Novinky v řešeních pro pre-pressové workflow - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Novinky v řešeních pro pre-pressové workflow

pdf workflow

26. února 2010, 00.00 | Nová podoba nástroje axaio MadeToPrint pro pokročilý výstup z InDesignu nabízí podporu výstupu do nových formátů a integraci funkce živého preflightu, Callas Sotware pdfaPilot 2 vylepšuje možnosti výstupu do PDF/A-1a a umí si poradit s převodem průhlednosti, nová verze řešení pro automatizaci workflow Enfocus SWITCH pak slibuje přinést řadu vylepšení, týkajících se například nastavení a správy zpracování, notifikace pomocí e-mailu či úprav PDF dokumentů. Blíže vás se všemi uvedenými novinkami seznámíme v tomto článku.

axaio MadeToPrint InDesign

Řešení pro pokročilý výstup z Adobe InDesignu, InCopy a Illustratoru a QuarkXPressu MadeToPrint je na trhu již řadu let. Původně jej vyráběla společnost Callas Software, která před časem převedla jeho další vývoj pod hlavičku dceřiné společnosti axaio. Stručně řečeno nabízí MadeToPrint nadstandardní možnosti výstupu dokumentů z podporovaných aplikací, a to jak v případě tisku, tak i elektronických výstupů. Dovoluje takto hromadné výstupy i do více formátu současně, umožňuje do výstupu vkládat dodatečné informace, zajišťuje jednodušší preflight i případnou základní archovou montáž, umí generovat soubory podle jednotlivých stránek dokumentů s automaticky nastaveným pojmenováním a leccos dalšího – šetří takto výrazně lidskou práci a značně eliminuje výstupní chyby dané nesprávnými nastaveními. Pro podrobnější základní seznámení s jeho schopnostmi doporučujeme vedle produktových stránek i tento náš článek věnovaný jedné z jeho dřívějších verzí.

Nedávno se dané řešení dočkalo v případě verze pro InDesign upgradu na novou podobu, která nabídla jen dvě, ale zato hodně zajímavé novinky. První je rozšířená podpora výstupu z InDesignu. Zejména s ohledem na zpětnou kompatibilitu je nyní v podobě pro InDesign CS3 a CS4 podporována možnost uložení dokumentů do formátu INX. Obdobně pak zpětnou kompatibilitu, ale zejména nové cesty využití obsahu z InDesignu nabízí podpora hromadného výstupu do formátu IDML, čili InDesign Markup Language. Připomeňme na tomto místě, že se v daném případě jedná o formát dokumentů InDesignu přepsaný (výrazně transparentnějším a komplexnějším způsobem nežli je tomu u INX) do XML. Díky této formě výstupu lze tedy napojit InDesign především na workflow cross-media publikování, ve kterých se IDML dokumenty dále zpracovávají s pomocí XML nástrojů (konverze, dynamické transformace, provázání s Web2Print službami či systémy správy obsahu aj.).

prepress02-2010-1f.jpg

Podpora další dvojice formátů myslí na elektronické publikování: MadeToPrint nyní umí zajistit i výstup z InDesignu CS4 do formátů XFL (formát Flash prezentací pro zpracování ve Flashi CS4 Professional) a SWF (Flash prezentace určené k přímému publikování na webových stránkách). Díky dané podpoře lze tedy z dokumentů InDesignu s pomocí MadeToPrint generovat soubory, které jsou určeny buďto k předání Flash designérům pro další úpravy či okamžitému publikování. Pro podrobnější přiblížení možností i slabých míst nasazení obou zmíněných formátů v rámci InDesignu CS4 doporučujeme náš starší článek na dané téma.

MadeToPrint také nyní dovoluje provázat své fungování s funkcí živého preflightu InDesignu CS4. Připomeňme na tomto místě, že daná funkce nabízí skutečně silné prostředky pro kontrolu správnosti nastavení mnoha prvků dokumentu InDesignu (barvy, písma, text, bitmapy aj.) v reálném čase. Nová verze MadeToPrint nyní umí provést kontrolu dokumentu podle určených profilů tohoto enginu před výstupem, což by mělo výrazně eliminovat chybné výstupy.

prepress02-2010-2f.jpg

Stejně jako v minulosti je MadeToPrint for InDesign nabízen ve třech podobách, přičemž všechny podporují výše přiblížená vylepšení. Verze Standard (349 euro – zde a dále uvádíme ceny ze serveru axaio, v ČR prodává dané produkty například společnost Quentin na serveru dtpobchod) má podobu pluginu InDesignu. Podoba Auto (2 490 euro) nabízí rozšířené možnosti automatizovaného zpracování na bázi horkých složek. Konečně je pak k dispozici i podoba Server (5 490 euro), určená k realizaci výstupů v prostředí celého provozu prostřednictvím serveru. Pro stávající vlastníky licencí produktu je upgrade poskytován zdarma.

