Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
MediaCoder 0.6.1: freewarový konvertor různých audio a video formátů
sw software
8. října 2008, 00.00 | Bezplatný transkodér a konvertor multimédií s podporou manuální i hromadné konverze či překódování zvukových souborů a videa nabízí podporu několika desítek audio/video formátů a několik doplňkových funkcí pro zpracování zvukových stop a videa. Představení konvertoru vám nyní nabízíme.
MediaCoder je freewarová aplikace pro převod několika desítek zvukových a video formátů či jejich transkódování například do jiného datového toku. Program je v podstatě kombinace spousty knihoven a modulárních částí, které se starají o import, export a nastavení parametrů kodeků a doplňkových funkcí aplikace. Mimo MPlayeru a MEncoderu obsahuje celý balík MediaCoder také balíky či systémy kodeků jako jsou například FFmpeg, x264, XviD, Theora/Dirac Encoder, LAME MP3, Nero digital audio encoder, FLAC encoder a také různé de/multiplexory typu Matroska, PMPMOD AVC aj.
MediaCoder ve freewarové edici existuje ve verzích pro Windows 2000/XP/2003/Vista (včetně verze pro Windows XP/2003 x64), stáhnout si navíc můžete i specializované edice iPhone/iPod, PSP, MP3/MP4, 3GP Mobile Phone či MediaCoder Audio Edition určenou pouze ke konverzi zvukových souborů. K dispozici je dále komerční verze MediaCoder HDV Edition (opět včetně 64 bitové verze s podporou dvoujádrových a čtyřjádrových procesorů) s cenou 299 USD a zaměřením na konverzi HD videa ve formátech MPEG-2, MPEG-4, H.264 apod. s podporou 5.1 AAC a AC-3 zvuku.
K čemu se MediaCoder hodí?
Využití MediaCoderu směřuje například do oblasti redukce výsledné velikosti videa spojené příklad s oříznutím a zmenšením videa na požadované rozlišení a samozřejmě také do oblasti klasických konverzí videa a zvuku do jiného formátu. Pro tyto účely nabízí program něco přes dvacet přednastavení pro specifické cílové formáty videa a audia – zejména se jedná o různé mobilní multimediální zařízení, PDA, mobilní telefony, herní konzole apod. Freewarový MediaCoder umí využívat dvoujádrové procesory, s jejichž pomocí se rychlost konverze podstatně zvýší.
Dalším příkladem použití MediaCoderu může být například při zpracování audio CD a video titulů, které umí program grabovat a konvertovat do zvoleného formátu, a to včetně možnosti extrakce zvukové stopy z videa a případné opravy (přesněji řečeno fixování souborů jejich novou indexací či opravou na pozici klíčového snímku) částečně poškozených či z internetu chybně stažených video souborů.
MediaCoder 0.6.1 - rychlé předvolby pro konverzi videa pro zvolené cílové zařízení
MediaCoder 0.6.1 - informace o konvertovaném souboru
Co všechno lze konvertovat?
Je toho opravdu dost. Vstupním formátem mohou být běžné video formáty i videa dostupná přes protokoly HTTP, FTP, RTSP a UDP. Konvertovat či transkódovat lze video ve formátech AVI (DivX, XviD aj. podle dostupných kodeků), H.264, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4/MP4, Theora, FLV, Dirac, PMP, ASF, WMV aj., vstupními formáty mohou být i RealMedia/RealVideo, QuickTime a 3ivx. Audio podporuje MediaCoder ve formátech AMR, MP3, Vorbis, AAC/AAC+/AAC+ v2, MusePack, Speex, WMA, RealAudio, FLAC, WAV, TTA aj., konvertovat lze i zdrojové soubory ve formátu mp3PRO.
Jako doplněk pro MediaCoder je pak nabízen ke stažení balík Extra Codecs Pack obsahující spoustu dalších kodeků včetně QuickTime dekodéru, JPEG2000 AVI kodeku i třeba dnes už archaických dekodérů Intel Indeo. Všechny podporované audio a video kodeky nemá smysl vyjmenovávat, jejich seznam najdete na webových stránkách programu.
MediaCoder 0.6.1 - výběr výstupního kodeku/enkodéru pro zvukovou stopu
MediaCoder 0.6.1 - výběr cílového kodeku pro video konvertor
MediaCoder 0.6.1 - nastavení pro LAME MP3 enkodér
MediaCoder 0.6.1 - nastavení vlastností kodeků 3GPP/ACC
Ovládání a používání programu
Prostředí originálního grafického rozhraní aplikace je díky značnému množství nastavovacích parametrů pro jednotlivé kodeky trochu nepřehledné, GUI si naštěstí můžete zjednodušit (či naopak) přepnutím do jednoho ze tří pracovních módů. Čtvrtým módem je pak přepnutí na volitelné skinovatelné rozhraní, které je asi nejpřehlednější, ale nenabízí tak rozsáhlé možnosti nastavení jako původní GUI.
Díky české lokalizaci je přidávání i konverze souborů relativně jednoduchá, a to především při použití nabízených přednastavení pro cílové formáty. Zkušenějším uživatelům jsou pak k dispozici nastavení podrobnějších parametrů jednotlivých kodeků a modulárních části programu, mezi které patří i přehrávač MPlayer a modul s funkcemi pro odstranění prokladu videa, oříznutí videa a úpravám jeho barev.
MediaCoder 0.6.1 - součástí balíku MediaCoder je i jednoduchý video a audio přehrávač MPlayer
Závěr
I přes trochu svérázné a v některých situacích ne zrovna přehledné záložkové rozhraní s desítkami nastavení pro různé kodeky je MediaCoder sám o sobě poměrně užitečnou aplikací (či spíše souborem aplikací a knihoven), s pomocí které můžete jednotlivě i hromadně převést videoklipy, filmy či zvukové nahrávky do mnoha video a audio formátů pro různé cílové využití. Podobných konvertorů videa existuje pro různé operační systémy značné množství, většinou se ale jedná o shareware či komerční programy a výhodou MediaCoderu je v tomto ohledu nejen česká lokalizace menu a prvků GUI konvertoru, ale především nulová cena aplikace.
Aktuální verzi MediaCoderu si můžete stáhnout z webových stránek programu.
MediaCoder 0.6.1 - nastavení vlastností a parametrů titulků
MediaCoder 0.6.1 - obecné informace o načtených zásuvných modulech
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024