MetaCreations Painter 6 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

MetaCreations Painter 6

25. listopadu 1999, 00.00 | Známá firma MetaCreations přichází s novu verzí ještě známějšího grafického programu - Painter 6. Celočíselné označení slibuje většinou zásadnější změny. Proto jsme i my otevřeli pro Painter tak typickou plechovku ...

Známá firma MetaCreations přichází s novu verzí ještě známějšího grafického programu - Painter 6. Celočíselné označení slibuje většinou zásadnější změny. Proto jsme i my otevřeli pro Painter tak typickou plechovku, kterou nám zapůjčila společnost Quentin, v níž je software dodáván a podívali se dovnitř.

Painter je program, který měl vždy mezi ostatními grafickými aplikacemi zvláštní postavení. Složitější uživatelské prostředí, vysoké nároky na výkon počítače a paměť, nezvyklé nástroje pro "přirozenou" malbu, imitující různé výtvarné techniky. To vše se podílelo na jeho pověsti programu pro "umělce", nikoliv pro normální uživatele. Autorská firma MetaCreations si navíc nenechala myšlenkový předstih uzmout. Proto i když se třeba jednotlivě setkáme s některými stejně nebo podobně fungujícími nástroji, srovnatelně pojatý a komplexní program bychom hledali těžko. Pro toho, kdo se s Painterem ještě v praxi nesetkal, může být obtížné jej někam zařadit. Jde jen o další z grafických bitmapových editorů, nebo v sobě skrývá cosi navíc? Potřebuji Painter, když vlastním a úspěšně používám jiný kvalitní program (Photoshop, Illustrator, apod.)? Při povrchním pohledu se srovnání právě s Photoshopem přímo nabízí, snad pro možnost aplikace řady podobných efektů na bitmapové obrázky.

Charakter obou programů je ale zcela odlišný. Jako aplikaci pro zpracování úloh v pre-pressu bychom Painter, na rozdíl od Photoshopu, rozhodně s klidným srdcem nedoporučili. Ale tvůrčí grafická práce, to je něco jiného, pro tu je Painter přímo předurčen. Odpovídají tomu i nástroje, jejich skladba a široké možnosti nastavení.

Nového uživatele samozřejmě nejdříve zaujmou možnosti věrně simulovat klasické výtvarné postupy. Nastavením struktury "plátna" počínaje a reálnými nástroji jako jsou křídy nebo olejové barvy rozhodně nekonče.

Ale i pohled na Painter jako prostý simulátor malířských technik odráží jen zlomek skutečnosti. Program tradičně nabízí jinde nedostupné množství parametrů nástrojů a jejich nastavení. Mnoho voleb je společných bez ohledu na to, zda nacházejí vzor v reálném světě. Představme si třeba suché křídy, kterým lze dodefinovat vlastnosti vodových barev nebo zdání nánosů, typické pro barvy olejové.

K tomu všemu pracuje Painter s křivkami, podporuje kreslené animace, zpracuje předtočené video (podpora QuickTime4). Jednoduše řečeno, Painter je dokonalý, pružný nástroj pro každého, kdo se zabývá kreativní grafikou.

Novinky verze 6

Pro ty, kdo již Painter znají, jsme si nejdříve připravili stručný průřez možnostmi nové verze. Změnou první, viditelnou na první pohled, je důkladně přepracované uživatelské rozhraní. Předchozí verze byly právem kritizovány za poněkud nepřehledné ovládání. Na obrazovce bylo neustále otevřeno více samostatných oken, mezi nimiž se uživatel proklikával ke kýženému nastavení nástrojů. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že vážnější práce na 17" monitoru byla prakticky nemožná a pro vlastní obrázek mnoho místa nezbývalo.

S Painterem 6 konečně přichází dlouho očekávaná změna. Paletky jsou rozděleny do logických bloků, uvnitř kterých jsou provedeny jako rozevírací menu. Práce je tak daleko efektivnější, palety zabírají méně místa a všechny potřebné volby jsou rychle přístupné. Subjektivně je nové prostředí i příjemně provedeno, navíc s možností úprav vzhledu. Paletky je samozřejmě možné přeorganizovat, ale to je dnes u programu této kategorie samozřejmost.

Nová je také koncepce práce s vrstvami. Princip je obdobný jako v předcházející verzi, jen možnosti jsou širší a práce pohodlnější. K dispozici jsou vrstvy pro běžnou práci a vrstvy dynamické, obsahující různé efekty. Každá vrstva může obsahovat svou selekci, bitmapové vrstvy nejsou omezeny velikostí a volby brushe jsou výrazně pohodlnější.

Výrazně se zlepšila kvalita brushe. Stopy nástrojů jsou vytvářeny novými matematickými modely. Nástroje pracují rychleji a výsledky jsou realističtější. Uživatel má k dispozici i řadu nových možností, jak kresbu ovlivnit. Je možné například pracovat se stopou v plném úhlu 360°, airbrush dokáže zohlednit sklon trysky vůči podkladu apod.

V mnoha variantách je k dispozici funkce Impasto. Ta simuluje efekt nanesení silné vrstvy barvy. Díky známé flexibilitě programu ji ale můžeme použít v nečekaných kombinacích nástrojů i brushů, je možné ovládat plastičnost i texturu nánosu.

