Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Motiv zeměkoule v Adobe Illustratoru
23. listopadu 2010, 00.00 | Vývojáři z Adobe před časem přidali do Illustratoru malou „vychytávku“ v podobě 3D efektu, se kterým můžeme vytvořit a navodit dojem prostorového objektu. V dnešním tutoriálu si vytvoříme vektorový motiv zeměkoule právě pomocí tohoto nástroje.
Abychom mohli začít, musíme mít k dispozici mapu zeměkoule. A kam jinam sáhnout, než se podívat po internetu. Pro naše účely byla použita mapa od MacDaddy World stažená ze stránek http://www.vecteezy.com/Map-Vector/229-MacDaddy-World.
Po rozbalení a otevření v Illustratoru mapu upravíme tak, aby odpovídala našim představám. Odemkneme všechny vrstvy, vymažeme vrstvu „Background“ a „Macdaddy logo/text“ (první a poslední vrstvu). Vše označíme, seskupíme (Ctrl+G), vložíme do schránky (Ctrl+C). Založíme nový dokument (Ctrl+N) a následně vložíme (Ctrl+V). Jelikož je mapa pro naše účely zbytečně veliká, trochu ji zmenšíme nástrojem pro výběr (V), ale držíme klávesu Shift pro zachování proporcí. Nyní si mapu přetáhneme do panelu Symboly, čímž si vytvoříme nový symbol, se kterým budeme dále pracovat v 3D nástroji.
V tuto chvíli máme mapu nachystanou, takže se můžeme pustit do tvorby vlastní zeměkoule. Nástrojem Elipsa (L) vytvoříme kruh, nastavíme barevné hodnoty C=98, M=78, Y=10, K=0, zduplikujeme a kopii uschováme pro pozdější použití. Dále si vytvoříme obdélník (M) a vystředíme tak, aby pravá hrana obdélníku byla na středu kruhu (viz názorný obrázek). Oba objekty označíme, v paletě Cestář zvolíme „Odečíst od“ čímž nám vznikne půlkruh.
Nyní se dostáváme k využití nástroje 3D, který najdeme pod hlavní nabídkou Efekt/3D/Obkroužit… Zde nastavíme především hodnoty natočení, perspektivu a také intenzitu okolního světla. Vše zobrazeno na obrázku níže.
V tuto chvíli přichází na řadu stažená a upravená mapa, kterou v podstatě „obalíme “ naši zeměkouli. V nabídce vpravo klikneme na „Mapovat obraz“, zaškrtneme náhled, abychom viděli, jak bude obrázek ve finále vypadat. Nahoře v Symbolech vybereme naši mapu a upravíme velikost. Jsme-li s výsledkem spokojeni, dvakrát potvrdíme tlačítkem OK.
Dále budeme pracovat s kopií kruhu, na které vytvoříme kruhový přechod s černé do bílé. U jezdce černé barvy nastavíme hodnotu krytí na 0, čímž docílíme průhledné barvy a u bílé barvy zvolíme 30 %. Ve vrstvách tento přechodový kruh posuneme zcela dopředu (Objekt/Uspořádat/Zcela dopředu) a přesně vystředíme na zeměkouli.
A protože bychom si přáli nějaký ten lehký odlesk, vytvoříme menší kruh s kruhovým přechodem z bílé do černé, resp. do registrační (C=100 %, M=100 %, Y=100 %, K=100 %), kde nastavíme u jezdce krytí na 55 %. V paletce Průhlednost zvolíme typ „Závoj“ a krytí dáme na 80 %. Tento odlesk přemístíme na zeměkouli do levého horního okraje.
Efekt 3D využijeme i při vytváření prstence kolem zeměkoule. Nástrojem Elipsa (L) nakreslíme 2 kruhy s modrou výplní stejné barvy jako u zeměkoule (C=98, M=78, Y=10, K=0), druhý kruh libovolné barvy zmenšíme v průměru zhruba o 5 mm, vystředíme vodorovně na střed a svisle k horní hraně většího kruhu (viz názorný obrázek). Oba kruhy označíme a v paletě Cestář použijeme „Odečíst od“. Tímto postupem nám vznikne základ pro vytvoření prstence.
Nyní přichází na řadu již zmíněný 3D nástroj, tentokrát použijeme variantu „Vytlačit a zkosit…“ (Efekt/3D/ Vytlačit a zkosit…). Zde jsou nastaveny hodnoty natočení, perspektiva, hloubka vytlačení, zkosení a výška (vše je vidět na názorném obrázku.
Z obrázku je zřetelně vidět, že prstenec „neobkružuje“ celou zeměkouli, ale je celý před ní. Proto si ho ve vrstvách zkopírujeme, tímto zůstanou oba objekty přesně na sobě. Jeden necháme zcela nahoře a druhý přesuneme zcela dolů (viz obrázek).
Dále vytvoříme obdélník, který přesuneme nad prstenec, aby ho překrýval a Nástrojem pro přímý výběr (A) upravíme tvar k ořezu, jak je vidět na názorném obrázku.
Dále Nástrojem pro výběr (V) označíme horní prstenec s připraveným obdélníkem a vytvoříme ořezovou masku; Objekt/Ořezová maska/Vytvořit (Ctrl+7).
Motiv zeměkoule s prstencem je hotov a máme základ pro další tvorbu. Pevně věřím, že i tento tutoriál Vám byl užitečný a opět rozšířil obzory ohledně kreslení v Illustratoru. Nutno podotknout, že tento 3D efekt je doplněk a rozhodně ho nelze srovnávat s 3D modelovacími programy. Přesto lze s jeho pomocí vytvářet velmi slušné věci. Zkrátka, fantazii se meze nekladou… a vše je otázka cvičení, zkoušení a hlavně kreslení.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024