Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Nik Software Viveza 1.0: nový plugin s technologií U Point na barvové úpravy fotografií
11. března 2008, 00.00 | Novinkou mezi profesionálními doplňky pro Adobe Photoshop je plugin Viveza, obsahující patentovanou interaktivní technologii kalibrace barev U Point a podporu tlakově citlivých tabletů pro maskování či tvorbu dodatečných efektů. Popis vlastností a funkcí pluginu vám nyní nabízíme.
Viveza společnosti Nik Software je zcela nový produkt na zpracování fotografií, určený zejména pokročilým a profesionálním fotografům. Zaměření pluginu ostatně jasně naznačuje i jeho cena, která činí 250 EUR (již včetně daně) za poměrně sofistikovaný plugin pro Adobe Photoshop, dostupný ve verzích pro Windows 2000/XP/Vista i Macintosh (pouze Mac OS X).
Specializace pluginu a technologie U Point
Viveza slouží především k "barvovým" retuším a hlavně k selektivním barvovým korekcím vymezených ploch či úseků digitálních i klasických skenovaných fotografií, které můžete upravit s pomocí patentované technologie U Point vyvíjené již několik let právě společností Nik Multimédia, respektive nově Nik Software. O technologii U Point jsme již několikrát psali v souvislosti s dalšími pluginy pro Adobe Photoshop od Nik Software, licencovanou technologii U Point využívá i software Nikon Capture NX, určený rovněž pro zpracování digitálních fotografií v různých formátech včetně RAW snímků. Ve zkratce se jedná o interaktivní kontrolní body, kolem kterých lze velmi rychle (pouhým posunutím interaktivního slideru) upravit například jas a saturaci, kontrast, odstín barvy apod. Výsledkem je pak poměrně precizní úprava barev při velmi snadné ovladatelnosti jednotlivých kalibračních funkcí a pochopitelně i okamžitý náhled výsledku ve fotorealistické kvalitě.
Prostředí pluginu
Pracovní prostředí pluginu Viveza je dost podobné dalším inovovaným pluginům společnosti Nik Software, zejména pak sadě efektových filtrů Nik Color Efex Pro 3.0, o kterém jsme na Grafice Online již psali. Opět se tedy setkáme se stylovým grafickým rozhraním v tmavém provedení (barva pozadí okna kolem fotografie je volitelná) s integrovaným navigátorem s uzamykatelnou lupou a možností přepínat mezi různě rozvrženými náhledy originálního a upravovaného snímku.
Nik Software Viveza 1.0 - pracovní prostředí pluginu v elegantním tmavém provedení a několika skupinami pracovních nástrojů a ovládacích ikon
Nik Software Viveza 1.0 - náhled originální a upravované podoby snímku lze případně rozdělit ve vertikálním i horizontálním směru, zamknout lze navíc i lupu
Masky a výběr
Tvorbu masek a defacto i práci s výběrem zajišťuje v pluginu Viveza známá paleta pro „selektivní kreslení“ štětcem přímo v ploše obrazu. Pro kreslení můžete použít prakticky libovolný štětec Adobe Photoshopu, příslušná nová vrstva (v závislosti na nastaveních pluginu) a její maska jsou přitom vytvořeny automaticky při prvním tahu štětcem. Hotovou masku pak lze použít pro další korekce či k dalším efektovým a prolínacím účelům.
Nik Software Viveza 1.0 - selektivní a současně též retušovací nástrojová paleta pluginu (pro využívání maskovacích a kreslicích štětců) vynikne zejména v použití s pentablety a dotykovými displeji
Nik Software Viveza 1.0 - hlavní předvolby pluginu pro nastavení zobrazování a aplikace efektů
Viveza a Smart Objects
Jednou z novinek Adobe Photoshopu CS3 jsou tzv. chytré objekty (Smart Objects), umožňující jemně doladit vlastnosti dané vrstvy bez nutnosti používat dodatečné efektové vrstvy. Plugin Viveza umí tyto Smart Objects využívat, přesněji řečeno výstup z pluginu lze zkonvertovat a použít i jako Smart Objects ve zvolené vrstvě dokumentu Adobe Photoshopu CS3. Využívání Viveza jako Smart Objects rozšiřuje vlastnosti pluginu o možnost dodatečného definování kontrolních bodů barvových úprav pro danou fotografii, pochopitelně bez jakékoliv ztráty kvality původních vlastností snímku, či dokonce nepraktické nutnosti vrstvu předem renderovat. Ve starších verzích Photoshopu sice lze plugin Viveza též používat, ovšem bez možnosti práce s funkcí Smarts Objects.
Závěr
Komfortní ovládání prostřednictvím interaktivních kontrolních bodů technologie U Point patří mezi největší klady pluginu Viveza, který se tak ideálně hodí pro selektivní korekce barev a nejrůznější druhy „vylepšování“ barvových vlastností fotografií včetně manipulace s lokálním jasem, kontrastem či opět lokálním nebo globálním tónováním snímků. Velmi dobrá je rychlost pluginu daná opět především technologií U Point, která zpravidla nepotřebuje překreslovat či renderovat celou plochu fotografie.
Svůj smysl určitě má ve Viveza i možnost využívání pluginu jako tzv. Smarts Objects, šikovná je i paleta na tvorbu masek vytvářených jednoduchým kreslením pomocí zvoleného štětce. Přes všechny pozitiva je plugin Viveza přece jen dost drahý plugin, který si domácí uživatelé nebudou moci dovolit, s cenovou politikou Nik Software toho ale příliš nenaděláme a snad časem cena pluginu klesne na přijatelnou úroveň.
15denní zkušební verzi pluginu Viveza si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Nik Software. Rovněž zdarma jsou ke shlédnutí či ke stažení výuková videa (mimochodem jsou opravdu hodně kvalitní a zajímavá), názorně demonstrující stěžejní možnosti pluginu Viveza v oblasti manipulace s barvami, jejich tónováním apod.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024