Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Microsoft Acrylic - konkurence pro Photoshop?
19. července 2005, 00.00 | Microsoft v poslední době znatelně rozšiřuje podporu publikačního průmyslu a digitálního fotografování. Jedním ze znaků je vývoj vlastního formátu dokumentů (Metro), který je velmi podobný existujícímu PDF a dalším je vývoj vlastního grafického editoru, který podporuje práci s bitmapami a vektory.
Microsoft v poslední době znatelně rozšiřuje podporu publikačního průmyslu a digitálního fotografování. Jedním znakem je vývoj vlastního formátu dokumentů (Metro), který je velmi podobný existujícímu PDF a druhým je vývoj vlastního grafického editoru, který podporuje práci s bitmapami a vektory. Ostatní pomůcky, jako například prohlížeč RAW formátu integrovaný do Windows a podpora bezdrátového přenosu fotografií do počítače ihned po jejich pořízení toto jen potvrzují.
Microsoft Acrylic 2.0 Beta
Testovací verzi si můžeme stáhnout zde. Produkt nevznikal od svého úplného začátku v dílnách Microsoft, ale jak je zvykem, MS koupil společnost Creature House, která vyvíjela program známý po jménem Creature House Expression. Poslední verze Expression 3 je ke stáhnutí zde. Tento program však Microsoft začal předělávat dle svých požadavků, čímž částečně utrpěla kompatibilita s některými formáty (byl možný export do SWF) a operačními systémy. Acrylic spustíme pouze na strojích vybavených operačním systémem Windows XP s nainstalovaným Service Packem 2. Minimální nároky na hardware obsahují zmíněný operační systém, procesor s frekvencí alespoň 733 MHz, operační paměť 256 MB a monitor s rozlišením alespoň 800x600 bodů s 24 bitovou barevnou hloubkou. Doporučená konfigurace by měla mít procesor Pentium 4, 512MB RAM a monitor s rozlišením alespoň 1 024 x 768 bodů s 24 bitovou barevnou hloubkou.
Co tedy Acrylic nabízí? Především zajímavou práci s vektory a bitmapami zároveň. Program samozřejmě podporuje práci s vrstvami. Každé vrstvě můžeme zvolit jedná-li se o vrstvu vektorovou, či bitmapovou, lze je slučovat, zamykat, skrývat apod. Podle toho se nám také nastaví paleta nástrojů. Editor nabízí také mnoho efektových filtrů, které jsou určeny zejména pro digitální fotografii, tvorbu panoramatických snímků.
Nyní je zdarma dostupná betaverze Acrylic Build 684, přičemž označení codename" naznačuje, že se finální název produktu zřejmě změní. Beta verzi lze testovat až do 1. října 2005, kdy vyprší licence pro její užívaní. Prozatím nebylo stanoveno datum, kdy bude finální produkt hotový a ani bohužel jeho cena. Komu vlastně bude konkurovat? Zamýšlenými konkurenty budou zřejmě Photoshop od Adobe a Panit Shop Pro od Corelu. Testovací verze leccos naznačuje, ovšem nelze hodnotit konkurenceschopnost dokud nebude k dispozici plná verze. Lze však předpokládat, že schopnosti Photoshopu ve své první verzi zdaleka nepřekoná, ovšem bude zajímavé sledovat souboj dalších vývojových verzí.
Nástroje
Při editaci bitmapové vrstvy máme k dispozici nástroje:
- obdélníkový výběr oblasti
- nástroj laso (nepravidelný tvar, mnohoúhelníkové a křivkové) sloužící taktéž pro výběr
- štětec s nastavitelným tvarem, tvrdostí a dalšími parametry
- rozmazání / rozostření / doostření
- klonovaní razítko pro retušování
- kapátko pro zachycení barev
- ruka pro posunování celého dokumentu
- přesun pixelů
- kouzelná hůlka pro automatický výběr oblasti s podobným zabarvením
- guma / kouzelná guma (pracuje stejně jako kouzelná hůlka a automaticky vybranou oblast vymaže)
- plechovka s barvou (vybere oblast jako kouzelná hůlka a vyplní ji nastavenou barvou)
- odstranění červených očí (odstraní jev červených očí z fotografie)
- barevný přechod (překryje vrstvu barvou, barevným přechodem, nebo texturou s nastavitelnou průhledností)
- lupa pro přibližování a oddalování dokumentu
Při editaci vektorové vrstvy jsou k dispozici nástroje:
- výběr objektu / skupiny
- transformace výplně
- rotace
- štětec
- obdélník / elipsa / hvězda / přímka
- přidání a odebrání uzlu křivky
- vytvoření tvaru štětce z vybraného objektu / vytvoření vzorku
- kapátko pro zachycení barvy nebo atributu (výplň, efekty apod.)
