Novinky Corel Paint Shop Pro X v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Novinky Corel Paint Shop Pro X v praxi

31. října 2005, 00.00 | Grafický editor Paint Shop Pro od Corelu, dříve známý z portfolia společnosti Jasc, vyšel v polovině září ve své desáte verzi. Článek o tom jsme již přinesli před nedávnem. V následující recenzi přinášíme praktické dojmy a postřehy Corelu Paint Shop Pro X.

Pracovní prostředí programu

Hned po spuštění programu poznáte, že Paint Shop Pro dostal od Corelu nový, modernější kabát – kombinace neutrální modrošedé barvy a nevtíravých ikon se nijak nevymyká trendu současného software. Vylepšení grafiky zasáhlo také integrovaný prohlížeč obrázků (Browse), který navíc povýšil z nepraktického okna na paletu. V rámci rozsáhlejších projektů se tak určitě stane vydatným pomocníkem. A to i přesto, že rychlost generování náhledů obrázků stále mírně pokulhává.

Screenshot z nového Paint Shopu

Užitečnou novinkou je určitě i nástroj Pick Tool. Plnohodnotně nahradil původní Object Selection Tool a je základní jednotkou manipulace nejen s vektorovými, ale i s rastrovými objekty. Je připraven i na případy dříve neřešitelného "sporného kliku", kdy je pod ukazatelem více objektů či vrstev a program se nemůže rozhodnout, co vybrat (popřípadě vybere nesprávně). Takže od toho je tu nová položka v kontextové nabídce nástroje, kde správný objekt/vrstvu můžete vybrat sami:

Kontextová nabídka nástroje Pick Tool

Další zpříjemnění práce přinesla úprava palety Layers, která má teď více "Photoshopácký" vzhled. U každé položky je k dispozici náhled obsahu, podrobnosti o vlastnostech vrstvy se objevují pouze v horní části okna. Nová podoba palety šetří místo a v případě komplexnější grafiky ohromě usnadňuje orientaci. Jen škoda, že na to zaměstnanci Jascu a Corelu přišli o hodně později než ti z konkurenčního Adobe.

Nová opdoba palety Layers

Podpora větší barevné hloubky?

Když Paint Shop spatřil světlo světa v osmičkové verzi a začalo se o něm mluvit jako o programu srovnatelném s Adobe Photoshopem, jako houby po dešti se na internetu začala objevovat fóra řešící jeden a tentýž "problém": Je lepší Photoshop či Paint Shop Pro? Ať už se může na toto téma polemizovat sebedéle, jedné, často se objevující výtce, bylo třeba dát za pravdu. Absence editačního módu využívajícího více jak 8 bitů na barevný kanál byla ve srovnání s Photoshopem značný nedostatek. S příchodem verze X je možné konečně slavit – Paint Shop Pro podporuje načítání a práci s obrázky až v hloubce 16 bitů na kanál. Není to však podpora úplná, jak by se mohlo z propagačních textů Corelu zdát. Většina kreslících a retušovacích nástrojů (štětec, Guma, klonovací razítko...) a rozšířené prolínací módy vrstev tento režim nepodporuje. Naopak, bez problémů lze využít většinu filtrů pro zaostřování/zjemňování, barevné korekce, odstraňování defektů DF apod. – při úpravě fotografií si tedy stejně přijdete na své.

Pro ty, co mají zkušenosti pouze s klasickým 24bitovým módem, ještě doplním, že 48bitový umožňuje provádět mnohem jemnější úpravy grafiky (na rozdíl od 16ti miliónů barev je k dispozici barev více jak 2 800 biliónů) a ve výsledku nedochází k tak velkým ztrátám a zkreslení. To se v případě složitějších úprav může projevovat třeba šumem, přepálením některých oblastí obrázku či ztrátou sytosti.

Využíváte-li v Paint Shop Pro skripty, možná vás ještě potěší nová položka Enable Preprocessing v okně Open File. Slouží k volbě skriptu, který se má automaticky vykonat při otevření každého z vybraných obrázků:

Dialogové okno Open File

Nástroje

Hned tři nové nástroje najdeme v rámci skupinky Makeover: Blemish Fixer, Toothbrush a Suntan. Jedná se o následující, (možná až příliš) jednoduše ovladatelné pomocníky:

Blemish Fixer slouží k maskování všemožně se vyskytujících skvrn a vad. V zásadě je to klonovací štětec, kde je zdrojem klonování bezprostřední oblast kolem maskované plochy. Při pravděpodobně nejčastějším použití – retuši drobných vrásek a různých neduhů na kůži, pracuje Blemish Fixer na jedničku. Obdobně jako Clone Brush se s ním dá zjemňovat jakýkoliv hrubý povrch a v některých případech pomůže také jako odstraňovač nevzhledných odlesků od blesku fotoaparátu.

Tootbrush Pod jednoduchými výsledky Toothbrushe, jimiž by měly být (a jsou) perfektně vybělené zuby z obrázku, se určitě skrývá složitý sled příkazů programu. Tento nástroj typu "stačí-jeden-klik" sice není tak přesný jako běžně užívané manuální postupy, ale pro úpravu fotografií putujících do domácího alba bohatě postačí. Při troše štěstí můžete Toothbrush aplikovat i ke zvýraznění očního bělma či jiných ostřeji ohraničených bílých ploch..

Třetím, bezpochyby nejzajímavějším, nástrojem je Suntan – simulátor opálení lidské kůže sluníčkem. Stačí přejet po obrázku, Paint Shop sám vybere pleťové barvy (pozor na blond vlasy) a ty patřičně ztmaví. Nástroj si navíc ukládá historii tahů a nedovolí už jednou opálené oblasti "spálit". Fotorealističnost výsledku závisí hodně na původní barvě kůže – čím více doběla je, tím lepší výsledky můžete očekávat..

Do stejné skupiny nástrojů, usnadňující práci začátečníkům a zároveň zrychlující rutinní postupy uživatelů pokročilých, patří i Red Eye Tool. Jeho funkci asi nemusím popisovat, protože je zřejmá z názvu. Neodpustím si však dodat, že Paint Shop Pro 9 byl ostudně snad jediný lepší grafický editor, který pomůcku na odstraňování červených očí v takto praktické formě postrádal.

Demonstrace nových retušovacích nástrojů 1

Upraveno pomocí Red Eye Tool, Toothbursh, Blemish Fixer a Suntan

Demonstrace nových retušovacích nástrojů 2

Úprava provedena pomocí Blemish Fixer a Toothbrush

Posledním nástrojem, který budu popisovat, je Object Remover. Svým zaměřením je to sice pomůcka v okruhu grafických editorů silně "provařená", ale hlavní je, že se v PSP konečně objevila. Více než zdlouhavé popisování jeho funkce lépe poslouží dva příklady použití:

Demonstrace použití Object Removeru 1

Demonstrace použití Object Removeru 2

Filtry

Pod nabídkou Effects/Photo Effects najdeme hned tři přírůstky: filtr Black and White Film konvertující barevné fotografie do černobílých, s možností emulace použití různých barevných filtrů; dále je to Sepia Toning tónující obrázky do tradiční nahnědlé podoby a do třetice Infrared Film, imitující fotografování přes infračervený filtr. Infrared Film se mi osobně osvědčil spíše jako "zestarovač" fotografií – generuje hezké zrnění a přirozeně zjemňuje snímky. V kombinaci se sépiovým zabarvením a Motion Blur se lze dobrat velice zajímavých výsledků:

Japonský stíhač Zero

Tato fotografie japonského Zera určitě nevznikla za 2. světové války, jedná se totiž o snímek dvaasedmdesátkrát zmenšeného modelu z roku 2004

Již poměrně širokou paletu nástrojů na rychlou úpravu neduhů digitální fotografie rozšířil filtr Smart Photo Fix. Jedná se vlastně o lépe kontrolovatelnou obdobu One Photo Fix známého z minulých verzí, určenou taktéž pro automatické vylepšení kvality obrázků (zejména parametrů světlosti, sytosti, ostrosti a histogramu). Nabízí jak autodetekční mód, tak přehledný "vše v jednom" ovládací panel, kde si lze nastavit jednotlivé složky algoritmu manuálně:

Screenshot okna Smar Photo Fix


Demonstrace filtru Smar Photo Fix

One Step Purple Fringe Fix vychází stejně jako předchozí novinka z jednoho již zavedeného filtru. Tím je Chromatic Aberration Removal – odstraňovač obrazových vad v podobě barevných proužků kolem kontur (tzv. aberace, způsobené optikou fotoaparátů). Interně pracuje stejně jako svůj vzor, ale netrápí vás s nastavením, které automaticky navolí na "ideální hodnoty".

Demonstrace nástrojů na odstranění aberace

Vlevo je zdrojový obrázek, následuje výstup z nového One Step Purple Fringe Fix a staršího Chromatic Aberration Removal.

Závěr

Corel se ve vývoji Paint Shop Pro X neorientoval pouze na vylaďování stávajících nástrojů, nýbrž (a možná zejména) na vytváření jejich obdob pro uživatele-začátečníky, pro které je taktéž určena nápověda v podobě opravdu špičkového Learning Center. Editor jako aplikace je celkově svižnější (spouštění, odezva při změně parametrů nástrojů apod.) a úspěšně byla opravena většina chyb z verze 9. Jen mě jako dlouholetého uživatele mrzí, že nedošlo k vylepšení kvalit JPG a GIF exportéru, který je podmínkou pro produkování kvalitní webové grafiky. Jen pro srovnání uvedu, že Adobe Photoshop komprimuje obrázky přibližně 2x efektivněji.

Podtrženo, sečteno: Corel Paint Shop Pro X se stal lehce ovladatelným software "na doma" a zároveň zůstal dostatečně silným (a levným) nástrojem na odvádění slušných výsledků v oblasti kreativní grafiky, webu, DF a montáže. Kvality Photoshopu stále jen svědomitě dohání, avšak přibývající počty domácích a příležitostně-profesionálních uživatelů po celém světě dokazují, že má takovéto dohánění smysl.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: