Novinky ze světa publikačního průmyslu (23.-24. týden/2006) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Novinky ze světa publikačního průmyslu (23.-24. týden/2006)

lcd trend

14. června 2006, 00.00 | Spor Adobe versus Microsoft kvůli PDF a XPS v Office a Windows Vista, nová verze Foxit
Readeru či analýza vývoje na poli proofingových řešení. Takové jsou některé z novinek,
které přinášíme v našem pravidelném přehledu.

Spor Adobe versus Microsoft kvůli PDF a XPS v Office a Windows Vista, nová verze Foxit Readeru či analýza vývoje na poli proofingových řešení. Takové jsou některé z novinek, které přinášíme v našem pravidelném přehledu.

Adobe versus Microsoft: spor o PDF a XPS v Office a Windows

Na začátku června byla jednoznačně nejdůležitější událostí (dle všeho již několik měsíců trvající) rozmíška mezi společnostmi Adobe a Microsoft. Týká se plánovaného zabudování nativního exportu do PDF a rovněž vlastní varianty PDF podle Microsoftu, tedy formátu XPS (dříve Metro), do připravované nové verze Microsoft Office (Office 2007) a dále Windows Vista. Adobe se daný krok nelíbí, neboť by podle ní značně omezil její dosavadní zisky plynoucí s poskytování PDF technologií (především Adobe Acrobat), když dané exportní funkce by byly k dispozici zdarma. Nelze si přitom nepovšimnout, že počiny jiných výrobců vedoucích k obdobné podpoře PDF v jejich produktech (OpenOffice.org, Mac OS X) Adobe dosud přijímala spíše kladně. Problémem je zde asi zejména rozsah trhu, na kterém suverénně kraluje právě Microsoft.

Microsoft jeví snahu se domluvit, a tak svou podporu PDF i XPS z Office podle všeho odstraní. Uživatelé si ji nicméně budou moci zdarma stáhnout coby dodatkový plugin: nakolik se jedná o řešení vyhovující Adobe (resp. řešení, které obstojí před případnou antimonopolní žalobou) dosud nevíme. Stejně tak je zatím poměrně sporný přístup k další podpoře XPS. Microsoft danou technologii ve Vista ponechá, nicméně nechá na dodavatelích PC, zda XPS v jejich zařízeních použijí pouze k tiskovému výstupu, nebo nabídnou uživatelům i možnost ukládat a prohlížet soubory v daném formátu. Dále pak Microsoft Adobe nabídl, aby s Vista bundlovala Adobe Reader a rovněž podporu pro Flash/Shockwave. Danou nabídku možná Adobe příjme, podle všeho nicméně odmítla jiný návrh, a to na zabudování vlastního pluginu pro ukládání do PDF do prostředí Vista.

Těžko říci, jak se bude situace dále vyvíjet. Podle všeho budou v danou chvíli asi nejvíce tratit uživatelé, tedy ti, kdo hodlají v nejbližším možném termínu začít pracovat s Office 2007 a Windows Vista.

Foxit Software uvádí Reader 2.0 Beta

Stále větší oblibě se mezi uživateli Windows těší prohlížeč PDF dokumentů Foxit Reader společnosti Foxit Software. Hlavním důvodem je hardwarová nenáročnost a značná rychlost, pro které je daný produkt výhodnější nežli Adobe Reader zejména na pomalejších počítačích. Hlavním handicapem produktu je pak menší rozsah funkcí, resp. menší pokrytí široké škály možností, jež dnes PDF nabízí. Rozšíření stávající výbavy nicméně slibuje verze 2.0 daného produktu, jejíž beta podobu zveřejnil Foxit Software na počátku června.

bull2324-06-1f.jpg

Nový Foxit Reader

Produkt si i v této verzi stále udržuje svou hlavní výsadu, tj. rychlost, a přitom se pokouší nabídnout řadu funkcí, pro které by mohl získat oblibu u nových uživatelských skupin. Zásadní je takto podpora zpracování PDF formulářů, přičemž k dispozici je rozsáhlejší podpora JavaScriptu a možnost uložení vyplněného formuláře na disk (tuto možnost Adobe Reader neposkytuje).

Podpora formulářů či JavaScriptu a také třeba možnost zobrazení obrázků kódovaných s pomocí JPEG2000 či JBIG jsou zajišťovány samostatnými moduly Readeru. Základní instalace programu takto zůstává velmi malá, odpovídající moduly se pak instalují až na vyžádání z Internetu. Moduly nyní dovolují provázání i s Foxit PDF Editorem, nástrojem Foxit Software pro editaci obsahu PDF dokumentů. Jinak bylo přebudováno rovněž prostředí programu, přibyla možnost snadné lokalizace do různých jazyků, čeština zde na podporu zatím čeká. K dispozici je dále sada nástrojů pro komentáře (uvedená již dříve v PDF Readeru Pro, který je v současnosti ve verzi 1.3 k dispozici za 39 USD), která se chováním i základními možnostmi plně vyrovná tomu, co nabízí Adobe Acrobat. Po úpravách obsahu se nicméně do dokumentů vkládá vodoznak s informací o testovací verzi, takže nevíme, co vlastně nakonec z nabízených vlastností bude k dispozici zcela zdarma v podobě finální.

