Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Nik Software Viveza 2.0: selektivní úpravy fotografií v Adobe Photoshopu, Lightroom a Apple Aperture
5. února 2010, 00.00 | Druhou, stěžejní, verzi pluginu Viveza připravila nedávno designérům a především digitálním fotografům společnost Nik Software. Doplněk Viveza 2.0 je určený pro uživatele Adobe Photoshopu, Photoshop Elements, Photoshop Lightroom a Apple Aperture, jejichž schopnosti rozšiřuje o sofistikované selektivní korekce digitálních snímků s pomocí technologie interaktivních kontrolních bodů U Point.
Viveza je možná trochu zvláštně pojmenovaný plugin společnosti Nik Software na selektivní korekce digitálních fotografií, název pluginu však nic nemění na faktu, že se jedná o funkčně propracované řešení pro kombinované selektivní korekce ve vymezených oblastech fotografie.
Plugin funguje s Windows a Mac OS X verzemi Adobe Photoshopu (nově včetně 64 bitové verze Photoshopu CS4 pro Windows), Photoshopu Elements a Adobe Photoshop Lightroom a verze pro Macintosh navíc ještě s Apple Aperture, čímž si v Nik Software zajistili slušnou část spektra aplikací běžně využívaných ke zpracování digitálních fotografií.
Interaktivní korekce s technologií U Point a sadou kontrolních bodů
Typické využití doplňku Viveza a technologie U Point směřuje do oblasti jemných i komplexnějších úprav barevného podání, tónování a korekcí světelných podmínek na fotografiích. Každý kontrolní bod v U Point může mít obecně přesně danou (zpravidla kruhovou), nebo jiným geometrickým tvarem vymezenou plochu s prolnutými okraji do předlohy, přičemž plochy lze spojovat do jednoho kontrolního bodu a celá plocha pro daný kontrolní bod vlastně funguje jako maska.
Tvorba kontrolních bodů se provádí prostým kliknutím do náhledu fotografie či grafické předlohy, stejně tak další selektivní korekce se provádí přímo interaktivně v náhledu snímku. Jednotlivé kontrolní body mají přiřazených několik posuvníků pro úpravy jasu, kontrastu, saturace a struktury obrazu, dále posuvníky pro manipulaci se stíny, teplotou barev a další tři posuvníky na rychlou změnu odstínu barvy a nastavení jednotlivých barevných kanálů.
Nik Software Viveza 2.0 - prostředí pluginu s velkým náhledem (konkrétně zde s rozděleným pohledem na originální a upravený snímek), ovládacími prvky kontrolních bodů pro selektivní úpravy a lupou pro detailem místa například v okolí jednotlivých kontrolních bodů
Novinky verze 2.0
Druhá stěžejní verze pluginu Viveza přináší několik zásadních inovací, díky kterým bohužel není levný ani upgrade (100 USD) doplňku z verze 1.x. Jedná se především o globální korekce obrazu, mezi které patří i možnost manipulovat i s úrovněmi barev a barvovými křivkami. Pro celou plochu obrazu si tedy můžete nastavit intenzitu jasu, kontrastu, strukturálních celků a poté s pomocí kontrolních bodů doladíte detaily ve zvolených částech a plochách snímku.
Nik Software Viveza 2.0 - další ukázka pracovního prostředí pluginu s funkcemi pro úpravy úrovní barev a barvových křivek
Druhou novinkou je výše zmíněný posuvník pro ovlivnění struktury obrazu, který pracuje na bázi ostření detailů a umí efektivně zvýraznit strukturu grafické předlohy. Tónování snímků a stínů v plochách obrazu můžete upravit s dalším samostatným posuvníkem Shadow, jehož prostřednictvím můžete například „zrestaurovat“ detaily fotografie utopené v tmavých respektive špatně nasvícených plochách snímku.
O pohodlnější ovládání pluginu se stará vylepšené grafické rozhraní s novým vzhledem posuvníků a integrované okénko s lupou s nastavitelným zvětšením. Vhod jistě přijdou též vícenásobné operace Undo/Redo a u verze pluginu pro Lightroom a Aperture možnost přímo v prostředí Viveza 2.0 přecházet mezi jednotlivými fotografiemi. Upravená je u Viveza 2.0 dále nápověda, která je nyní interaktivní a obsahuje sady výukových lekcí s příklady pro rychlejší pochopení funkcí pluginu.
Nik Software Viveza 2.0 - detail ovládacích prvků pro přidávání a slučování skupin kontrolních bodů pro selektivní korekce snímků i globální úpravy fotografie
Manuální retuše
Zachovány zůstaly manuální retušovací operace, které využívají nativní kreslicí funkce Adobe Photoshopu (tzn. nikoliv štětce v Lightroom), přes které se na fotografii rovněž selektivně aplikují image/color processingové operace nastavené v pluginu Viveza.
Nik Software Viveza 2.0 - nástrojová paleta pluginu pro efektové kreslení/úpravy štětcem a příbuznými pracovními nástroji
Nik Software Viveza 2.0 - nastavení pro úpravy grafické předlohy štětcem
Závěr
Viveza 2.0 dokáže velmi zajímavé věci a prostřednictvím technologie U Point a kontrolních bodů umí ušetřit spoustu práce s maskováním a komplikovanou manipulací s vrstvami v Adobe Photoshopu, nicméně za 200 USD se jedná o vskutku luxusní zboží, které využijí jen náročnější uživatelé. Pro běžné úpravy s globálním jasem, kontrastem, saturací, barvami a jejich úrovněmi pochopitelně bohatě stačí funkce prakticky libovolného grafického editoru, naopak v případě lokálních selektivních korekcí může být Viveza a podobné aplikace či pluginy velmi užitečným pracovním nástrojem.
15 denní zkušební verzi pluginu Viveza (s univerzálním instalátorem pro všechny podporované aplikace) si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Nik Software.
Nik Software Viveza 2.0 - hlavní předvolby pluginu umožňují mimo několika nastavení pro náhled grafické předlohy, lupy a velikostí kontrolních bodů pro selektivní úpravy ještě například aplikovat provedené úpravy do samostatné vrstvy
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024