Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Novinky ze světa publikačního průmyslu (1.-2. týden/2006)
lcd trend
11. ledna 2006, 00.00 | Adobe uvedla konkurenta aplikace Apple Aperture, PDF tracking bude v Acrobatu i Readeru
pod lepší kontrolou a open source front-end TeXu LyX se po dlouhé době dočká řady
vylepšení. Takové jsou nejzajímavější z novinek, které vám představíme v našem
pravidelném přehledu.
Adobe uvedla konkurenta aplikace Apple Aperture, PDF tracking bude v Acrobatu i Readeru pod lepší kontrolou a open source front-end TeXu LyX se po dlouhé době dočká řady vylepšení. Takové jsou nejzajímavější z novinek, které vám představíme v našem pravidelném přehledu.
Adobe Lightroom: Aperture killer přichází
Není tomu tak dávno, co společnost Apple zaujala novou aplikací Aperture, určenou pro profesionální zpracování digitální fotografie na počítačích Macintosh. I když výroky o Photoshop killeru byly v mnoha ohledech nadnesené, je faktem, že se takto poprvé po dlouhé době objevil pokus důstojně konkurující stávajícím produktům společnosti Adobe určeným pro danou oblast. A tak možná právě proto nepřekvapí, že se v těchto dnech, přesněji řečeno na výstavě Macworld Expo, objevil produkt z dílny Adobe, který je jednoznačně konkurentem Aperture. Adobe Lightroom (nabízená pod hlavičkou nové vývojové divize Adobe Labs) je takto k dispozici v podobě beta verze pro platformu Mac OS X (vyprší v červnu 2006), finální podoba, slíbená na letošní rok, by pak měla být nejen pro Maca, ale i pro Windows.
Lightroom se podle Adobe vyznačuje především značně novým přístupem k rozhraní, které zohledňuje specifika práce s digitální fotografií. Mode Lights-Out takto dovoluje okamžitě skrýt veškeré ovládací prvky programu a poskytnout rychlé zobrazení snímku, One-to-One zoom umožňuje okamžité precizní zvětšení zvolené oblasti snímku, generování náhledů a procházení rozsáhlými kolekcemi snímků by měly být velmi rychlé. Fotografie je možno upravovat s pomocí nástrojů obvyklých pro daný typ aplikací (histogram, zaostření, změna velikosti, redukce šumu, aberace či vinětace atd.). K dispozici je dále slideshow či možnost výstupu fotografií na bázi sestav, to vše s podporou personalizace vzhledu na bázi šablon či uživatelských nastavení a možností výstupů do Flash, PDF či HTML nebo pokročilého tisku. Zpracovat je takto možno více něž 100 různých nativních RAW formátů a dále snímky ve formátech DNG, TIFF a JPEG. Podle Adobe by Lightroom měla pro profesionálního fotografa představovat řešení, které zpracovateli snímku poskytne vše, co potřebuje od pořízení záběru až po finální výstup.
Rozhraní Adobe Lightroom
Snímky zpracované s pomocí Lightroom bude možno dále upravovat i v Photoshopu či Elements, užší integrace daných aplikací je podle Adobe ve vývoji. Produkt je postaven na otevřené, modulární architektuře a Adobe předpokládá, že pro něj postupně budou vznikat moduly od třetích výrobců - za uvedeným účelem bude finální produkt doprovázen odpovídajícím SDK. Současná betaverze vyžaduje ke svému chodu Mac OS X 10.4.3, alespoň 1GHZ G4 procesor a nejméně 768 MB RAM - podle prvních ohlasů je Lightroom nejen méně náročná na hardware než Aperture, ale i rychlejší.
Podrobnější srovnání Lightroom s Aperture či vůbec posouzení kvalit dané aplikace je na samostatnou recenzi, kterou na Grafice záhy přineseme. Na tomto místě není rozhodně od věci si povšimnout, jak rychle dokázala Adobe zareagovat na počin Apple, i když je fakt, že o Lightroom se hovořilo již na jaře 2005. Snadno uvěřitelná existence plnohodnotné podoby pro Windows, dosavadní zázemí ve Photoshopu a celkově dobré jméno v oblasti zpracování digitálního obrazu dávají novému produktu značnou šanci na úspěch: na finální podobu (tudíž i cenu produktu, která je zatím zcela nejasná) a definitivní posouzení si nicméně ještě pár měsíců počkáme.
Adobe Acrobat a Reader upozorňují na online PDF tracking
Na stránkách Grafiky jsme již několikrát informovali o nástupu řešení pro tzv. online tracking PDF dokumentů. I když se technické provedení daných prostředků liší, princip zůstává stejný: do PDF dokumentu je vložen kód (JavaScript), který obvykle při každém otevření či uzavření dokumentu (nebo i jiné akci) zasílá přes Internet na určenou destinaci různorodé informace o použití dokumentu. Jedná se takto o prostředek (nabízený třeba společností Remote Approach), který dovoluje jak upozornit na nelegální využití komerčního dokumentu, tak i trasovat cesty kterým se dokument ubírá, informovat o čtenosti rámečkové inzerce vložené do dokumentu atd. atd.
Trackingu je poměrně oprávněně vyčítán zásah do soukromí uživatelů, když v extrémnějších případech je možno hovořit o softwaru, který víc než cokoli jiného připomíná spyware či jiné obdobné nežádoucí "čmuchací" programy, jež o uživateli dokumentu (který za něj přitom třeba zaplatil nemalou částku) mohou prozradit jiné straně informace, o jejichž únik uživatel rozhodně nestojí. Na uvedenou skutečnost zareagovala poměrně pružně společnost Adobe, když ještě před koncem roku 2005 vypustila update Acrobatu a Readeru (7.0.5), které přinášejí funkci, jež v prostředí daných programů upozorní uživatele na to, když dokument vybavený trackingovým kódem hodlá kontaktovat svou webovou službu. Uživatel pak má na výběr, zda takovýto kontakt povolí či nikoli.
Rorohiko: nový přístup k pluginům InDesignu
Dosud neznámá novozélandská firma Rorohiko přichází s poměrně originálním nápadem tvorby pluginů Adobe InDesignu. Její technologie Scripted Plug-Ins totiž dovoluje do podoby pluginu InDesignu převést odpovídající JavaScripty napsané pro daný produkt (kód je přitom skryt). Výhodou zde je možnost permanentního použití funkcí skriptu (tedy nikoli jednorázového spouštění) ve Windows i na Macovi bez nutnosti jakýchkoli úprav kódu, k provozování je přitom zapotřebí speciální plugin z dílny Rorohiko Active Page Item Runtime. Tento si lze, spolu s dalšími ukázkovými pluginy postavenými na daném principu, stáhnout bezplatně ze stránek výrobce. Uvedenými pluginy přitom jsou Place Auto-Synchronizer (automatická aktualizace textového či obrázkového souboru v dokumentu InDesignu), History Log (zaznamenání uživatele a času při otevření dokumentu), Sudoku Generator (jednoduchý generátor populární skládačky), Place And Scale (automatické přizpůsobení rozměrů obrázku zadanému rozlišení) a Boxed Step and Repeat (možnost opakovaného rozmístění téhož objektu). Jak již z letmého popisu plyne, stojí za pozornost nejen samotná architektura, ale i uvedené pluginy, které jsou sice jednoduché, ale zdarma a vytvořené s ohledem na potřeby publikační praxe.
History Log v akci
Co přinese LyX 1.4?
Po delší dobu neupdatovaný front-end sázecího systému TeXu LyX se v nejbližší době konečně dočká zajímavých rozšíření. Nová verze 1.4 byla takto sice přislíbena již v červenci 2005, teprve nyní se nicméně objevují její pre-release podoby. Změny se výrazněji dotknou především rozhraní produktu. Přebudován takto bude layout nabídek, přičemž některé z nich (například v nabídce Edit) budou kontextově senzitivní. Pro ortodoxní uživatele starších verzí nicméně zůstane zachována možnost použití dřívější podoby rozhraní. LyX nyní dovolí rovněž definovat vícero nástrojových panelů, přičemž k dispozici budou předdefinované toolbary pro tabulky a matematiku. Panely jsou plně editovatelné a možné je opět jejich kontextové využití (například zobrazení Math toolbaru pouze při editaci matematiky).
Zejména pro účely skupinové spolupráce bude možno využít funkci pro sledování změn. Ta dovolí zaznamenat změny provedené daným uživatelem v dokumentu a tyto následně schválit, odmítnout či modifikovat. K dispozici je i mechanismus zvýraznění změn v dokumentu (například indikace výmazu červeným přeškrtnutím či změněného místa sidebarem), přičemž zvýraznění lze zachovat i při výstupu dokumentu do PDF či PostScriptu. Možné je také zahrnutí změn, které byly v dokumentu provedeny jiným uživatelem.
LyX bude nyní podporovat různé typy rámečků
LyX by nyní měl zvládat podstatně lepší konverzi z TeXovských (LaTeXových dokumentů) do svého interního formátu s pomocí odpovídající utility tex2lyx, která nahradí stávající neoblíbený Perl skript reLyX. K dispozici je teď i možnost použití znakových stylů, podle nám dostupných informací je nicméně uvedená funkce zatím implementována poněkud nedostatečně (vkládání vyžaduje poměrně komplikované postupy). Za poměrně originální lze označit funkci "branches", jež dovoluje ve výstupu ukrýt určité informace (vhodné například ve výuce při tisku testů). Podstatně rozšířeny budou možnosti práce s rámečky, čili "ministránkami" (minipages), když LyX dovolí použít nejrůznější tvary těchto objektů. Rozšířeny jsou rovněž možnosti poznámek, zobrazení názvů sekcí, práce s mezerami, uvozovkami, obrázky nebo tabulkami či podpora bibliografií, k dispozici bude počítání slov. Přislíbeno je pak samozřejmě odstranění řady stávajících chyb. Vylepšení je tedy opravdu hodně a tak nezbývá doufat, že se po stávajících pre-release objeví záhy podoba plná a to nejen pro Linux, ale i Windows a Mac OS X.
Extensis uvádí Suitcase Fusion
Kreativní uživatelé na platformě Mac OS X se dočkali zajímavé novinky z dílny společnosti Extensis. Suitcase Fusion je správcem písem, který má podle výrobce představovat novou generaci řešení v dané oblasti. Produkt v sobě spojuje vlastnosti dvou dosavadních produktů Extensis Suitcase X1 a Font Reserve 3 (možný je výhodný upgrade a přenos stávajících databází písem vytvořených v uvedených aplikacích), spolu s přídavkem některých nových funkcí. K přednostem řešení patří především nasazení technologií Font Sense pro automatickou aktivaci písem při otevření dokumentu, včetně podpory EPS či PDF dokumentů, a dále Font Vault, centrální úložiště písem, které umí pracovat s písmovými sadami na základě jedinečně identifikace, dovolující odlišit i fonty se shodnými názvy. Suitcase Fusion je k dispozici za 99,95 USD, ze Suitcase X1 či Font Reserve 3 lze upgradovat za 49,95 USD. V rámci produktu pak uživatelé získají ještě program Font Doctor 7 (od společnosti Morrison Software) pro detekci a opravu poškozených fontů.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024