Callas Software pdfaPilot 2.1

Samotný Callas Software se nadále zaměřuje na tvorbu řešení pro PDF workflow. Vedle nástrojů pro čistě pre-pressové nasazení (pdfToolbox, pdfAutoOptimizer, preflightový engine Acrobatu) přitom nabízí i řešení pdfaPilot, určené ke generování a validaci PDF/A dokumentů, určených k dlouhodobé archivaci. Své místo nalezne daný produkt v korporátní sféře, státní správě, archivech a knihovnách a vedle toho pochopitelně i tiskových provozech (uchovávání podkladů zakázek aj.). Podrobněji jsme o stěžejní verzi 2 daného produktu a formátu PDF/A psali zejména zde.

pdfapilot2-4f.jpg

Nedávno uvedený pdfaPilot 2.1 přidává k dosavadním možnostem především rozšíření podpory normy PDF/A-1a. Jedná se takto o verzi PDF/A, která klade na podobu dokumentu přísnější kritéria nežli norma PDF/X-1b, když vyžaduje, aby byl dokument zachován nejen ve vizuálně věrné podobě (požadavek PDF/X-1b), ale i s vyznačením logické struktury (tagovaný PDF) a informacemi umožňujícími veškerý text interpretovat coby Unicode. Dané požadavky zohledňují nároky na přístupnost obsahu PDF dokumentů postiženým osobám (korektní reprodukce prostřednictvím hlasových čteček apod.). Navíc mají svůj význam i pro elektronické publikování: text tagovaného PDF se v odpovídajícím čtecím softwaru dokáže zalomit podle aktuálního okna, což je zásadní vlastnost při čtení na mobilních zařízeních s různě velkými displeji.

Jinou novou vlastností pdfaPilota je korektní sloučení průhlednosti (jinak v rámci PDF/A normy nepovolené), která se takto může vyskytovat například v PowerPoint prezentacích či pre-pressových dokumentech, z kterých je generován odpovídající PDF/A dokument. Zejména v korporátní sféře pak přijde vhod možnost zajistit přímo z prostředí pdfaPilota 2.1 konverzi dokumentů Microsoft Office do PDF/A podoby. Jinak přináší nová verze také plnou kompatibilitu s Windows 7 a Snow Leopardem a také opravu řady chyb i drobná vylepšení některých stávajících funkcí (korekce, práce s XMP metadaty aj.). Podrobný popis změn je uveden zde.

Uvedené nové vlastnosti jsou k dispozici v rámci všech podob pdfaPilota, tedy edice Desktop (samostatná aplikace a plugin Acrobatu; 379 euro), Server (serverové nasazení; 4 499 euro) a CLI (serverové nasazení z příkazové řádky; 4 499 euro), podporovány jsou i v rámci odpovídající SDK (vývojářská rozšíření a integrace). Pro stávající zákazníky je přechod na podobu 2.1 k dispozici zdarma.

Enfocus Switch

Jiný dobře známý výrobce nástrojů pro pre-pressový workflow, společnost Enfocus, převzal před časem řešení Switch (původně vyvíjela společnost Caslon coby CaslonFlow a po ní společnost Gradual Software už pod označením Switch). Jedná se o systém na bázi architektury klient/server pro univerzální automatizaci pre-pressových úloh, použitelný díky svým cenovým nastavením a modulární struktuře v malých i velkých provozech. Připomeňme na tomto místě, že automatizace probíhá ve Switch na základě názorných diagramů, popisujících tok dat a způsob jejich zpracování ve workflow, přičemž lze takto do zpracování zapojit mimo zabudovaných nástrojů daného systému (určených především k manipulaci se soubory na úrovni operačního systému a dále nasazení komunikačních prostředků typu e-mailu či FTP) také další prostředky Enfocusu (PitStop Professional či Server, Instant PDF aj.) i dalších výrobců (produkty Adobe, Callas Software, Alwan Software, Apago aj.). Switch takto ve svých jednotlivých edicích (viz níže) dovoluje automatizovat úlohy zahrnující příjem, odesílání či třídění souborů, hromadné úpravy obrázků či PDF dokumentu, řízení výstupu na různých zařízeních, preflight, proofing a mnoho, mnoho dalšího. (Podrobnější přiblížení jedné z dřívějších podob Switch naleznete zde.)

prepress02-2010-3f.jpg

Nedávno Enfocus oznámil, že se Switch dočká (po vlajkové lodi daného výrobce, produktu Enfocus PitStop) upgradu na verzi 09. Ta slibuje přinést především kompletně přepracovanou klientskou komponentu řešení: jednotlivé úlohy a zpracovávána data by zde nyní měly být prezentovány podstatně více uživatelsky vlídnou cestou, s pomocí prostředků jako jsou živé náhledy obsahu dokumentů. Výrazně pohodlnější by nyní měla být i editace workflow diagramů, jimiž se ve Switch řídí zpracování (snazší editace propojení, automatické přidání složky do diagramu po propojení nástrojů či konfigurátorů aj.).

prepress02-2010-4f.jpg

Značně vylepšeny jsou možnosti nasazení e-mailu v rámci Switch workflow (přenosy, notifikace): podporováno je nyní použití HTML, dynamických šablon a POP3. Zabudované nástroje Switch nyní nabízí i možnost rozdělení vícestránkového PDF dokumentu do souborů odpovídajících jednotlivým stránkám, na druhou stranu je možné i spojování vícero PDF dokumentů do dokumentu jediného. Vylepšeno je rovněž zapojení prostředků třetích stran do Switch workflow, nově jsou takto podporovány například GMG Connect, ICS Remote Director, Dutch Software Elvis, Woodwing Enterprise aj.

Stejně jako v minulosti bude Switch dostupný v podobách Light (základní automatizace souborových operací a přenosů; 750 euro, upgrade z verze 8 bude za 200 euro), Full (začlenění nástrojů třetích stran pomocí konfigurátorů; 2 500 euro, upgrade z verze 8 750 euro) a Power (pokročilé zpracování s pomocí skriptů a metadat; 5 000 euro, upgrade z verze 8 1 500 euro). Všechny podoby nové verze by měly být k dispozici v nejbližší době.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: