Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Noiseware 4.1: Další, kdo bojuje se šumem
12. června 2007, 00.00 | Dalším efektivním likvidátorem šumu je šikovný prográmek Noiseware od společnosti Imagenomic. Program existuje jak coby "standalone" verze, tak i jako plugin pro Photoshop – a to v provedení pro Windows i Macintosh. A jak si vede v praxi?
Nedávno jsme si v našem mini seriálu představili dva velice rozšířené programy pro eliminaci digitálního šumu na fotografiích. Jednalo se o Noise Ninja a Neat Image. V dnešním článku se podíváme na další, neméně zajímavý program určený k vyhlazování šumu – Noiseware od společnosti Imagenomic. Chcete-li vědět více o digitálním šumu (jak a proč vzniká), klikněte například SEM.
Noiseware 4.1
Jedná se o intuitivní program na redukci šumu u digitálních fotografií, které byly pořízeny s vysokou citlivostí (ISO). Aplikace zahrnuje jak plně automatické volby, tak i možnosti manuálního nastavení. Dále obsahuje spoustu nástrojů pro detailní "doladění" při samotném odstranění šumu. Hlavními devízami programu jsou velice snadná ovladatelnost a také rychlost. Jedná se o novou verzi 4.1, jež se oproti svým předchůdcům liší například možností tvorby profilů, a dále jsou zde rozšířené možnosti nastavení a ovládání při odstraňování šumu. Z praktických inovací jmenujme například možnosti balance tonálních úprav, barevných úprav nebo film gain filter, což je vizuální simulace analogových snímků (z klasických filmových pásů).
Program je k dispozici buďto jako zásuvný modul (plugin) pro Adobe Photoshop, anebo jako samostatná aplikace – a to ve třech modifikacích: Comunity Edition, Standard a Professional. První z nich je pouze demo verzí, která umožňuje jen možnosti automatických úprav, umí pracovat s formáty JPEG, PNG, BMP a TIFF, nicméně ukládat dovoluje pouze v JPEGu. Tato verze je dostupná zdarma. Druhá – Standard verze, umožňuje navíc dávkové zpracování snímků (batch), ukládá data v JPEGu, TIFFu i BMP formátu a umí zpracovávat také EXIF informace o fotografiích, s kterými právě pracujeme. Tato verze již umožňuje pracovat s profily a pořídíte ji za 29,95 USD. Poslední – Professional verze nabízí možnosti vytváření vlastních filtrů a dokáže ukládat snímky i v 48bit TIFF formátu. Cena za nejvyšší verzi je 49,95 USD.
Ovládání
Jednou u nesporných výhod je až triviálně prosté rozhraní. Po otevření obrázku (v případě Adobe Photoshopu je cesta: Filtry - Imagenomic - Noiseware) se vám zobrazí hlavní panel. Ten se rozděluje do tří základních částí. V levém sloupci je možnost volby nastavení. Zde zvolíte buďto standard (default), nebo vlastní nastavení (Custom), případně konkrétní typ fotografie (Krajina, Portrét, Noční scéna, Silný šum, Slabý šum atd.). Dále můžete pomocí jezdců měnit konkrétní parametry, jako je úroveň šumu, míra vyhlazení, tonalita, zastoupení jasů, barevnost apod. Na závěr můžete navíc také nastavit Kontrast, Ostrost nebo Vyhlazení okrajů.
V prostřední části hlavního panelu je zvětšený náhled upravovaného snímku, který zobrazuje v reálném čase všechny provedené změny. Výhodou je, že si zde můžete vytvořit několik různých náhledů (mezi nimiž přepínáte v záložkách nad náhledem hlavním) a porovnávat tak různé výsledky s definovanými profily a parametry. V pravé části pak je potvrzovací, stornovací klávesa, help a o programu. Hned pod těmito klávesami je okno Navigátor a sekce Profily (Automatic a Manual) s nastavením možností ukládání nových profilů.
Praktické zkušenosti
Po otevření souboru si nejprve v levém horním rohu vybereme některý z předdefinovaných šumových profilů (můžeme klidně ponechat i výchozí, tedy Default), poté můžeme ještě libovolně upravovat i další parametry (barvy, světelnost, ostrost, kontrast) dle libosti a vlastních požadavků. Možností je zde spousta, ale pro běžnou práci si téměř vždy vystačíte s výchozím nastavením. Dále si můžete vytvořit více náhledů (v horní části obrazovky: Preview - Add Preview), mezi kterými pak jednoduše přepínáte a vybíráte ten "nejlepší" upravený obrázek. Ve spodní části nechybí samozřejmě ani zoom pro zvětšení (10 - 800%) a v pravé částí obrazovky se můžete pomocí Navigátoru ve fotografii libovolně posouvat. Pro zobrazení původního (originálního) snímku stačí kliknout na zvětšený náhled. Co se rychlosti týče, záleží samozřejmě na velikosti a formátu upravovaného snímku, ale obecně lze směle konstatovat, že program pracoval téměř 3x rychleji než Noise Ninja nebo Neat Image. U testovaných obrázků mu zpracování zabralo zhruba 15 sekund, zatímco u dalších dvou zmiňovaných programů se doba zpracování pohybovala okolo 40 sekund.
Canon Powershot A570IS: Denní, noční fotografie a snímky testovacího terče na ISO 1600 (vlevo: originál, vpravo: po úpravě)
Fujifil FinePix F40fd: Denní, noční fotografie a snímky testovacího terče na ISO 1600 (vlevo: originál, vpravo: po úpravě)
Závěr
Program Noiseware slouží k eliminaci nežádoucího šumu na digitálních snímcích. Tato softwarová aplikace je vedle samostatně fungující (tzv.: standalone) verze též k dispozici i coby Adobe Photoshop kompatibilní plugin (verze Standard stojí 49 USD, verze Professional pak 69 USD, ostatní ceny viz výše). Námi testovaná verze – Professional podporuje libovolný formát, který je schopný načíst APS. Uživatelé mohou využívat i vložených ICC profilů, které zůstanou u fotografií zachovány, což je důležitá a praktická vlastnost. Software je kompatibilní s barevnými prostory RGB, CMYK a LAB (8, 16 nebo TIFF 48 bitů na kanál) a s vícekanálovými RGB grafickými předlohami. Nechybí ani možnost dávkového zpracování nebo zobrazení a kontrola EXIF informací (je-li k dispozici). Jednotlivé skupiny jezdců (v levé části) navíc umožňují přesně doladit celkovou úroveň šumu v jasových i barevných složkách. Intenzitu šumu můžeme nezávisle korigovat v několika tónových úrovních – na světlých, tmavých či středních tónech. Hlavními výhodami programu je především jeho velmi jednoduché ovládání a rychlost, v které s přehledem předčí konkurenční produkty – Neat Image i Noise Ninja. S určitou ztrátou detailů samozřejmě musíme počítat, ale i tak jsou finální výsledky více než slušné.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024