Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Mobilní kreslení aneb malujeme si na iPhonu
21. září 2009, 00.00 | Také jste se z různých zdrojů dozvěděli, že se prý na iPhonu či iPod Touch díky jejich kapacitním displejům nedají rozumně vytvářet grafické poznámky, nebo dokonce kreslit či malovat takovým způsobem, jako je to běžně možné se stylusem například na tlakově citlivých displejích zařízení s Windows Mobile? Nesmíte všemu věřit. Nabízíme vám čtyři kreslicí programy pro iPhone/iPod Touch, které vás možná překvapí nejen nízkou cenou, ale především svými zajímavými funkcemi.
Technologie kapacitního dotykového displeje u Apple iPhone a iPod Touch má své klady i zápory. Pozitivem je především možnost ochrany displeje pevným/tvrzeným materiálem a vysoká citlivost na ovládání prstem, negativem kapacitních displejů je pak zase všeobecně známá nemožnost přímého kreslení grafických poznámek, plánků a nákresů plastovými či jinými běžnými stylusy. Existují sice speciální dotyková pera i pro kapacitní displeje (pro iPhone například TenOne Pogo a jiné podobné produkty), která jsou v některých případech přesnější než koncová ploška prstu, už z principu technologie současných kapacitních displejů ale zkrátka nemají takovou přesnost jako stylusem ovládané rezistivní displeje.
Všechny kreslicí programy pro mobilní telefony či PDA s malým displejem jsou více či méně dokonalé grafické hračky, svůj účel a smysl však mají. I když společnost Apple se zatím do iPhone OS žádný kreslicí program neobtěžovala zařadit (a to dokonce ani obdobu jednoduchých grafických poznámek, které najdeme například v poznámkovém bloku u Windows Mobile či Symbianu), malování a obecně libovolné "čmárání" na kapacitním displeji pochopitelně možné je. Stačí navštívit App Store, kde najdeme celou řadu grafických editorů specializovaných na kreslení a malování prstem.
Z mnoha takových aplikací je reálně použitelných pouze relativně malý počet, zpravidla se jedná o kreslicí programy optimalizované pro bitmapové štětce. Přesnost na pixel od kapacitního displeje iPhonu/iPod Touch opravdu nečekejte, malování s příslušně optimalizovaným grafickým nástrojem je ale vcelku snadné a řekl bych, že i v praxi bez problémů použitelné. Překážkou (a to doslova) při kreslení může být silnější prst, přes který si na displej nevidíte, s tím je však třeba se smířit a navíc osobně nevidím žádný problém si na kreslení prstem vcelku rychle zvyknout. Názorná demonstrace následuje.
SketchBook MobileX 1.0
Stručný přehled šikovných malovacích programů na poznámky, kreslení náčrtků a malování rovnou začnu asi tím nejlepším, co se v oblasti kreslicích editorů pro iPhone/iPod Touch dá momentálně koupit, ostatně už název firmy Autodesk hodně napoví. Ne, AutoCAD opravdu pro iPhone neexistuje, SketchBook MobileX 1.0 (2,39 EUR/cca 60 Kč) však ano. Současná cena komerční verze SketchBook MobileX je opravdu hodně zajímavá a osobně nevím žádném srovnatelně rychlém a současně tak výkonném "malovátku" (i vzhledem k multidotykovému ovládání) pro Windows Mobile či Symbian (případně mne prosím opravte v diskusi).
SketchBook MobileX 1.0 - manipulace s vrstvami, paleta kreslicích/editačních nástrojů, nabídka štětců a jejich vlastností |
Jedná se o mobilní variantu "dospělého" kreativního digitálního skicáku SketchBook Pro, známého z Windows a Mac OS X. I když SketchBook MobileX pochopitelně není tak dokonalý jako jeho dospělejší bráška, už první mobilní varianta editoru ale nabízí celou řadu zajímavých funkcí. Video s ukázkou používání SketchBook MobileX je nade všechna následující slova, doplním ještě popis funkcí editoru.
Fullscreen pracovní mód editoru nabízí kruhovou paletu kreslicích a editačních nástrojů, zásadní funkce jako Undo/Redo (až desetinásobné) aj. se pak ovládají klikáním do rohů displeje. Zoomování plátna pracuje přes obvyklá multidotyková gesta a je prakticky okamžité, multidotykem lze také posouvat plátno po displeji. SketchBook MobileX podporuje na iPhonu 3GS plátno s maximálním rozlišením 1024 x 682 bodů, na ostatních zařízeních pak 600 x 400 bodů.
K dispozici máte slušnou řádku kreslicích štětců, které si můžete dále uživatelsky upravit. Celkem se jedná o 25 přednastavených štětců včetně různých texturizačních štětců a nástrojů pro rychlé vyplňování objektů. SketchBook MobileX přitom softwarově simuluje intenzitu přítlaku a tedy i adekvátní roztřepení a koncové zúžení stopy štětce, takže kresba může (v závislosti na použitém štětci) vypadat podobně jako reálně načrtnutá skica či detailnější kompozice.
SketchBook MobileX 1.0 - paleta barev a nápověda pro specializované editační/ovládací funkce typu Undo/Redo, zobrazení celé kresby aj. |
Odezva štětců a rychlost malování/kreslení je na iPhone 3GS velmi dobrá až vynikající, na jiných iPhonech jsem editor netestoval. Pracovat můžete s celkem šesti vrstvami s definovatelnou průhledností, u jiných zařízení než 3GS můžete používat pouze tři vrstvy, které lze podle potřeby slučovat a zapínat/vypínat jejich viditelnost. Stejně jako u SketchBook Pro podporuje mobilní varianta editoru také symetrické kreslení a má podobný systém výběru barvových vzorků a palety barev.
K dispozici je i bezplatná verze editoru označená SketchBook MobileX Lite, která se od svého komerčního mobilního brášky liší v maximální možné velikosti kreslicí plochy pouze v rozlišení displeje iPhonu, tzn. 320 x 480 bodů, nabídkou štětců aj., nicméně pro rychlé kreslení či náčrtky je i bezplatná verze plně použitelná.
Brushes 2.0
Dalším poměrně kvalitním kreslicím program využívajícím systém bitmapových štětců je rovněž kreativní editor Brushes 2.0 (3,99 EUR/cca 100 Kč). Jednotlivé štětce můžete vyžít ke kreslení nebo k mazání kresby, odezvy editory jsou na 3GS opět velmi rychlé. Systém vrstev umožňuje vytvářet jednoduché grafické kompozice přímo v iPhonu, využití si vrstvy najdou například u prolínání kresby s podkladem či importovaným obrázkem nebo fotografií. Vrstvy lze navíc kopírovat mezi jednotlivými ilustracemi, které lze prohlížet i jako jednoduché slideshow, maximem jsou přitom čtyři současně použité vrstvy.
Brushes 2.0 - navenek jednoduchý, nicméně poměrně sofistikovaný kreslicí program se systémem bitmapových štětců a podporou až čtyř vrstev |
Paintbook 2.5
Svým způsobem trochu unikátní je další kreslicí program Paintbook 2.5 (3,99 EUR/cca 100 Kč), který pracuje s vektorovými štětci imitujícími různé kreslicí prostředky a nástroje. Editor má neomezené Undo, dvanáct uživatelsky modifikovatelných štětců, třicet barvových vzorků a volitelnou velikost plátna až 200 x 200 palců či centimetrů. Pracovat můžete s barvovými prostory RGB a CMYK, hotové kresby lze exportovat nejen jako JPEG obrázky, ale také jako PDF dokumenty.
Paintbook 2.5 - editor se vyznačuje systém vektorových kreslicích štětců s různými vlastnostmi |
Photoforge 1.81
PhotoForge 1.81 (1,59 EUR/cca 40 Kč) je opět zástupce bitmapových kreslicích programů, které navíc obsahuje i nejdůležitější image a color processingové funkce na zpracování obrázků a fotografií. Mimo kreslení štětcem tak můžete fotografie oříznout a upravit jejich úrovně či barvové křivky. Dále můžete upravit expozici, přibližně zkalibrovat bílou barvu (počítejte však s tím, že displej iPhonu zobrazuje barvy spíše do žluta), potlačit digitální šum ve fotografiích, aplikovat na snímek různé fotografické efekty a upravenou kresbu či fotku ještě doostřit. Z kreslicích funkcí nabízí PhotoForge celkem osm různých štětců s volitelnou velikostí, barvou a průhledností, nástroj na rozmazávání, obvyklou gumu a také klonovací razítko.
PhotoForge 1.81 - součástí editoru jsou mimo jiné také efekty a image + color processingové funkce na zpracování fotografií |
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024