Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Novinky ze světa publikačního průmyslu (3.-4. týden/2007)
trendy
24. ledna 2007, 00.00 | V poslední době se spekuluje o tom, zda Apple a Google nechystají významnější
aktivitu na trhu s digitálními publikacemi, Adobe uvedla produktové
novinky určené pro publikační průmysl a stejně tak se objevily i nové verze řešení
Google SketchUp a Earth. Více již v našem pravidelném přehledu.
V poslední době se spekuluje o tom, zda Apple a Google nechystají významnější aktivitu na trhu s digitálními publikacemi, Adobe uvedla produktové novinky určené pro publikační průmysl a stejně tak se objevily i nové verze řešení Google SketchUp a Earth. Více již v našem pravidelném přehledu.
Apple a Google: budoucí dominantní hráči při distribuci eBooků?
Na serverech, jako je TeleRead, začali nedávno spekulovat o tom, jak moc má nedávno ohlášený Apple iPhone či jemu podobné zařízení šanci stát se zásadním nástrojem pro práci s elektronickými knihami. Výchozí premisy hovořící pro zisk takovéhoto postavení jsou přitom poměrně jasné: snadné nahrávání elektronických publikací prostřednictvím bezdrátového přenosu (EDGE, WiFi), kvalitní displej s intuitivním ovládání (mj. i změna orientace stránky při natočení telefonu) a softwarová výbava, ze které je v případě iPhone jistý především webový prohlížeč (HTML, obrazový obsah), do jiné dimenze by se pak možnosti dostaly podporou prohlížení PDF. Na TeleRead si dále všímají i méně viditelných části "skládačky", kterými jsou především: možnost využít iTunes Store i k distribuci elektronických publikací a dále užší kontakty se společností Google, které se v případě iPhone projevily zatím podporou aplikace Google Maps na daném zařízení. Podle neověřených informací se přitom právě Google chystá spustit systém pro online distribuci publikací (vázaný zřejmě na vyhledávací engine daného výrobce, jenž by z něj potažmo učinil největší světové virtuální knihkupectví), určených ke čtení na počítačové obrazovce či mobilních zařízeních. Připomeňme, že přitom Google již po delší čas pracuje na projektech, jako je Google Book Search pro vyhledávání a digitalizaci knih.
Stane se iPhone i čtečkou eBooků?
Potenciál spojení zajímavého hardwaru – kterým ostatně v případě Apple nemusí být jen iPhone, ale také třeba nějaká nová verze přehrávače iPod či zařízení ve stylu ModBooku – se zavedeným distribučním řetězcem a největším dodavatelem online služeb může být skutečně velký. Naznačené řešení nám přitom přijde nejen možné, ale i značně elegantní. Nicméně, nakolik se takovéto spekulace naplní v praxi, lze v tuto chvíli těžko odhadnout. Situaci takto může výrazněji ovlivnit např. nástup zařízení spojených s technologií společnosti E Ink, nekončící zápas Apple – Microsoft (Zune vs. iPod apod.), zájem Adobe v dané oblasti (viz třeba Digital Editions) a pochopitelně také skutečnost, že iPhone (stejně jako jiná výše naznačená zařízení) je přinejmenším na několik měsíců pouhým příslibem, nikoli masově užívaným produktem.
Adobe uvedla novou verzi Digital Editions Beta
Jednou ze zajímavých technologií společnosti Adobe, uvedených před časem v podobě Beta, jsou Digital Editions. Jedná se o řešení pro zabezpečenou distribuci a prohlížení elektronických publikací (v PDF/A a XHTML). V současnosti je k dispozici především klientská složka řešení, tedy odpovídající prohlížeč. Ten je postaven na technologii Flash, tj. ke svému chodu vyžaduje instalaci Flash Playeru. Instalace i změny v rozhraní probíhají přes Internet, oproti Adobe Readeru se prohlížeč vyznačuje malým objemem souborů. Publikace spravuje prohlížeč v módu Library, možné je zde stažení přes webový browser (v současnosti jsou k dispozici pouze ukázkové knihovny na stránkách Adobe), nebo použití lokálních souborů. V módu Reading pak dovoluje prohlížeč většinu obvyklých manipulací s publikací, tj. zejména změnu velikosti pohledu či písma (i automaticky, podle aktuální velikosti prohlížecího okna), k dispozici jsou pak rovněž vyhledávání nebo systém záložek. Revolučnější než samotný prohlížeč by mohl být každopádně distribuční model, který by měl dovolit i provozování zdarma, financované z reklam. Dosud jsou za obdobné systémy (a Adobe v tom nebyla výjimkou) požadovány obvykle horentní sumy, což brání – spolu s obecně neuspokojivým stavem technologií pro digitální ochranu autorských práv – jejich širšímu nasazení.
V těchto dnech uvedly Adobe Labs Digital Editions v druhé beta verzi. Hlavní změnou oproti původnímu vydání je existence Mac OS X verze (pro PowerPC i Intel Macy). Dále je k dispozici bitmapový tisk a kopírování obsahu PDF dokumentů do schránky (pouze s pomocí klávesové zkratky), při ovládání produktu lze použít klávesových zkratek a kolečka myši. Opraveny byly mnohé předchozí chyby a přibyla i rozšíření týkající se síťového provozu a správy práv (u dříve zapůjčených či zakoupených PDF knih).
Po instalaci na původní verzi (která se nabídne automaticky při spuštění dané aplikace, je-li uživatel právě připojen k Internetu) se nám mimochodem Editions začaly chovat přinejmenším podivně. Problém jsme dle rady ze stránek Adobe Labs vyřešili vymazáním složky My Digital Editions ve složce Dokumenty (pak bylo ovšem třeba znovu nahrát všechny publikace), případně by mělo stačit odstranit soubor manifest.xml v dané složce. Pro hlášení a odstraňování dalších problémů je vhodné navštívit odpovídající diskusní fórum. Vývojový tým pak slibuje v horizontu několika týdnů představit třetí verzi Digital Editions Beta.
Prostředí Digital Editions
Adobe zveřejnila Flash Player 9 pro Linux
Uživatelé na platformě Linux se v těchto dnech konečně dočkali bezplatného prohlížeče SWF souborů Flash Player 9, který již po nějaký čas mají k dispozici uživatelé Windows a Mac OS X. Daný prohlížeč poskytuje zejména rychlejší náběh a efektivnější práci s pamětí nežli jeho předchůdci, vylepšení při zobrazování textu, grafiky a videa a také novou ActionScript Virtual Machine (AVM2), slibující drastický nárůst výkonu (až desetkrát vyšší rychlost) při zpracování skriptů v jazyce ActionScript 3.0. Adobe doufá, že kromě prohlížení interaktivního obsahu z webových prezentací poslouží nový linuxový Flash Player i při vývoji Rich Internet Applications s pomocí bezplatných nástrojů z řady Flex. Připomeňme pak ještě, že zdrojový kód AVM2 poskytla nedávno Adobe organizaci Mozilla Foundation, která na něm založila nový open source projekt Tamarin, jehož cílem je podpora vývoje webových aplikací spojených s technologií Flash.
Google uvedla SketchUp 6 a Earth 4
Ti, kdo si oblíbili nástroj pro 3D modelování společnosti Google SketchUp, budou jistě potěšeni příchodem jeho nové verze 6 (pro platformy Windows a Mac OS X), která je opět v základní podobě a při nekomerčním užití k dispozici zdarma. Nová podoba produktu nabízí zejména zvýšení výkonu, funkci Photo Match pro využití fotografie k určení podoby 3D modelu, styly pro ukládání nastavení zobrazení ve SketchUp, vodotisky (obrázky umístěné na pozadí či v popředí scény) a nástroje pro rukou kreslené hrany, přidání mlžného oparu či vytvoření 3D textu.
Pokročilejší Pro verze pak mimo uvedených vlastností nabízí nově zejména sadu nástrojů označených jako LayOut. Tyto nástroje, v současnosti v betaverzi, dovolují vytvářet ze SketchUp modelů prezentace určené pro tisk či elektronické prezentování. Dále jsou ve SketUp 6 Pro k dispozici vylepšení prostředků pro práci s textem a rozměry či nástroje pro skládání a odečítání, funkce paste in place (vložení na stejném místě), 2D pohledy na 3D model, prohlížení komponent, materiálů a stylů, lepší modifikátory či výběr z kolizních směrů. V obou verzích SketchUp je k dispozici nativní podpora (tj. bez dřívější nutnosti instalace pluginů) online knihovny s modely 3D Warehouse a populárního programu Google Earth. Ten se dočkal rovněž upgradu, a to na verzi 4, která přináší například podporu texturovaných 3D modelů vytvořených právě ve SketchUp, anotování modelů, vylepšené rozhraní a možnost ovládání herními ovladači.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024