Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Novinky ze světa publikačního průmyslu (13. - 14. týden/2007)
trendy
4. dubna 2007, 00.00 | Adobe uvedla betaverzi nového Acrobatu 3D a updatovala službu kuler pro tvorbu harmonických barvových schémat. Enfocus Software začal nabízet high-end editor PDF dokumentů Neo. Společnost Markzware uvolnila betaverzi preflightového řešení FlightCheck 6 a k dispozici je OpenOffice.org 2.2. Takové jsou novinky ze světa publikačního průmyslu, které blíže představujeme v tomto článku.
Adobe uvedla betaverzi nového Acrobatu 3D a updatovala službu kuler pro tvorbu harmonických barvových schémat. Enfocus Software začal nabízet high-end editor PDF dokumentů Neo. Společnost Markzware uvolnila betaverzi preflightového řešení FlightCheck 6 a k dispozici je OpenOffice.org 2.2. Takové jsou novinky ze světa publikačního průmyslu, které blíže představujeme v tomto článku.
Adobe nabídla betaverzi Acrobatu 3D Version 8
Na serveru Adobe Labs se v těchto dnech objevila betaverze nové podoby produktu Adobe Acrobat 3D, nesoucí přívlastek Version 8. Připomeňme, že se jedná o řešení pro práci s 3D obsahem (zejména technická grafika a modelování) v PDF, které Adobe uvedla v rámci produktové řady Acrobat 7. Základní funkční výbava Acrobatu 3D odpovídá Acrobatu Professional, přidány jsou pak právě prostředky pro 3D (konverze, prohlížení, úpravy). Vytvořené PDF dokumenty lze prohlížet či jinak zpracovávat i v bezplatném Readeru. Výhodami nasazení PDF k reprezentaci 3D obsahu jsou například nezávislost na platformě, komprese objemu oproti původním datům, možnost komentování s pomocí odpovídajících prostředků či zabezpečení dokumentu. Mimo oblasti jako jsou strojírenství, stavebnictví či architektura přijdou funkce Acrobatu 3D vhod třeba i v obalovém průmyslu. Podrobněji jsme daný produkt přiblížili v dřívější podrobné recenzi.
Prostředí dosavadního Acrobatu 3D
Novinek v Acrobatu 3D Version 8 je celá řada, zájemcům zde doporučujeme studium odpovídajících materiálů na stránkách zmíněné betaverze. Na tomto místě lze zmínit alespoň efektivní kompresi objemných CAD souborů a podporu přenosu PMI informací (Product Manufacturing Information – metadata spojená s výrobkem) do PDF dokumentů, kde je lze dále s pomocí odpovídajících prostředků komfortně prohlížet. Podporovány jsou všechny nové CAD formáty a poslední verze významných CAD aplikací. Možný je pak i export z PDF do formátů STEP, IGES a Parasolid, používaných v průmyslové výrobě.
Acrobat 3D Version 8 funguje pouze ve Windows (2000/XP/Vista). Zveřejněná betaverze vyprší 15. 6. 2007, s dodávkami ostré podoby se počítá už letos na jaře. Předpokládaná doporučená prodejní cena bude v USA 995 USD.
Neo: PDF editor z dílny Enfocus Software
Editace PDF dokumentů je v provozech předtiskové přípravy v podstatě nutným zlem, souvisejícím s tím, že zdaleka ne každý PDF dokument je dodán k výstupu ve vyhovující podobě. Teoreticky jsou úpravy PDF souborů dost dobře možné, o čemž svědčí například příslušné nástroje dodávané v rámci Acrobatu Professional či nejrůznější PDF editory, z nichž některé jsou dokonce třídy shareware. Prakticky jsou ovšem korektní úpravy právě těch charakteristik, jež činí potíže při tiskovém výstupu, náročné a vyžadují nástroje značně sofistikované, za které si výrobci nárokují nemalé částky.
Rodinu takovýchto high-end nástrojů v současnosti rozšířila společnost Enfocus Software, známá zejména svým pluginem Acrobatu PitStop Professional, určeným právě k úpravám a preflightu PDF dokumentů. Nové řešení daného výrobce s označením Neo (základ řešení vychází z produktů společnosti Artwork Systems, která nyní Enfocus vlastní) slibuje výkonnou, rychlou a přitom snadnou editaci PDF bez Acrobatu a se splněním nároků grafického průmyslu. K funkcím Neo patří zobrazení a editace na úrovni pixelů, tvorba a editace textu, úpravy obrázků i dalších objektů, zpracování stránkových boxů, separací nebo průhlednosti, podporován je PDF do verze 1.6. V rámci Neo jsou dostupné a použitelné všechny Certified PDF informace (do PDF dokumentů je vkládají aplikace Enfocusu i dalších výrobců, aby zaznamenaly například údaje o preflightu dokumentu, jeho úpravách atp., vkládá je takto i Neo). Při ukládání dokumentů lze použít preflight s pomocí standardních PitStop profilů, pro jejich editaci je k dispozici odpovídající editor.
