Mobipocket aneb jak vydělat na elektronických knihách - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Mobipocket aneb jak vydělat na elektronických knihách

Sony eBook Reader

1. března 2006, 00.00 | I když trh s elektronickými knihami rozhodně nepřeválcoval tištěné publikace, najdou se
cesty, jak eBook komerčně využít. Pěkným příkladem je technologie Mobipocket, kterou si
blíže představíme v tomto článku.

I když je pojem eBook rozhodně zajímavým konceptem, nemá už v oblasti publikování takový senzační nádech jako před pár lety. Tehdy se prorokovalo, že elektronické knihy, noviny či časopisy postupně nahradí své tištěné ekvivalenty. Nic takového se ovšem nestalo a dá se říci, že z mnoha důvodů, jako jsou horší čitelnost elektronického displeje, zbytečně vysoké ceny elektronických publikací i problémy s ochranou autorských práv, zůstávají elektronické knihy poněkud stranou hlavního publikačního proudu (kde samozřejmě elektronická média, zejména World Wide Web, skutečně do značné míry konkurují tisku, ale hlavně jej do značné míry doplňují).

Naznačený stav nicméně není zase až tak neutěšený a najdou se cesty, jak k eBooku přitáhnout zájem širší uživatelské obce. Příkladem za všechny je francouzská společnost Mobipocket (vlastněná nyní společností Amazon), která na trhu působí již několik let a za tu dobu dokázala pro svou koncepci eBooku získat jak řadu vydavatelů, tak i čtenářů. Jak elektronické publikace podle Mobipocketu vypadají a jaké jsou cesty jejich využití? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v našem článku.

Základní přiblížení

Hlavička Mobipocket reprezentuje komplexní platformu, dovolující elektronické knihy vytvářet, distribuovat a pak číst na různých zařízením. Hlavní čtecí platformou zde jsou kapesní zařízení, tedy především PDA (PalmOs, Windows CE, Pocket PC a také dřívější Psion Epoc32 či Franklin eBookMan aj.) a některé chytré telefony (Symbian OS a Windows Mobile), odpovídající prohlížeč pak existuje i pro platformu Windows (ne však Mac či Linux).

mobipocket1f.jpg

Nabídka eBooků na serveru Mobipocketu

Mobipocket na straně čtenáře

Hlavními argumenty, kterými se Mobipocket snaží přitáhnout čtenáře, je samozřejmě snadná přenosnost knih a možnost jejich rychlého získání prostřednictvím Internetu. Bezplatný Mobipocket Reader pak disponuje řadou funkcí, které zpříjemňují či usnadňují čtení na mobilním zařízení. Mimo pohodlného listování (včetně autoscrollu), rozšířené podpory písem (vyhlazování, možnost využití TrueType fontů z PC aj.), detailního prohlížení obrázků vložených do publikace, full-text prohledávání či možnosti rotace displeje lze využívat i záložky, zvýraznění a poznámky (včetně kreseb od ruky). Kniha pak může obsahovat rovněž interaktivní odkazy (včetně obsahu) a také možnost zobrazení slovníkových či encyklopedických položek (funkce Lookup) - Mobipocket je takto zajímavou a využívanou platformou pro elektronické podoby slovníků nebo encyklopedií. (Ne všechny výše uvedené vlastnosti jsou v Readeru dostupné pro všechny platformy.)

Atraktivní je nižší cena eBooku oproti tištěné edici: podle všeho lze takto ušetřit 30-70 % podle vydavatele (a také se samozřejmě neplatí za doručení). Kromě ekvivalentů tištěných knih poslouží Mobipocket Reader i coby prohlížeč eNews, RSS feeds či weblogů: klasický scénář použití zde předpokládá stažení příslušných informací do uživatelova PC, odkud si je tento může nahrát do PDA pro offline čtení. Utilita Mobipocket Web Companion se přitom stará o přenos a synchronizaci jak mezi PDA a PC, tak i mezi PC a Webem (správa eNews kanálů). Tentýž software pak dovoluje uživateli vytvořit vlastní eBook ve formátu Mobipocketu z HTML, textových a obrázkových souborů. Nejnovější podoba Readeru umožňuje používat rovněž různé kalkulátory (tedy vlastně jakési spreadsheety) či kvízy.

mobipocket2f.jpg

Mobipocket Reader v akci na mobilním zařízení

Mobipocket na straně vydavatele

Pokud navštívíme server Mobipocketu, resp. eShop na jeho titulní straně, můžeme konstatovat, že daná technologie již přitáhla zájem mnoha nakladatelů. V nabídce tak nalezneme rozmanitou beletrii (včetně třeba The Da Vinci Code či děl S. Kinga nebo M. Crichtona), přehršle slovníků (výkladové slovníky pro angličtinu, překladové slovníky pro různé jazyky aj.) a encyklopedií, dále pak publikace z oblasti vzdělávání (počítačová literatura, výuka jazyků, historie), přes 150 různých turistických průvodců a příruček a dále také třeba literaturu zdravotnickou, ekonomickou, spirituální či sportovní, k dispozici je i kolekce knih zdarma a také zmíněných kvízů a kalkulátorů. Další distribuce knih Mobipocketu je možná souběžně i přes jiné servery (eBooks, Handango aj.).

Podle statistik ze serveru výrobce využívá dnes takto jeho technologii 247 vydavatelů, nabízí se celkem 24 268 elektronických titulů. Zájem zde do jisté míry vysvětluje poměrně dobře vyřešený systém správy digitálních práv postavený na serverové technologii Mobipocket eBookbase. Ta kontroluje přístup k publikaci na základě jedinečného identifikačního čísla pro čtecí zařízení, které musí uživatel registrovat ve své virtuální library, přes kterou eBooky nakupuje. To do značné míry ztěžuje neautorizované šíření publikací.

Pro elektronické knihy používá Mobipocket vlastní formát PRC, který je založen na XML a HTML a nabízí možnost efektivní komprese obsažených dat. K vytvoření publikací v uvedeném formátu lze použít komerční aplikaci Creator, existující v podobách Home Edition (29,95 USD) a Publisher Edition (149 USD). Obě edice dovolují eBook (včetně záležitostí jako jsou odkazy, obsah či titulní strana) generovat z textových, HTML a obrázkových souborů, Publisher verze umožňuje i převod z PDF (prostřednictvím open source pdf2xml z projektu Xpdf) a Word dokumentů. Tvorba publikace i všechny ostatní úkony jsou velmi snadné a fungují na bázi průvodců. V obou edicích jsou k dispozici šablony pro tvorbu určitého typu publikace (od fotoalb a kuchařek přes křížovky a databáze až po cestovatelské příručky) a také tvorbu vlastních eNews kanálů z RSS feeds či jiných webových zdrojů. V obou verzích je možný okamžitý přenos vytvořené knihy na zadanou destinaci (do PDA, na server apod.), skvělá je možnost prohlédnout si (zkontrolovat) před odesláním eBook v emulátoru řady podporovaných čtecích zařízení.

mobipocket3f.jpg

Mobipocket Creator Publisher Edition

Publisher podoba pak podporuje i elektronickou distribuci publikace prostřednictvím DRM systému Mobipocketu uvedeného výše - eBook lze i v tomto případě distribuovat bez přehánění během chvilky. Pro vydavatele, kteří mají na převod zvláštní nároky pak Mobipocket má seznam autorizovaných partnerů, kteří se na konverze daného typu specializují.

Podle informací zveřejněných na serveru výrobce se pak zdá, že cenový model pro distribuci prostřednictvím Mobipocketu je poměrně rozumný a dostupný leckomu. Za své služby si Mobipocket strhává 50 % z koncové prodejní ceny, vyplatí pak navíc 10 % z ceny u publikací, které byly prokazatelně nakoupeny přes odkaz na serveru vydavatele. O nějakých počátečních či provozních nákladech navíc jsme v příslušném materiálu zmínky nenašli.

Závěrem

Jak je z našeho přiblížení vidět, Mobipocket se snaží možnosti eBooků nabídnout skutečně každému. Domácí uživatelé mohou potěšit sebe i své blízké na míru šitými "publikacemi". Princip prodeje publikací prostřednictvím Mobipocketu je pak dostupný v podstatě každému, kdo chce takto učinit při počátečních investicích v řádech několika málo stovek USD. Bude tedy zajímavé sledovat, nakolik se bude tomuto v lecčems dosti vydařenému projektu dále dařit - záštita Amazonu, který Mobipocket využívá pro prodej eBooků v Evropské unii zde leccos naznačuje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: