyhledávacím i dalším službám Google). Nicméně řada spekulací, které se vyrojily před i po zveřejnění dané zprávy, zavdávají pole k různým úvahám o dalším směřování společnosti Google, jejíž ambice nabírají v poslední době na nebývalých obrátkách: tento výrobce již zdaleka není jen poskytovatelem nejlepší internetové vyhledávací služby, stačí když takto připomeneme projekty jako Gmail (e-mailový účet s kapacitou až 2 GB) či Google Earth (přístup k družicovým mapám světa) nebo nedávno ohlášené služby Google Talk (internetová telefonie) a Google Secure Access (připojení k Internetu na bázi Wi-fi).
Hodně aktivit přitom směřuje do oblasti publikování, a to jak přímo, tak nepřímo. Zajímavé úvahy lze mít, podíváme-li se na to, že Google dnes má k dispozici jak produkty pro správu (Picasa) či sdílení (Hello) digitálních fotografií, tak silný nástroj pro lokální správu obsahu (Google Desktop) či čtení web-feeds (Reader) a navíc poměrně významně sponzoruje open source ilustrační aplikaci Inkscape. Vezmeme-li dále v potaz, že daný výrobce provozuje i službu, jež má online zpřístupnit obsah milionů knih (Print) a staví svůj komerční úspěch na propracovaných řešeních pro reklamu (AdWords, AdSense), můžeme se ptát, zda někdy nedojde k rozšíření daného korpusu či jeho sjednocení způsobem, jež by nabídl nějakou zcela novou aplikaci nebo systém pro tvorbu a editaci obsahu na bázi Webu s využitím ostatních služeb Google. Uvedená spekulace nemusí být zas až tak přitažená za vlasy: v souvislosti s výše zmíněným spojenectvím Sunu a Google vetoval nedávno jeden ze zakladatelů Google Sergej Brin úvahy o tom, že vznikne "GoogleOffice" na bázi OpenOffice, naznačil nicméně, že by mohlo vzniknout řešení pro snazší online práci s dokumenty.
Google toho nabízí skutečně hodně
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024