Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Novinky ze světa publikačního průmyslu (21.-22. týden/2005)
lcd trend
8. června 2005, 00.00 | Macromedia má ambice dále výrazněji prosadit Flash, Microsoft Windows budou nativně
podporovat RAW formáty a Google přichází s největší knihovnou všech dob. Tyto i mnohé
další zajímavé informace ze světa publikačního průmyslu naleznete v našem pravidelném
přehledu.
Uplynulých několik dnů bylo v publikačním průmyslu skutečně bohatých na události. Tu bezesporu nejdůležitější, tedy přechod společnosti Apple na platformu Intel, jsme podchytili dopodrobna odpovídajícími články na serveru MujMac. I tak je ale o čem psát, když s novými aktivitami přicházejí hráči jako jsou Macromedia, Microsoft či Google. Prostor jsme ale dali i několika oborovým analýzám a opomenout nebylo možno ani zajímavou produktovou novinku společnosti Digimarc.
Macromedia uvádí Flash Platform a Maelstrom
Nejvýznamnější poskytovatel řešení pro publikování na Webu Macromedia uvedl Flash Platform. Jedná se o komplexní publikační a vývojářskou platformu, postavenou na známých produktech a technologiích uvedeného výrobce, jako jsou Flash Player (prohlížeč), Flex (vývoj internetových aplikací), Flash MX 2004 (tvorba interaktivních prezentací), Communication Server (dvousměrný streaming zvuku a videa) či FlashCast (mobilní obsah). Platformu podporují i produkty dalších výrobců, jako je např. SAP NetWeaver Visual Composer. Posláním Flash Platfom je poskytnout klientům z oblastí jako je finančnictví, vzdělávání, státní správa či telekomunikace novou komplexní platformu pro sdílení informací nezávislou na operačním systému, opírající se o formát SWF. Prohlížeč tohoto formátu Flash Player je dnes podle statistik Macromedia instalován na přibližně 600 milionech počítačích a mobilních zařízeních.
Architektura Flash Platform
Vzhledem k tomu, že Macromedia přichází s uvedeným krokem poté, co přechází do vlastnictví Adobe, zdá se, že SWF nemá se změnou vlastníka odzvoněno, jak se svého času rovněž spekulovalo. Bude zajímavé sledovat, nakolik Adobe bude schopna najít rozumné strategie pro koexistování SWF, PDF a potažmo i SVG v publikačních oblastech, které se stále více překrývají.
Spolu s Flash Platform představila Macromedia i novou verzi Flash Playeru, která má kódové označení Maelstrom. Ta slibuje vyšší výkon, rozšířenou expresivitu, zkvalitnění zobrazování písma, nový kvalitní video kodek či lepší bezpečnost. Maelstrom je v současnosti v betaverzi a ke stažení bude nabídnut v průběhu letošního roku.
Microsoft ohlásil podporu RAW formátů v Longhornu
Podle nedávného sdělení společnosti Microsoft bude nová verze operačního systému Windows, známá pod kódovým označením Longhorn poskytovat nativní podporu RAW formátů různých digitálních fotoaparátů. Příslušné funkce pak budou nabídnuty i pro stávající Windows XP v podobě aplikace RAW Image Thumbnailer and Viewer. Na uvedené podpoře spolupracují s Microsoftem podle jeho ohlášení společnosti Adobe, Canon, Fujifilm a Nikon. Uvedená funkce určitě najde hodně využití zejména na publikačních pracovištích, neboť RAW formát byl zatím doménou profesionálních fotografů a vůbec těch, kdo s fotografiemi potřebují dodatečně provádět složitější úpravy. Do budoucna lze nicméně předpokládat masovější rozšíření RAW i v běžném spotřebitelském sektoru, zejména díky postupnému zlevňování a zkvalitňování digitální fototechniky.
Otázkou samozřejmě zůstává, jak široké bude spektrum RAW formátů podporovaných v systémech Microsoftu - integraci by zde měl dovolil požadavek na tzv. certifikaci daného RAW formátu podle Microsoftu. Formát, který takovéto certifikaci vyhoví, bude možno ve Windows zpracovat, přičemž Microsoft slibuje odpovídající vývojářské prostředky pro tvorbu dalších softwarových nástrojů. Budou-li výrobci ochotni certifikaci podporovat, může dojít k boomu aplikací pro zpracování RAW formátů. Svým způsobem se pak jedná o jednu z dalších alternativ pokusu unifikovat nějak vývoj kolem RAW unifikovat - tedy něco podobného, jako jsou Adobe DNG či iniciativa Open RAW.
Google Print: knižní produkce v největším internetovém prohledavači
Se zajímavou službou, jež potěší vydavatele i čtenáře, přichází poskytovatel nejznámějšího internetového vyhledávače Google. Google Print nabízí možnost vyhledat v katalozích knihoven či vydavatelství knihy způsobem, který je velmi podobný, co nabízí vyhledávač Google v současnosti pro internetové stránky. Po zadání jednoho či více klíčových slov se uživateli zobrazí odpovídající odkazy na publikace vyhovující vyhledávacím kritériím, doplněné příslušnými náhledy. Možné je pak otevření bližších informací o knize, včetně náhledu vybraných stran nebo obsahu či (v případě public domain titulů) dokonce celé knihy. U komerčních titulů je možný přechod na stránky vydavatele za účelem nákupu. Možné je pak i vyhledání nejbližší knihovny, ve které si lze knihu zapůjčit.
