Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Nástroje pro práci s PDF: novinky (duben 2006)
24. dubna 2006, 00.00 | V dnešním přehledu novinek ze světa PDF produktů se zaměříme na aplikace, které lze z
různých hledisek označit za editory PDF dokumentů. Co nabízí nové verze řešení
společností Global Graphics, Foxit Software a WindJack Solutions?
Na stránkách Grafiky se občas snažíme přinést souhrnný článek o novinkách na poli PDF produktů, jejichž bližší přiblížení by bylo zbytečné vtěsnávat do samostatné recenze. Dnes se takto podíváme na řešení společností Global Graphics, Foxit Software a WindJack Solutions, které mají obdobný způsob nasazení, jímž je editace PDF dokumentů.
Jaws PDF Editor 3: nepříliš významný upgrade
Produkt pro prohlížení, anotování a základní editování (manipulace na bázi stránek, vyplňování a ukládání formulářů atp.) Jaws PDF Editor od společnosti Global Graphics byl v roce 2002 v podstatě první seriozně míněnou alternativou Adobe Acrobatu Standard, a to v kombinaci s jiným produktem daného výrobce, řešením Jaws PDF Creator (tvorba PDF). Konkurenceschopným jej činila výhodnější cena a poměrně solidní funkční výbava (která se ovšem Acrobatu ani ve verzi Standard plně nevyrovnala), postavená nad kvalitním PDF interpretem, který společnost Global Graphics v různých obměnách nabízí i v jiných produktech (OEM RIPy, PDF funkce v QuarkXPressu aj.). Doba ovšem pokročila a na trhu je hned několik produktů, které lze považovat za zdařilejší konkurenci Acrobatu Standard: konkrétně lze takto zmínit především ARTS PDF Nitro PDF a Scansoft PDF Converter. Adobe navíc Acrobat v posledních letech také značně vylepšila a navíc nabídla cestu, jak některé jeho funkce (zejména komentování) použít i v bezplatném Readeru. Se zájmem jsme proto přezkoumali, co nového přinesl za daného konkurenčního tlaku Jaws PDF Editor 3.0, uvedený před několika dny (nová verze Jaws PDF Creatoru byla zveřejněna již loni v listopadu).
Jaws PDf Editor 3.0
Především můžeme konstatovat, že Jaws PDF Editor zůstává velmi svižným řešením, které si poradí i se složitějšími PDF. Na výkonnosti, resp. vylepšeném obrazovkovém renderingu, se podle výrobce pozitivně podepisuje nasazení nového zobrazovacího enginu, používaného dosud jen v drahých RIPech. Nově jsou pak podporovány soubory v PDF 1.5 - nicméně PDF dnes existuje již ve verzi 1.6, i když to není z hlediska použitelnosti zas až takový problém. Mnohem horší ovšem je, že kromě rozšíření funkcí pro práci s formulářovými daty (import a export FDF dat, podpora JavaScriptu při manipulaci s formulářovými daty) jsme se již žádných dalších vylepšení nedočkali. Stále tedy chybí například dvoustránkový pohled, nemluvě už o propracovanějších prostředcích pro komentáře, možnostech vkládání formulářových polí či editace textu a obrázků a lecčems dalším, co nejen Acrobat, ale i konkurenční řešení nabízejí. Připočteme-li pak skutečnost, že ani zmíněný Jaws PDF Creator 4 neposkytl nic, co by v dané třídě produktů bylo dechberoucí (i když možnost tvorby různých variant PDF/X v tomto řešení za povšimnutí rozhodně stojí), zůstává otázkou, koho hodlá Global Graphics s danými řešeními oslovovat, když cenové podmínky (základní cena 59 USD, bundle Partner s Creatorem za 84 USD) rovněž nejsou příliš výrazně výhodné (ve srovnání se zmíněným produkty třetích výrobců, ne už tak Acrobatu Standard).
Foxit Software: mnoho zajímavých novinek
Za štiku mezi firmami zabývajícími se PDF produkty dnes lze bez pochyby označit společnost Foxit Software. Již před časem zaujala svým (pro nekomerční použití) bezplatným prohlížečem PDF dokumentů Foxit Reader (pro platformu Windows). Ten se od Adobe Readeru vyznačuje především nižšími hardwarovými nároky a popravdě bleskovým startem, problematičtější je to s ním v případě práce s pokročilejšími pre-pressovými charakteristikami a také třeba formuláři. K dispozici je zde každopádně nástroj Typewriter, který dovoluje do PDF dokumentů vkládat textové poznámky - pro leckoho hodně užitečný nástroj.
V současnosti jeví Foxit Software ambice prosadit své řešení i na jiných platformách. Ve fázi zkušebních verzí (a tedy zatím s poněkud nejasnými komerčními podmínkami) jsou takto k dispozici podoby Readeru pro desktop i embedded Linux a také Pocket PC.
Ještě více zajímavé jsou pokračující snahy doplnit služby základního enginu o různé nástavbové funkce v podobě komerčních produktů. V poslední době takto významným rozšířením prošel především Foxit Reader Pro (39 USD, slibovány jsou zajímavé slevy pro korporátní sítě a výuku), který v současné verzi 1.3 poskytuje řadu anotačních nástrojů (zvýrazňovače, nalepovací lístečky, kresby různých tvarů aj.) obdobných těm, které zná uživatel z Adobe Acrobatu. Podle našich zkušeností jsou přitom anotace s Acrobatem do značné míry kompatibilní (včetně možnosti v podstatě korektně zpracovat odpovídající prvky pořízené původně v Acrobatu). Produkt si dále umí velmi dobře poradit s extrahováním textu (Foxit Software nabízí i obdobně zaměřený samostatný produkt PDF Text Converter v ceně 59 USD) a dokonce poskytuje zajímavou možnost procházet obsah jednotlivých stránek ve výlučně textovém režimu (čeština funguje podle všeho korektně).
Foxit Reader Pro
Nejlépe vybaveným produktem v nabídce pak je PDF Editor. Jak již název naznačuje, jedná se o řešení pro editaci PDF dokumentů (text, grafika, poznámky aj.), které se opět nedávno dočkalo nové verze. Bezesporu nedůležitějším vylepšením je Graphic Editor, s jehož pomocí lze měnit libovolný tvar v dokumentu (čáry, polygony, křivky, výplně aj.) a případně vkládat grafické objekty nové. Použít lze také Image Editor pro základní úpravy či vkládání bitmapové grafiky. Nově k dispozici jsou i Clipping Editor (změna ořezových cest) a nástroje pro operace na úrovni stránek (import/export, změna layoutu stránek). Možnosti daného řešení nelze přeceňovat už vzhledem k obtížné editovatelnosti PDF dokumentů jako takových (různé způsoby tvorby vedou k rozdílnému strukturování dokumentu; ještě jinak řečeno - ani nejlepší nástroj nezachrání situaci u špatně vytvořeného dokumentu). Pro úplnost pak zmiňme, že v nabídce daného výrobce je i PDF Page Organizer (59 USD) pro manipulaci se stránkami v PDF dokumentech (spojování, rozdělování dokumentů atp.), který nejnověji nabízí možnost připojit ke stránkám poznámky, již dříve bylo možno použít metadat či osnovy dokumentu.
PDF CanOpener 2.0
Nedávno se nové verze 2.0 dočkal i PDF CanOpener (195 USD) společnosti WindJack Solutions. Jedná se o plugin Adobe Acrobatu, který rozšiřuje standardní editační možnosti Acrobatu o možnosti změn na bázi interní struktury PDF dokumentu. Daný princip dovoluje zkušenému uživateli provádět změny či analýzy dokumentů, které by standardními prostředky nebyly možné. Nová verze přidává řadu zásadních vylepšení. Především lze nyní kromě anotací a XObjects ve struktuře selektovat rovněž text, stíny a cesty, možnosti procházení interní strukturou byly celkově vylepšeny. Možné je rovněž vkládání/vyjímání fontů, nabízí se i extrahování bitmapové grafiky. Další změny se pak týkají prohledávání textových informací v objektech a také třeba možnosti použít k úpravám textu a hexa informací externích editorů.
PDF CanOpener 2.0 v akci
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024