Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Microsoft Expression Blend 3 Preview: design a sestavování interaktivních desktopových a webových aplikací
25. března 2009, 00.00 | Dvě stěžejní novinky představené na konferenci MIX09 reprezentuje třetí verze technologie Microsoft Silverlight a s ní úzce svázaný editor XAML a Silverlight interaktivních aplikací Expression Blend. Mimo řady interních změn a nových funkcí najdeme v Expression Blend 3 také podporu importu AI souborů Adobe Illustratoru a PSD souborů Photoshopu včetně vrstev, to však zdaleka nejsou jediné důležité novinky. Popis aktuálního preview editoru vám nyní nabízíme.
Původní kódový název projektu Sparkle si patrně většina z nás pamatovat nebude, v případě editoru Expression Blend je však situace zcela jiná. Microsoft již v roce 2007 uvedl první preview tohoto dnes již poměrně výkonného editoru designu a funkčnosti interaktivních webových i desktopových aplikací, který sloužil mimo jiné jako názorná demonstrace technologie Silverlight. Dnes je již na světě čerstvá třetí verze Silverlightu i Expression Blend, jejichž možnosti už zdaleka nejsou jen rádoby konkurencí Adobe Flashe, nýbrž plnohodnotnou platformou pro vývoj XAML (pro WPF) a Silverlight kompatibilních aplikací.
Standardní vlastnosti Expression Blend v podobě podpory 2D vektorové grafiky i 3D objektů s akcelerací jejich zobrazování grafickým adaptérem prostřednictvím DirectX asi ani nemá smysl blíže rozvádět, pojďme se tedy rovnou podívat, jaké novinky nám Expression Blend 3 Preview vlastně nabízí.
Webové a desktopové aplikace s využitím vektorových a bitmapových designů
Úvodem popisu novinek jen velmi stručně – Windows Presentation Foundation desktopové aplikace a webové aplikace využívající technologii Silverlight mohou být nyní prostřednictvím Expression Blend 3 ještě dokonalejší, a to myslím zcela vážně. Reklamní slogan máme za sebou a zbývá se tedy trochu povrtat přímo v nových funkcích Expression Blend 3.
Asi nejviditelnější a z hlediska designu poměrně zásadní novinkou je podpora AI a PSD souborů Adobe Illustratoru a Adobe Photoshopu. Design aplikací či her v AI a PSD souborech můžete do Expression Blend 3 relativně jednoduše importovat včetně textových vrstev, které stále zůstávají v plně editovatelné podobě. Vrstvy se převedou na nezávislé objekty, se kterými lze dále manipulovat v prostředí Expression Blend 3, a to včetně vektorových tvarů a zmíněných textových vrstev, ve kterých bez problémů funguje čeština stejně jako u nativního type enginu v Expression Blend 3. Pokud už jásáte, co všechno bude nyní ohledně konverzí a zpracování designu v Expression Blend 3 možné, trochu zchladím vaše nadšení – import Adobe Live efektů, prolínacích módů a symbolů bohužel není podporován.
Prostředí editoru, layout aplikací a klíčování animací
Prostředí editoru není nové, ale od předchozí verze editoru se přece jen liší. Rozdíly najdeme například v systému dokovacích panelů i samotné pracovní plochy, práci s přímým výběrem objektů a jejich kreslením na ploše artboardu. Vylepšené jsou i funkce pro automatický posuv obsahu artboardu při přesunu nebo změně velikosti objektů a zoomování plochy artboardu. Nové jsou i klávesové zkratky pro nejpoužívanější akce pro přímý výběr, duplikace, zoomování apod.
Změny layoutu aplikací by měly být snazší v oblasti přesouvání objektů, jejich usazování, změny jejich vlastností a také u slučování objektů a definování vlastností vrstev. Novinkou jsou vizuální poznámky v podobě obligátních bublin známých z komentářů v Microsoft Visio, které se ukládají v XAML souborech, ale pochopitelně se neobjevují v runtime projektech.
Animace objektů mohou nabývat v Expression Blend 3 nové vlastnosti. Jedná se zejména o ukládání klíčových snímků pro mnohem víc vlastností objektů, používání předdefinovaných funkcí pro jednotlivé keyframes a animaci/změnu barev.
Microsoft Expression Blend 3 Preview - prostředí editoru s dokovatelnými nástrojovými panely a kontextovým menu
Microsoft Expression Blend 3 Preview - jednou z novinek je přidávání vizuálních poznámek
Microsoft Expression Blend 3 Preview - předvolby artboardu neboli hlavní pracovní plochy projektu
Skinování prvků designu, vkládání písem a nová Asset Library
Práce se skiny prostřednictvím funkcí Make Into Control, Make Into Part a panelu Parts (pro správu jednotlivých částí) umožňuje převádět a přiřadit grafické prvky designu na skinovatelné šablony a dále je využívat v rámci interaktivní aplikace. Zjednodušeně řečeno můžete převést grafický objekt například na šablonu posuvníku a přiřadit grafickým prvkům různé úkoly.
Mimo (doufám, že bezproblémové) češtiny se vám u Expression Blend 3 bude líbit ještě poměrně jednoduché vložení písem do WPF a Silverlight projektů pomocí integrovaného Font Manageru.
Co se týká efektů, přináší Expression Blend 3 sám o sobě něco nového v podobě WPF a Silverlight efektů v nové Asset Library. Knihovnu Asset Library můžete dále rozšířit, stejně jako například šablony projektů. Vylepšen je i nástroj na tvorbu barvových přechodů, který má nově řešené ovládání a umožňuje rychle editovat a změnit stávající přechody.
Microsoft Expression Blend 3 Preview - vestavěný Font Manager slouží k vkládání písem do interaktivních aplikací
Microsoft Expression Blend 3 Preview - nová Asset Library obsahuje spoustu důležitých předdefinovaných prvků pro vývoj desktopových a webových aplikací
Úpravy zdrojového kódu aplikací a datové struktury
Programátoři aplikací určitě ocení rozšířenou podporu XAML o funkce, které šetří čas. Konkrétně se jedná o možnost úpravy C# a Visual Basic kódu přímo v prostředí Expression Blend 3 respektive v jeho vylepšeném editoru zdrojového kódu, který nabízí inteligentní doplňování syntaxe, automatické formátování a jiné šikovné funkce.
Při napojení projektů na datové struktury můžete nechat Expression Blend 3 (v panelu Data) vygenerovat ukázková data (nebo je importovat z externího XML souboru) bez nutnosti podmíněného přístupu k online datům a otestovat si tak projekt či prezentaci takříkajíc „nanečisto“. Při práci s daty můžete využívat metodu drag&drop a přesouvat datové položky z panelu Data přímo do panelů Objects a Timeline a napojovat vlastnosti objektů na jiné objekty, podporována je i funkce DataGrid pro Silverlight 3 kompatibilní aplikace.
Microsoft Expression Blend 3 Preview - součástí sestavení projektu je nezbytná kontrola jeho obsahu a runtime modulu
Microsoft Expression Blend 3 Preview - předvolby editoru zdrojového kódu
Silverlight 3 a TFS
Projekty Silverlight 2 umí Expression Blend 3 převést do nové verze projektů pro Silverlight 3, k dispozici je i nová varianta projektů Silverlight Application + Web Site, která defacto propojuje website a jeho primární HTML dokument se samotnou Silverlight aplikací. Silverlight Visual State Manager také doznal v Expression Blend 3 několik změn, které se týkají především upraveného vzhledu a funkčnosti panelu States, storyboardu a panelů Objects a Timeline. O samotném Silverlight 3 si povíme něco v samostatném článku, protože novinek v jeho (zatím pouze vývojářské verzi 3) je také víc než dost.
Důležitá je v Expression Blend 3 také podpora MS Visual Studia 2008 TFS (Team Foundation Server), která se stará například o často používané funkce checking in/checking out, merging aj.
Microsoft Expression Blend 3 Preview - Silverlight 3 se instaluje zvlášť
Microsoft Expression Blend 3 Preview - konfigurace DRM ochrany přehrávaného multimediálního obsahu
Microsoft Expression Blend 3 Preview - jednou z ukázkových interaktivních her v Silverlight 3 je staré známé pexeso
Závěr
Odpověď na nevyřčenou otázku je dost komplikovaná. Nejsem si úplně jistý, zda je vlastně Microsoft Silverlight konkurentem pro Adobe Flash, zaměření obou technologií je sice navenek dost podobné, obě platformy ale mají přece jen odlišné schopnosti a využívají odlišné "firemní" frameworky. Stejně tak je tomu u editorů Expression Blend 3 versus Adobe Flash CS4 (který je však již delší dobu k dispozici v plné verzi), které jsou opět trochu podobné, ale ve své podstatě vlastně úplně jiné. Nevidím tedy osobně žádný problém v tom, aby Silverlight a Flash mohly v klidu a míru společně existovat a souběžně fungovat - vím, že je to možná naivní názor, ale všechno nakonec stejně ukáže až čas.
Každopádně Expression Blend 3 může celé technologii Silverlight opravdu dost pomoci, neboť se (mimo jiné) jedná o velmi nadějný vizuální editor interaktivních WPF a RIA Silverlight projektů, jehož nabídka funkcí je při spolupráci s dalšími standardními developerskými nástroji (především MS Visual Studio) zcela dostatečná pro vytvoření multimediálních aplikací či her, a to včetně působivých obrazových galérií a vektorově či bitmapově orientovaných rozhraní pro prakticky libovolné online aplikace.
Zkušební preview editoru Expression Blend 3 si můžete stáhnout zdarma ze známého download serveru společnosti Microsoft.
Microsoft Expression Blend 3 Preview - informační okno ASP .NET DS
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024