Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Novinky ze světa publikačního průmyslu (25. - 26. týden/2007)
lcd trend
27. června 2007, 00.00 | Společnost Adobe uvedla druhý pre-release svého formátu Mars, který v XML podobě reprezentuje PDF dokumenty, známý poskytovatel inovativních pluginů InDesignu DTP Tools pak přišel s pluginem Cross-references, slibujícím řešit komplexně problematiku křížových odkazů v dokumentech InDesignu. O těchto i dalších novinkách ve světě publikování se dočtete v našem pravidelném přehledu.
Společnost Adobe uvedla druhý pre-release svého formátu Mars, který v XML podobě reprezentuje PDF dokumenty, známý poskytovatel inovativních pluginů InDesignu DTP Tools pak přišel s pluginem Cross-references, slibujícím řešit komplexně problematiku křížových odkazů v dokumentech InDesignu. O těchto i dalších novinkách ve světě publikování se dočtete v našem pravidelném přehledu.
Adobe nabídla druhé preview technologie Mars
Na stránkách Grafiky jsme již informovali o technologii společnosti Adobe Mars. V daném případě se jedná o poměrně ambiciózní pokus převést formát PDF do vyjádření postaveného na jazyce XML. Daná aktivita je přitom víceméně odpovědí Adobe na formát XPS společnosti Microsoft. XML vyjádření, resp. použitá kontejnerová struktura, nabízí řadu výhod, mimo jiné snadné extrahování komponent dokumentů, možnost dynamického generování dokumentů například z databází či webových služeb a také třeba menší zatěžkání zpracovávajícího hardwaru (který přistupuje pouze k určité komponentě dokumentu, tj. nemusí mít do paměti načten dokument celý).
Struktura Mars dokumentu
Mars dokument je zipovaným archivem, který obsahuje v jednotlivých složkách textový obsah či metadata dokumentu kódované pomocí XML, layout stránek popsaný pomocí SVG a soubory vložených obrázků v běžných grafických formátech. K prohlížení a případně i tvorbě (převodem z PDF v Acrobatu) Mars dokumentů lze v současnosti použít odpovídající pluginy Acrobatu a Readeru, poskytované v rámci beta preview dané technologie. V jeho rámci jsou dále k dispozici rovněž odpovídající dokumentace, týkající se především specifikace Mars. Ta zatím nezahrnuje všechny odpovídající prvky podporované v PDF, nicméně i tak jsou vyjadřovací schopnosti daného formátu poměrně působivé.
Mars dokument otevřený v Adobe Readeru 8
V těchto dnech přišla Adobe s druhou verzí betapreview Mars. Ta nabízí především update příslušných pluginů pro Acrobat a Reader ve verzi 8.1, přičemž slibovány jsou opravy chyb a vylepšení funkcí. K dispozici je také nový nástroj Package Inspector sloužící k procházení interní strukturou Mars dokumentů. Dále byla specifikace Mars rozšířena o podporu dalších prvků existujících v rámci PDF, mimo jiné jsou nyní podporovány struktura, volitelný obsah a objektová metadata. Podpora pro SVG je nyní komplexnější. Updatovány a rozšířeny byly jak dokumentace, tak i příslušné ukázkové soubory. Stále pak ještě nejsou podporovány některé typy či kódování písem, dále chybí podpora vlastností spojených se zabezpečením dokumentu (uzamčení vlastností, podpisy, šifrování). Stejně jako v případě jiných pre-release Adobe jsou i prostředky nové verze Mars k dispozici zdarma (po bezplatné registraci) na stránkách serveru Adobe Labs.
Enfocus PitStop Professional ve verzi 7.2
Známé řešení pro preflight a úpravy PDF dokumentů v prostředí Adobe Acrobatu Enfocus PitStop Professional se v polovině června dočkalo updatu na verzi 7.2. Jedná se v podstatě o udržovací vydání, nepřekvapí proto, že je k dispozici vlastníkům 7.x verzí zdarma. Hlavními vylepšeními jsou kompatibilita s Windows Vista (32-bitů) a rychlejší start, technologie Certified PDF nyní podporuje digitální podpisy. U některých akcí je k dispozici nová volba, dovolující rozlišovat mezi chybou a upozorněním v případě, že nemohou proběhnout v akci požadované úpravy.
DTP Tools Cross-references: křížové reference v InDesignu
Společnost DTP Tools, známá zejména svými inovativními pluginy InDesignu (např. Page Control či Layer Groups), přichází v těchto dnech s veřejnou betaverzí nového pluginu Cross-references. Jedná se o produkt, který slibuje řešit kompletně problematiku křížových referencí v dokumentech InDesignu (tyto lze v současnosti vytvářet v prostředí InDesignu zabudovanými nástroji pouze v případě rejstříku, jinak jsou k dispozici buďto skripty, či třeba řešení společnosti Virginia Systems). Potěšeni tedy budou například ti, kdo v InDesignu sázejí technickou literaturu, manuály, katalogy či také třeba časopisy.
Betaverze pluginu (pro InDesign CS2 a 3 na platformách Mac/Windows) má především zjistit odezvu uživatelů, včetně požadavků na doplnění funkcí. Každopádně i v současné podobě nabízí hodně zajímavé funkce (výrobce ji ostatně nabízí i ke koupi, za poměrně konkurenceschopnou cenu 129 USD), snažící se v mnohém napodobit obdobné schopnosti poskytované Adobe FrameMakerem.
Reference jsou kódovány pomocí XML, k jejich vkládání či konfigurování slouží odpovídající panely a příkazy pluginu. Uživatel má k dispozici bohaté možnosti jak vytvořit formát reference zcela dle svých požadavků (přičemž k dispozici je řada předdefinovaných formátů), do odkazu lze zahrnout číslo stránky, odstavce či (v CS3) kapitoly nebo název souboru dokumentu, součástí reference může být i proměnná ze zdrojového textu. Podoba odkazu může být lokalizovaná, tj. měnící se s jazykem textu. Odkazovat lze na ručně vložené značky, obvykle zajímavější je možnost automatického generování odkazů na základě seznamu.
Možné je odkazování mezi dokumenty, používat lze rovněž odkazy relativní (na příští či protější stranu) atp. Existenci neaktuálních odkazů eliminují automatické updaty v právě otevřených dokumentech. V případě potřeby lze obsah odkazu převést na statický text. Vytvořené odkazy se případně zachovají (resp. převedou na hyperlinky) v PDF dokumentech generovaných z původního InDesign dokumentu. U dokumentů FrameMakeru importovaných pomocí filtru MIF Filter lze odpovídajícím způsobem převést i jejich reference.
InPreflight 2.0: kvalitní preflight pro InDesign na platformě Macintosh
Ani nejnovější, tedy CS3 verze Adobe InDesignu nepřinesla žádná významnější vylepšení v preflightovém aparátu daného programu, který je spíše jen základní. Ti, kdo hledají lepší řešení, mohou již po nějaký čas sáhnout na platformě Macintosh (kromě FlightChecku Studio společnosti Markzware) po řešení InPreflight společnosti Zevrix Solutions. Jedná se o samostatnou aplikaci, která umožňuje u dokumentů InDesignu CS-CS3 zkontrolovat písma, barvy, odkazy a další parametry podstatně komfortněji nežli zabudované nástroje InDesignu.
V těchto dnech se daný produkt dočkal verze 2.0. Hlavní novinkou je výkonná funkce pro shromáždění souborů k výstupu, která mimo jiné dovoluje zkompletovat vícero dokumentů InDesignu do jediné složky, a tak zamezit duplicitám při vypravování téhož odkazovaného zdroje. Posíleny byly také třeba možnosti práce s vloženými soubory Illustratoru, kontrolovat lze takto jejich barvový mód či vložená písma u EPS generovaných z daného programu. InPreflight 2.0 je k dispozici coby Universal Binary pro Mac OS X 10.4.2 a vyšší, a to za cenu 70 USD.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024