Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Noise Ninja: Jak na digitální šum
23. dubna 2007, 00.00 | Digitální šum je jedním z velkých nepřátel digitální fotografie. Ačkoli úplná eliminace tohoto neodmyslitelného "černého" pasažéra digitálního fotografování je nemožná, přesto existuje několik způsobů, jak se šumu více či méně zbavit. Jedním z nich je nasazení software Noise Ninja.
Digitální šum je jedním z největších nepřátel digitální fotografie. Někdy sice může dodat celkové kompozici potřebnou a žádanou atmosféru, většinou je však spíše na překážku. Ačkoli úplná eliminace tohoto neodmyslitelného "černého" pasažéra digitálního fotografování je nemožná, přesto existuje několik způsobů, jak se šumu více či méně zbavit. V dnešním článku si představíme jednoho z možných (a účinných) bojovníků proti šumu – software Noise Ninja 2.1.1.
Možností je více
O vzniku šumu a jeho charakteristických vlastnostech jsme si řekli více v našem pátečním článku, proto se nyní již k tomuto tématu nebudeme vracet. Pro více informací klikněte například sem. Šumu jako takového se úplně nezbavíme nikdy, je však několik cest, jak jej alespoň minimalizovat. Jednou z možností je samotná technika. Obecně můžeme říci, že čím větší plocha snímacího čipu, tím nižší úroveň výsledného šumu. Pokud tedy chceme fotografovat na vyšší citlivosti (ISO 400 a více), nejvýhodnější možností (ovšem zároveň tou nejdražší) je pořídit si DSLR fotoaparát. Jeho větší snímače (běžně APS-C, dražší modely již disponují Full-framy, což je ekvivalent velikosti 35mm políčka klasického filmu) produkují výrazně lepší výsledky (menší šum) než klasické kompakty, u nichž velikost snímače dosahuje sotva rozměrů 10 x 10 mm.
Spousta digitálních přístrojů již dnes umí redukovat digitální šum pomocí vlastního softwaru. Tyto úpravy jsou však většinou neúměrné realitě a používají automatické – natvrdo nastavené algoritmy. Výsledek je pak takový, že snímky jsou mnohdy přespříliš "vyžehlené", je na nich patrná silná ztráta detailů a často takto upravené snímky nejdou použít. Poslední variantou je úprava pomocí speciálních editorů, které se zabývají právě touto problematikou. Známé, účinné, přesto dostupné softwary představuje Net Image (kterému jsme se podívali na zoubek v pátečním článku) nebo také – dnes představovaný – Noise Ninja.
Noise Ninja 2.1.1
Noise Ninja od firmy Picture Code kombinuje znalost šumové charakteristiky konkrétního přístroje (popřípadě skeneru) s výkonnými algoritmy k oddělení šumu od žádané obrazové informace. Hlavními devízami programu je intuitivní rozhraní a relativně rychlá práce. Noise Ninja je založen na matematickém nástroji nazývaném waveletová (vlnková) teorie. Pro "odšumění" se používají šumové filtry, které však nejsou součástí softwaru a musíte je tedy stáhnout, nejlépe přímo z webu výrobce PictureCode. Lze nainstalovat jak širokou paletu profilů, tak i jen konkrétní profil pro váš fotoaparát. Ale také nemusíte stahovat nic – program pracuje automaticky i bez nutné přítomnosti profilů. Stačí jednoduše zvolit Profile image, čímž použijete standardní "vyhlazení" (i když "odšumování" pomocí předdefinovaných profilů pro konkrétní fotoaparáty bude přeci jen přesnější). Šumový profil můžete rychle vytvořit sami – součástí balíku (při stažení programu z webu) je i barevná tabulka, pomocí níž můžete vytvořit vlastní profily.
Rozhraní a jak na to
Práci s programem můžeme pojmout (dle času i zkušeností) buďto s důvěrou v automatiku (což je lepší způsob, pokud nejsme zrovna mistry v oboru), nebo lze provádět operace s manuálními zásahy. Pro pokročilé změny máme zde hned několik možností, co a jak nastavit. Můžeme manuálně označit oblast, odkud program šum analyzuje a výsledky pak aplikuje na celý snímek, nebo vše nastavit manuálně (potlačení barevného šumu, jasového šumu, zvolit intenzitu, velikost zrna, doostřování a podobně). Noise Ninja obsahuje například kreslící nástroj Noise Brush, kde vyznačíme místa na konkrétních částech obrázku – ta lze dále zrušit (undo), nebo opětovně aplikovat (redo) efekty odstranění šumu v jednom nebo všech barevných kanálech. Program umí odfiltrovat šum v barevných složkách (RGB) obrazu odděleně od jasových složek. Obrázky mohou být zpracovávány s barevnou hloubkou až 16 bit/kanál (48 bitů/obr. bod), což je nám však v případě JPEGu stejně jedno. Ale ta možnost tu je (například pro práci s TIFF formátem). Nejjednodušší a většinou naprosto dostačující je však automatická redukce, kdy program automaticky vyhodnotí, co je třeba a co nikoli, uživatel poté maximálně nastaví intenzitu efektu, popřípadě míru zostření. A té se budeme víceméně věnovat i my.
Rozhraní je vyvedeno po vzoru Windows a nepředstavuje nic složitého. Na hlavní – horní liště, jsou základní operace pro Otevření, Uložení, Zvětšení/Zmenšení. Dále si zde můžete zobrazit jednotlivé kanály (RGB) a nebo si změnit způsob zobrazení.
Na druhé hlavní – vertikální liště (umístěné v levé části obrazovky) jsou ikonky pro provádění základních operací. Shora první ikona Noise Profiler umožňuje (jak již sám název napovídá) pracovat s profily. Ty zde můžeme měnit, editovat, vytvářet, ale také stačí jen potvrdit volbu Profile image, čímž snadno vytvoříme ihned automatické profil pro daný obrázek, s kterým právě pracujeme.
Další záložku již představuje samotný Noise Filter, kterým provádíme přímo odstranění šumu. Buďto můžeme zvolit automatický mód (první obrázek), nebo zaškrtnutím funkce Show advanced controls aktivujeme rozšířenou možnost (druhý obrázek), kde lze kromě standardní Světelnosti, Barev a Ostrosti dále ještě definovat Vyhlazení, Kontrast, Saturaci.
Noise Ninja v akci
Otevřeme-li si obrázek, nejprve si tedy musíme definovat profil, poté si přepneme do záložky Noise Filter, kde si rozmyslíme, zda vybereme možnost plně automatickou, nebo budeme nějak do změn zasahovat.
Pak stačí již jen vybrat nějakou oblast ve snímku (doporučuje se, zvolit plochu s největším a jasným výskytem digitálního šumu, ať jej může software dobře analyzovat). Máme-li hotovo, klikneme na Remove noise a už to jede… Rychlost zpracování se bude samozřejmě značně lišit dle typu počítače (použitém procesoru a velikosti operační paměti).
Při práci s programem máte vždy k dispozici náhled, kde se vám ve výběru (čtverec) zobrazuje aktuální změna v reálném čase. Podle toho můžete provádět změny pomocí jezdců (Luminance, Colors, Sharpening), které rovnou uvidíte, a podle toho se můžete odrazit v další práci.
Dávkové zpracování (Batch)
Noise Ninja obsahuje také možnost dávkového zpracování, což umožňuje automaticky upravit sadu obrázků. Po doběhnutí dávkového zpracování můžete jednotlivé obrázky individuálně upravit pomocí nástroje Noise Brush. Dávkové zpracování poskytuje jednoduchý systém ovládání. Stačí vybrat složku, kde jsou fotografie potřebné k redukci šumu, poté kliknete na File - Batch a vyberete, co chcete použít (popřípadě zda chcete vynechat již odšuměné obrázky). Pak určíte volbu výstupu a formát. Všechny fotografie ve vybrané složce projdou automaticky po potvrzení redukcí (bez jakéhokoli dalšího zásahu). Noise Ninja zároveň vždy kontroluje podle názvů v EXIF správný šumový profil a podle něj filtruje.
Součástí levé vertikální lišty je také náhled EXIF informací k dané fotografii, podle něhož se řídí jak samotný program, tak může sloužit také pro vaši kontrolu.
Vyvarujte se
Jen ještě dávejte dobrý pozor při manuálním nastavování, ať nezadáváte zbytečně extrémní hodnoty, neboť výsledek pak může být horší než původní obrázek. Každá redukce je totiž vždy více či méně na úkor kvality, tudíž přílišné "vyžehlení" fotografie může nakonec působit rušivěji než samotný digitální šum (viz následující obrázky).
Závěrem
Digitálního šumu se nikdy nezbavíme úplně a jeho potlačení je vždy otázkou rozumného kompromisu mezi tzv. "žehlením" a již přílišné ztráty detailů. Proto je třeba k tomu přistupovat zodpovědně a především s rozvahou. Noise Ninja je šikovný, rychlý a snadno pochopitelný program pro odstraňování digitálního šumu z fotografií. Kromě automatiky umožňuje též manuální ovládání a množství nejrůznějších nastavení. Program si lze objednat jako plugin (zásuvný modul) pro Photoshop, tak i jako samostatnou aplikaci – v obou případech za něj zaplatíte 79,95 USD. Na oplátku obdržíte kód pro aktivaci všech klíčových funkcí, zahrnujících 16-bit podporu (48bit/obr. bod) a dávkové funkce.
Pro názornost byly použity obrázky s velice silným šumovým zrnem.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024