Neo je nabízen ve dvou podobách, bez podpory a s podporou úprav trappingu, cena začíná na 4 500 USD. V současnosti je k dispozici pouze pro platformu Macintosh (Mac OS X 10.3 a vyšší, PowerPC i Intel). Překvapily nás v dané třídě aplikací poměrně nízké hardwarové nároky, k chodu by měl stačit G4 procesor s 512 MB RAM, doporučen je každopádně G5 s 1,5 GB RAM.
Neo vypadá určitě zajímavě, na tomto místě ovšem vycházíme pouze z charakteristik výrobce. I přes vysokou cenu se jedná o řešení, které v určitém segmentu polygrafie (tiskárny či vydavatelství s velkým objemem zakázek, vysokými nároky na kvalitu výstupu nebo nutností rychlých úprav na poslední chvíli) určitě své zákazníky najde. V dohledné době bychom se k němu rádi vrátili v podrobnější recenzi, zájemci si každopádně mohou k vyzkoušení rovnou stáhnout odpovídající jednoměsíční trial verzi.
Adobe updatovala kuler
Na Grafice jsme vás již informovali o zajímavé online službě (použitelné z libovolného webového prohlížeče doplněného o bezplatný Flash Player 9) z dílny společnosti Adobe kuler, jež je (zatím) coby technology preview k dispozici zcela zdarma. Jedná se o webovou aplikaci (založenou na Flashi a ActionScriptu 3.0), která dovoluje vytvářet a s jinými uživateli sdílet harmonická barevná schémata, vytvořená v různých barvových prostorech (RGB, CMYK, LAB aj.). Snadné je převzetí takto vytvořených barev do webových prezentací, k dispozici je i možnost stažení ve formátu Adobe Swatch Exchange do aplikací Adobe Creative Suite 2. Krátce od svého uvedení se kuler těší zájmu designérské komunity a na jeho stránkách lze najít řadu více či méně zajímavých barevných témat.
Před několika dny provedla Adobe update dané služby. S potěšením jsme zaznamenali především vyřešení dosavadních problémů, které spočívaly zejména v tom, že v prostředí některých prohlížečů nebylo možno témata editovat, nyní již vše funguje, zdá se, jak má. Prostředí služby bylo dále rozšířeno o různá drobná vylepšení, zpříjemňující editaci či správu témat. Kuler je nyní také přímo propojen s Creative Suite 3, konkrétně s Illustratorem, jež dovoluje přístup k jeho tématům z odpovídajícího speciálního panelu (funkce LiveColor). K odběru témat nyní poslouží i RSS feeds, pro platformu Macintosh je k dispozici odpovídající widget.
Markzware uvedla public beta FlightCheck Professional 6 pro Macintosh
Klíčovým produktem známého poskytovatele pre-pressových softwarových řešení společnosti Markzware je bezesporu FlightCheck, nástroj určený ke komplexnímu preflightu dokumentů v nejrůznějších formátech. Public beta verzi jeho připravované verze 6 v podobě Professional a pro platformu Macintosh uvolnila Markzware před několika dny. Novinka nabízí především automatickou změnu nabízených prostředků (preflightových pravidel) podle typu dokumentu, který se právě zpracovává (PDF versus nativní dokumentové formáty). FlightCheck 6 je Universal Binary a umí nyní zpracovat i dokumenty QuarkXPressu 7. Podporovány jsou různé aplikace pro správu písem od třetích stran, jako je třeba Extensis Suitcase Fusion či Linotype FontExplorer. Při sestavování zakázky se automaticky vytvoří odpovídající složky pro písma a obrázky. Rozšířeny byly možnosti dohledávání písem a obrázků pro opravy a záměny. Optimalizováno a zpřesněno je zpracování PDF 1.6 dokumentů. Ostrá verze FlightCheck 6 by se měla objevit ještě v průběhu dubna, předpokládaná cena bude činit 499 USD u podoby Professional a 199 USD u odlehčené edice Designer.
OpenOffice.org 2.2 je zde
Po několika předběžných verzích byla na konci března uvolněna ostrá verze 2.2 bezplatného balíku kancelářských aplikací OpenOffice.org. Z novinek nás zaujal zejména vylepšený export do PDF, rozšířený o záložky a nastavení formulářů. Bez zajímavosti není také podpora kerningů v prostředí textového procesoru Writer. Zásadních změn se dočkala databázová komponenta Base (např. vylepšené úpravy SQL dotazů, podpora vnořených dotazů). Nová podoba OpenOffice.org by pak měla lépe podporovat jak Windows Vista, tak Mac OS X. Snazší by nyní měla být i správa doplňků OpenOffice, rozšíření lze nainstalovat pouhým poklepáním a k dispozici jsou i jejich automatické aktualizace. Nová podoba je k dispozici pro řadu platforem a více jak 80 jazyků, češtinu z toho nevyjímaje.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024