Evermap AutoRedact: cenzurujte své PDF

Společnost Evermap LLC zaujala v poslední době několika zajímavými pluginy Adobe Acrobatu, především produktem AutoBatch, dovolujícím spouštět dávkové sekvence Acrobatu z příkazové řádky. Nabídku produktů daného výrobce rozšiřuje v těchto dnech jiný plugin AutoRedact. Jedná se o poměrně komplexní řešení pro odstraňování určitých informací z PDF dokumentů. Danou možnost mohou využít například vydavatelství, státní instituce či firmy, které si nepřejí, aby v PDF zveřejněném na Internetu nebo předávaném k tisku či jiným uživatelům nebyly zobrazeny určité informace.

Plugin umí redigovat text, obrázky a obsah anotací či textových formulářových polí, případně lze odstranit i souborové přílohy dokumentu. Uživatel může dané prvky vyznačit k odstranění manuálně (tažením myší se vyberou požadované oblasti v dokumentu) nebo s pomocí automaticky fungujících nástrojů. Při automatizovaném zpracování lze takto použít například redakci na bázi textových slovníků a vzorů, definujících nežádoucí výrazy, dále jsou zde k dispozici šablony, určující místa k odstranění podle jejich pozice na stránkách dokumentu. Prvky pro odstranění jsou vyznačeny s pomocí standardních anotačních prvků Acrobatu, takže i uživatel, který nemá k dispozici AutoRedact může připravit dokument k redakci s pomocí Acrobatu či případně i Adobe Readeru (u dokumentů s povoleným komentováním).

Vyznačený obsah je po zadání odpovídajícího příkazu odstraněn z dokumentu (tedy nikoli pouze skryt). Na jeho místo lze umístit obsah, jehož vzhled je definovatelný různým způsobem - od klasického cenzorského začernění až po odpovídající text či plochy v odstínech šedi nebo rámečky zadané barvy. Řadu redakčních operací lze provést s pomocí dávkového aparátu Acrobatu, pro každý dokument je k dispozici protokol popisující provedené změny. Plugin je v současnosti k dispozici pouze pro platformu Windows, jeho cena činí (v dané třídě produktů poměrně příznivých) 199 USD.

bull2324-06-2f.jpg

Nástroje AutoRedactu

Meadows Publishing uvádí AutoPrice pro InDesign

V poslední době se značně rozrůstá nabídka produktů, určených pro databázové a personalizované publikování. Se svou trochou do mlýna takto nedávno přišla i společnost Meadows Publishing, když uživatelům nabídla InDesign (CS i CS2) verzi svého známého řešení AutoPrice, určeného původně pro QuarkXPress. AutoPrice slouží k provázání dokumentu sázecí aplikace s databází a následnému updatování takto přebíraných údajů (textových i obrazových). Jedná se tedy o nástroj primárně určený k tvorbě katalogů, ceníků, nabídek apod. Vazbu lze vytvářet jak na textové soubory s oddělovači, tak i ODBC databáze (s pomocí dodatkového modulu), v druhém případě je možný oboustranný update údajů (tedy úpravy ze sazby lze přenášet zpět do databáze). Produkt podporuje i dávkové zpracování, Exporter Pro module pak dovoluje extrahovat údaje z dokumentu do podoby tabulky, použitelné při webovém publikování. Cenu řešení sděluje výrobce na vyžádání.

Proofing: jaké jsou současné trendy?

Známá analytická společnost TrendWatch Graphic Arts nedávno zveřejnila několik zajímavých zjištění ze své studie "Proofing: The Customer is Always Right...Right?" (cena 995 USD), věnované současným trendům v oblasti proofingu neboli náhledování. Studie vychází z průzkumů prováděných napříč širokým spektrem subjektů působících v oblasti grafického průmyslu (komerční tiskárny, pre-press studia, internetový design a vývoj, vydavatelství aj.). Zveřejněné údaje mimo jiné potvrzují nezadržitelný odklon od tiskového proofingu s pomocí digitálních polotónových zařízení: od podzimu 1997 do podzimu 2005 pokleslo procento tiskařských a pre-pressových podniků, plánujících zakoupit zařízení daného typu ze 7 na 2 %.

Zájem se evidentně posouvá k použití desktopových zařízení a také softproofingu. Konkrétně na jaře 2006 45 % všech dotazovaných profesionálů z oblasti grafického průmyslu používalo PDF soubory zasílané přes e-mail pro kontraktační náhled, 42 % ke stejnému účelu používalo stolní inkjety nebo laserové tiskárny. Nárůst využití online proofingu je značný, když jej na jaře 2005 deklarovalo 55 % dotazovaných tiskařských a pre-pressových firem. Poněkud paradoxně je pak největší nárůst zájmu o proofing s pomocí stolních tiskáren a specializovaných zařízení u firem zabývajících se internetovým designem a vývojem. V létě 2005 plánovalo 61 % těchto firem nákup zařízení daného typu: to bylo takřka o 20 % více než v jiných odvětvích grafického průmyslu. Ve té době byl pro 25 % internetových firem výzvou "barevný proofing pro webové stránky", zatímco pro 28 % pak "barevný proofing pro tiskový výstup".

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: