Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Noise Buster 5.0 & AutoDeNoise 1.8: redukce šumu v digitálních fotografiích
15. ledna 2008, 00.00 | Nástrojů pro redukci a potlačování šumu v digitálních fotografiích s různou účinností i kvalitou existuje pro Windows i Mac OS X víc než dost. Dnes vám
představíme odpovídající pluginy společností AKVIS a Human Software.
Pluginů pro Adobe Photoshop či samostatných editorů a nástrojů na redukci/potlačování a vyhlazování monochromatického i barevného šumu v digitálních fotografiích jsme vám na serveru Grafika Online představili už slušnou řádku. Dnes je řada na dvou dalších nástrojích pro redukci šumu společností AKVIS a Human Software. V obou případech se jedná o pluginy pro Adobe Photoshop a další grafické editory kompatibilní s plugin architekturou Photoshopu zhruba ve střední části cenového spektra podobných nástrojů pro automatizované retuše šumu z fotografií.
Noise Buster 5.0
AKVIS Noise Buster existuje ve verzích pro Windows 2000/XP/Vista i Mac OS X a prodává se za 49 USD. Za tuto cenu získáte jak plugin pro Adobe Photoshop, tak i samostatně fungující program pro redukci šumu v digitálních fotografiích, přičemž verze pro Mac OS X se ještě dělí na variantu pro Adobe Photoshop CS3 a předchozí verze Photoshopu + ostatní programy schopné využívat pluginy Photoshopu 6 až CS2.
Noise Buster umí redukovat šum v jasové složce i v barevných složkách a snaží se přitom neovlivnit ostatní vlastnosti fotografií včetně detailů objektů v plochách snímku. K dispozici máte jedno základní nastavení pro potlačení a současně vyhlazení šumu, další nastavení si můžete vytvořit sami podle konkrétních potřeb a požadavků. Manipulovat přitom můžete s celou řadou nastavení včetně intenzity redukce šumu ve výše zmíněné jasové složce snímku a jeho barvových složkách a nezávislých nastaveních pro vyhlazování ploch (se kterými je zapotřebí manipulovat velmi opatrně) opět pro jasovou složku i pro vícebarevný šum.
Součástí pluginu jsou i funkce pro ostření, které ale nejsou tak kvalitní jako například unsharp masking Adobe Photoshopu. Plugin podporuje i hromadné zpracování snímků, k tomu ale budete potřebovat skriptovací funkce (akce) Adobe Photoshopu nebo Corel Paint Shopu Pro. Desetidenní zkušební verzi Noise Busteru si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti AKVIS.
AKVIS Noise Buster 5.0 - prostředí pluginu se všemi dostupnými nastavovacími prvky, všechny předvolby lze uložit pro další úpravy fotografie
AKVIS Noise Buster 5.0 - náhledový systém pluginu umožňuje přepínání mezi originální a upravenou podobou fotografie, součástí náhledového systému je i běžný navigátor plochy snímku
AKVIS Noise Buster 5.0 - ukázka zredukovaného šumu a současně vyhlazené části pozadí fotografie
AutoDeNoise 1.8
Společnost Human Software má ve svém portfoliu plugin na potlačování šumu s adekvátním názvem AutoDeNoise. Také AutoDeNoise je k dispozici ve verzích pro Windows XP/Vista i Mac OS X a prodává se za 50 USD. Plugin funguje v Adobe Photoshopu 7 a vyšších verzích a dalších grafických editorech.
Prostředí pluginu je ještě jednodušší než u Noise Busteru, méně je i nastavovacích prvků. AutoDeNoise je tak určený pro co nejjednodušší používání, a tak nemáte moc možností, jak algoritmus pro redukci šumu precizně „doladit“. Výsledky jsou však poměrně dobré, stejně jako u Noise Busteru to však nesmíte přehnat s funkcí pro vyhlazování ploch.
Šum lze redukovat a vyhlazovat nezávisle ve světlých či tmavých plochách snímků, třetí možností je pak použití redukčního procesu v obou typech ploch. Všechna nastavení funkcí pro redukci šumu si můžete uložit pro pozdější použití, standardně nabízí AutoDeNoise několik intenzit s pevně daným procentuálním poměrem intenzity redukčního algoritmu. S pomocí AutoDeNoise lze též poměrně efektivně redukovat šum a zrnitost i ve skenovaných fotografiích, opět je ale zapotřebí dbát na citlivou manipulaci s funkcí pro vyhlazování ploch snímků.
Human Software AutoDeNoise 1.8 - plugin má pouze tři základní nastavení pro redukci šumu a jeho vyhlazování, všechna nastavení lze uložit pro pozdější použití
Závěr
Závěrečné zhodnocení možností obou pluginů tentokrát ponechám trochu otevřené. Jak Noise Buster, tak i AutoDeNoise určitě nepředstavují špičku v oblasti pluginů pro redukci šumu v digitálních fotografiích, nestojí však zase tolik, aby se o jejich případném nákupu nevyplatilo alespoň uvažovat. Pro jistotu ještě připomenu další programy či pluginy s adekvátními funkcemi z podobné cenové kategorie: například Imagenomic Noiseware 4.1 (Windows/Mac OS X), PictureCode NoiseNinja 2.1.x (Windows/Mac OS X), Neat Image 5.8 (Windows, v jiné verzi i pro Mac OS X), Kodak Digital GEM a řada dalších.
Ukázka č. 1 - výřez z originálního snímku
Ukázka č. 1 - výstup z pluginu Noise Buster 5.0 s vyretušovaným barevným šumem
Ukázka č. 1 - výstup z pluginu AutoDeNoise 1.8 s nastaveným vyšším stupněm vyhlazování (na detailech plastických struktur se již začínají projevovat slitky částí obrazu)
Ukázka č. 2 - originální fotografie (opět výřez ze snímku)
Ukázka č. 2 - výstup jemně zredukovaného šumu z pluginu Noise Buster 5.0
Ukázka č. 2 - výstup z pluginu AutoDeNoise 1.8 s podobnou intenzitou redukčních algoritmů
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024