Vytváření textů bylo obohaceno o možnost tvarování textu podle křivky. Text může zůstat v editovatelné podobě, stejně jako řídící křivka. Ovladatelné jsou všechny běžné atributy, a to jak pro text, tak pro případný stín. Text lze různě deformovat, vyrovnávat mezery mezi písmeny i rozteč mezi řádky.

Poněkud sporná je možnost simulovat myší funkce pera. To se týká funkcí jako přítlak, náklon nebo množství stříkané barvy (ovládané kolečkem na peru). Je jasné, že nelze nijak simulovat pero dynamicky, v reálném čase. Za novinkou se skrývá možnost způsob kresby perem zaznamenat a uložit. Pak se podle uložených parametrů chová i kresba, vytvářená následně myší. Není-li pero vůbec k dispozici, je možné řadu parametrů pera pro jednotlivé brushe uložit numericky.

V neposlední řadě přibylo množství drobných i výraznějších změn:

  • snadnější práce s velkými obrázky,
  • vyšší kapacita knihoven,
  • funkce Image Portfolio pro operativní uschování a použití oblíbených obrázků,
  • zobrazení velikosti a tvaru brushe při kreslení,
  • názornější funkce klonování,
  • podpora QuickTime 4.0 (Mac) a QuickTime for Windows,
  • vylepšené ovládání magické hůlky,
  • rozšířená podpora tvorby pro WWW.

Stručně …

V závěrečné části článku se pokusíme o nemožné, stručně představit Painter čtenářům, kteří ještě neměli možnost se s ním seznámit. Předem je třeba říci, že jakkoli je nové prostředí a organizace palet daleko přehlednější než v předešlých verzích, Painter zůstává poměrně složitým programem. Vzhled kresby je modifikován mnoha parametry pro zvolený nástroj, jeho interakci s podkladem, tvar stopy, chování nástroje za pohybu. Parametry na sebe působí navzájem, později provedené volby mohou ty předešlé ovlivnit nebo zcela přebít.

Předchozími řádky nechceme nikoho strašit ani odrazovat. Ovládání Painteru je logické, jen je k jeho opravdovému využití zapotřebí o něco více času než u ostatních programů. Při pravidelném používání ale v prostředí Painteru rychle zdomácníte.

Ovládací prvky Painteru jsou seskupeny do několika bloků rozevíracích palet a doplněny paletkou obvyklých nástrojů, jako oříznutí, kapátko nebo magická hůlka. Jako většina moderních programů pracuje i Painter ve vrstvách, vrstva pozadí se tu stylově označuje jako Canvas. Kromě vrstev v obvyklém slova smyslu je možné vytvořit i vrstvy dynamické. Dynamické vrstvy si zachovávají editovatelné parametry. Jejich využití je velmi široké, obsahují například efekty, texty nebo schémata, jak "rozřezat" obrázek pro www stránku. Vrstvy jsou defaultně průhledné a uživatel má možnost jim přiřazovat interakci s ostatními, velmi podobně jako v Photoshopu.

Podkladová vrstva, Canvas, může (stejně jako ostatní vrstvy) simulovat různé povrchy. Podle nastavených parametrů jsou pak nanášené barvy více nebo méně vlastnostmi "plátna" ovlivněny. Jednotlivé nástroje pro kreslení (křída, olejové malby apod.) se v painteru nazývají souhrnně jako brushe. Většina brushů disponuje nebývale širokými možnostmi nastavení. Nabídky paletek jsou samozřejmě kontextuální, jejich obsah se mění podle zvloleného brushe.

Spolu s typem brushe je možné nejdříve ve stejné paletě volit jeho základní chování, například křída může získat vlastnosti vodových barev apod. V dalším souboru palet se nastavují podrobnější vlastnosti brushů. Tady najdeme volby jako tvar a počet stop, nebo rozdělení barvy po ploše stopy brushe. V této sekci lze rovněž nastavit řadu parametrů, které jsou běžně ovládány perem, jeho přítlakem či rychlostí pohybu. Pro ty, kdo pero nemají, je tu připravena možnost zadávat potřebné údaje alespoň "off-line", tedy numericky.

A aby toho nebylo málo, následuje další soubor palet, nazvaný Art materials. Zde se nastavují struktury, na které nebo kterými brushe malují. To znamená, že stejně jako je možné malovat křídou na zrnitý povrch, tak lze použít zrnité vodové barvy na povrch bez struktury. Dále zde nalezneme mimo jiné ovladače gradientů, knihovny vzorů (patterns) nebo funkci color variability, která řídí "rozmítání" barev některých brushů.

Právě zde nalezneme i netradiční pěknou funkci, Image Hose. Ta rozmisťuje po kreslicí ploše obrázky z knihovny. Nefunguje ale jako bezduché razítko, uživatel volí vždy celý soubor obrázků. Painter nabízí sadu schémat, podle kterých pak obrázky ze souboru vybírá a rozmisťuje (a otáčí atd.). Jedním pohybem štětce pak namalujete třeba zástup lidí.

Naše minirecenze asi nemohla skončit jinak, než výčtem několika jednotlivostí. Pokud bychom měli zachytit nějaký významný, jednoznačný rys programu, bude to možná šíře použitelných technik a jejich pružnost. Více než kdekoli jinde však záleží na ruce, která tak dokonalý nástroj vede.

Cena Paintru 6 pro český trh je zhruba 21.000 Kč.

Bohunka a Kamil Třešňákovi



Článek byl převzat z listopadového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku. Časopis obsahuje 100 stran za cenu 49,- Kč vč. DPH, poštovného a balného! Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: