Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
N-Sided Argile 1.1: interaktivní editace, retuše a vizualizace 3D objektů
10. července 2008, 00.00 | Argile je poměrně levný 3D editor s interaktivními editačními funkcemi a specializací na úpravy, retuše a texturizaci 3D modelů postav i dalších objektů. Program je primárně určený i začínajícím 3D grafikům, velmi snadno se ovládá a jeho vlastnosti si nyní představíme trochu podrobněji.
Argile společnosti N-Sided je samostatný 3D editor objektů, který je zajímavý nejen svým interaktivním způsobem práce, ale především možností kreslit barvy či textury přímo na povrch modelů a jejich částí. Součástí instalace demoverze Argile je i sada různých objektů a dva objekty částí postav (vše s UV mapami), takže si můžete vyzkoušet prakticky všechny možnosti editoru.
Argile existuje ve verzích pro Windows (a to i pro Windows 98/2000) a Mac OS X, u kterého má program problémy při vizualizaci a vykreslování objektů s grafickými kartami integrovanými v čipsetech. Cena Argile je 59 EUR bez daně.
N-Sided Argile 1.1 - demoverze editoru obsahuje několik hotových "zkušebních" objektů
Prostředí programu
Editor Argile má perfektně navržené interaktivní pracovní prostředí s různými sadami schematických ikon pro manipulaci s 3D objekty v prostoru, editaci objektů a také kreslení přímo na povrch jednotlivých 3D modelů či jejich částí.
Všechny funkce programu lze ovládat pohodlně myší – levým tlačítkem aktivujete či potvrzujete jednotlivé funkce editoru (některé se vybalují z různých popup menu), pravé tlačítko je pak standardně vyhrazeno natáčení importovaného 3D modelu na scéně. Zobrazování polygonů je poměrně rychlé i na integrovaných grafických adaptérech, hardwarová OpenGL akcelerace je samozřejmě vítaný pomocník. V editoru můžete využívat několik typů zobrazení včetně volby druhů stínování a wireframe zobrazení.
Úpravy a retuše 3D objektů
Do Argile můžete mimo standardního formátu OBJ importovat pouze jeho vlastní formát QDM 3D, což je vlastní formát objektů s texturami, UV mapami a dalšími vlastnostmi používaný společnosti N-Sided i v dalších jejích produktech. Editační schopnosti programu příliš nezasahují do oblasti základního modelování, takže navržení a sestavení samotných 3D objektů/modelů je zapotřebí provést ve specializovaném modeleru. V Argile můžete libovolný importovaný 3D model interaktivně upravit přímým přesunováním pozice polygonové sítě modelu, a to včetně případného respektování symetrie modelu, což se hodí zejména při editaci modelů postav a jejich obličejových partií. Interaktivní úpravy objektů nejvíce připomínají morfingové/warpingové systémy, které nabízí podobný systém práce – při editaci objektů máte k dispozici speciální retušovací a editační štětce, s pomocí kterých lze v příslušném zvětšení realizovat i velmi drobné úpravy částí 3D modelů.
Všechny potřebné funkce pro nasvícení scény, otáčení a posuvu 3D modelů i lupy jsou snadno přístupné myší a pouze na detailnosti objektu závisí, jak přesně lze daný objekt upravit. Součástí modeleru v Argile je stejně jako u každého lepšího modelovacího nástroje také možnost automatického dělení polygonové sítě na menší polygony (v několika úrovních), díky kterým pak lze lépe upravit i „hrubší“ objekty.
Kreslení po objektech
Nejzajímavější funkcí Argile je bezesporu sekce pro kreslení štětci přímo na povrch 3D modelů a jejich jednotlivých částí. Mimo běžných aplikací textur na zvolený objekt a bump mappingové textury si jednoduše zvolíte kreslicí či efektový štětec, se kterým pak „čmáráte“ na povrchu objektů. Zde už jsou akcelerace grafickou kartou a rychlejší procesor nezbytnou nutností, jinak se setkáte s delší reakční dobou editoru. U kreslení jsou velmi užitečné funkce pro přizpůsobení statických fotografií povrchu 3D modelu a také definování jeho průhledných částí – názornou video ukázku najdete na webových stránkách Argile.
N-Sided Argile 1.1 - na každou z částí objektu můžete aplikovat libovolnou texturu i bump mapping efekt
N-Sided Argile 1.1 - a takhle to může dopadnout, když začnete stejně jako já kreslit místo barvou štětcem definujícím průhlednost :-)
Rendering a export
Mimo exportu 3D modelů ve formátech OBJ a QDM 3D můžete scénu nechat spočítat v několika přednastavených rozlišeních a uložit na disk jako bitmapový obrázek. Využít přitom můžete i imitaci známého komiksového (cartoon) efektu, kdy 3D model vypadá jako ručně kreslený, přičemž můžete nastavit intenzitu jeho obrysů. Ovlivnit dále lze i nastavení světelných zdrojů scény, což lze provést i přímo v procesu editace 3D modelů.
N-Sided Argile 1.1 - editor umí zobrazovat také objekty s tzv. cartoon efekty ručně kresleného obrazu
N-Sided Argile 1.1 - bitmapový rendering hotového objektu je možný v několika rozlišeních a s různými doplňkovými volbami
Závěr
Argile je krásná grafická hračka, která se i díky své rozumné ceně může uplatnit nejen v oblasti "domácího" zpracování a úprav 3D objektů, ale také při různých vizualizacích (například ve spolupráci s Adobe Photoshopem či jiným 2D/3D editorem) a u přípravy objektů pro animace - například ve 3D animátoru Poser. Na rozdíl od profesionálních modelerů a animátorů postav nabízí Argile nejen výrazně nižší cenu, ale především výborně navržené interaktivní ovládání editačních i kreslicích funkcí, naopak za trochu nepříjemný nedostatek považuji podporu pouze formátu OBJ a svého vlastního proprietárního formátu QDM 3D.
Demoverzi programu si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti N-Sided.
Tématické zařazení:
» Rubriky » 3D grafika
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024