Google Print
Google již pro svůj projekt získal řadu předních vydavatelství, internetových prodejen knih i knihoven. Není divu, neboť uvedeným způsobem vzniká centralizovaná nákupní služba, přes kterou, získá-li u uživatelů dostatečnou popularitu, by měla být realizována většina prodeje knižních publikací přes Internet. Projekt je ale v tuto chvíli ve startovací fázi, a tak bude chvíli trvat, než nabere jasný směr.
TrendWatch hlásí zvýšený zájem o tisk obalů
Známá analytická společnost TrendWatch zveřejnila nedávno několik zjištění své studie "Printers Eye Packaging Diversification: Opportunities, Processes, and Applications" . Podle nich se tisk obalů stává stále zajímavější odbytovou příležitostí pro mnoho komerčních tiskáren a pracovišť předtiskové přípravy. Změna souvisí s celkovým pohybem v tiskařském průmyslu, který hledá nové zdroje příjmů vedle tradičních ofsetových zakázek. Se zájmem daného typu souvisí narůstající počet investic do specializovaných zařízení pro tisk obalů, jako jsou velkoformátové či flexografické tiskárny. Konkrétně sdělení TrendWatch uvádí, že tisk obalů dnes in-house zajišťuje 24 % dotazovaných komerčních tiskáren, 15 % všech firem grafického průmyslu dnes produkuje flexibilní obaly, pro 10 % firem tvoří výroba obalů více jak poloviční podíl na jejich produktovém mixu. Celých 43 % trade shopů používá pro obalové zakázky velkoformátové inkjety, 15 % komerčních tiskáren produkuje obaly na flexografických tiskárnách.
I když zde jsou ještě stále značné bariéry, které brání komerčním tiskárnám naplno konkurovat tradičním výrobcům obalů, množství zainteresovaných subjektů narůstá. Podle TrendWatch existuje v dané třídě aplikací značný potenciál, neboť tradiční tiskárny mohou nabídnout a již nabízejí výrobky, které vykračují mimo oblast obvyklé výroby krabic a štítků. Otázkou ovšem je získání příslušné zákaznické komunity.
Jak bude vypadat budoucnost digitálního tisku v západní Evropě?
Analytická společnost InfoTrends/CAP Ventures přinesla nedávno několik výňatků ze svého reportu "Future of Digital Production Printing", týkajícího se dalšího vývoje digitálního tisku v západní Evropě. Zajímavě takto vypadá zejména zjištění, poukazující na brzký nárůst přidaných služeb, designu a variabilního tisku, daného právě využitím digitálních tiskových technologií. Konkrétně se hovoří o zvýšení obratu z přidaných služeb z 15,6 % na 18,1 % a zvýšení podílu variabilních tiskových zakázek z 23,6 % na 35,8 %, obojí v horizontu následujících dvou let. Obrat z ofsetového tisku a dalších aktivit by měl přitom podle respondentů spíše stagnovat.
Největšími zákazníky jsou subjekty z podnikové sféry (40 %), následuje soukromý sektor a až pak reklamní průmysl. Barva začíná převládat nad černobílým výstupem: takřka 80 % respondentů používá barevné digitální tiskové stroje či kopírky, černobílá zařízení pak 68 %. Nejpopulárnějšími barevnými tiskovými zařízeními jsou vysokorychlostní tiskárny třídy 40+ppm, následují velkoformátová zařízení.
Využití digitálních tiskových zařízení
Digimarc uvádí nový nastroj pro vyhledávání obrázků
Známý poskytovatel řešení pro ochranu autorských děl u počítačové grafiky, společnost Digimarc, představil bezplatnou betaverzi nástroje Image Search. Jak naznačuje již název, jedná se o řešení pro vyhledávání počítačové grafiky. Vyhledávač funguje na bázi indexu, který sestaví z informací o obrázcích nacházejících se na daném počítači. Do indexu se takto zahrnují metadata obrázků, vložená zde například fotoaparátem, uživatelem či softwarem pro ochranu autorských práv. Produkt lze využívat samostatně nebo v kooperaci s desktopovými vyhledávači výrobců jako jsou Google, Microsoft či Yahoo. Pomýšleno je samozřejmě na podporu watermarkingové technologie Digimarcu: produkt umí u chráněných obrázků nabídnout přechod na web vlastníka práv či do obrázkového registru Digimarcu.
Počin Digimarcu je určitě zajímavý, a může zaujmout mnoho uživatelů z oblasti publikačního průmyslu. Pro ty znamená vyhledávač jako je Image Search značnou úsporu času při vyhledávání zdrojů. Výhodou oproti nasazení systémů pro správu obsahu či obrázkových managerů je fakt, že Image Search nevyžaduje žádnou předběžnou organizaci dat, pouze odpovídající indexování. Produkt je v současnosti dostupný pouze pro platformu Windows.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024