- ruka pro posun po dokumentu
- posun uzlů křivek (měníme tvar objektu pomocí posunu uzlu a nastavení vektoru)
- konverze typu uzlu (rohový, B-spline, Bezier apod.)
- B-spline křivky, mnohoúhelníkové křivky, Bezierovy křivky
- text
- rozdělení cest
- kotva
- barevný přechod
- zdroj světla (nastavení zdroje světla pro vystouplé objekty)
Praxe
Je nutno zopakovat, že se jedná o betaverzi, a tomu bohužel odpovídá veškerá práce v Acrylicu. Chvílemi je pomalé i malování štětcem a při používání filtrů, případně úpravě histogramu, nebo jasu snímku se výsledek nedostaví. V takovém případě jsme informováni, že filtr selhal. Kompletního zhroucení programu jsme se naštěstí při testování nedočkali.
Palety s nástroji jsou poměrně přehledné. Po spuštění programu je počet zapnutých palet velmi malý. Po aktivaci všech však již nezbývá příliš místa pro samotnou tvorbu, takže dva monitory jistě přijdou vhod. Co však překvapí, je způsob nastavení číselných hodnot přímo na paletě (například u tloušťky štětce). Nezadává se z klávesnice, ale pomocí pohybu myší nahoru a dolů se posunují jednotlivé číslice na imaginárním rolleru u každého řádu zvlášť. Po double-clicku je však již možnost zadání číselné hodnoty z klávesnice. Ten samý případ nastává i u nastavení tolerance kouzelné hůlky. Ta mimochodem vybírá barvy pouze sousedící. Pokud chceme vybrat i oblasti se stejnou barvou z jiné části snímku, musíme se stisknutým Shiftem kliknout na novou oblast znovu. Automatický výběr všech oblastí se stejnou barvou není možný.
Výkon nástroje pro spojování snímků (panorama apod.) lze hodnotit jako nadprůměrný. Na testovacích obrázcích byl jeho výkon lepší než u Photoshopu. Dobře si poradil i s jedním snímkem s odlišným barevným nádechem. Stejně tak pracuje dobře nástroj pro odstranění efektu červených očí, který umí zachovat odlesky a oči tak nejsou "mrtvé".
Kompatibilita?
Microsoft Acrylic používá svůj vlastní formát souborů s příponou .xpr. Podporuje ukládání do obrazových formátů JPEG, GIF, TIF, BMP a PNG. Exportovat lze také do formátů PSD (Adobe Photoshop), AI (Adobe Illustrator), EPS a PDF. Kompatibilita vypadá tedy velmi slušně. Na rozdíl od předchozí verze od původního výrobce již neumožňuje export do SWF (Flash) formátu. Soubory PSD a AI by měl Acrylic i importovat, ovšem testovací beta verze s tím má občas problémy. Hodnocení kompatibility tedy raději odložíme až pro finální produkt.
Shrnutí
Microsoft Acrylic vypadá jako velmi šikovný a konkurenceschopný grafický editor, který spojuje možnost práce s bitmapou a vektory. Beta verze není příliš spolehlivá a opravdu slouží spíše pro otestování programu, než pro seriózní práci. Zdá se, že nebude dosahovat kvalit Photoshopu a Illustratoru, které za sebou mají již několik vývojových verzí, a tak by bylo čirým optimismem něco podobného čekat, ale na druhou stranu předpokládáme, že nebude dosahovat ani jejich ceny. Mohl by se tak stát úspěšným v segmentu editorů pro náročné amatéry, kteří hledí na cenu výrobku. Microsoft se tak dále rozpíná po dalších segmentech trhu se softwarem. Nelze jasně určit, zda-li se snaží vyhladit konkurenci (s čímž má již nemalé problémy u soudů díky obvinění za monopolní chování), nebo jen nabídnout uživatelům co nejširší balík softwaru.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024