Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Mask Pro 4, maskování v Adobe Photoshopu
29. prosince 2006, 00.00 | Nová verze plug-inu pro Adobe Photoshop na maskování objektů přichází na trh již pod hlavičkou společnosti onOne Software. Komfortní maskování a tvorba výběrů či ořezových cest pomocí magického štětce a pera, nové výukové kurzy, podpora tabletů Wacom, popis dalších novinek a základní principy fungování Mask Pro 4, to vše najdete v článku.
Mask Pro 4 společnosti onOne Software je plug-in pro Adobe Photoshop na tvorbu komplexních masek, výběrů a ořezových cest pro prakticky libovolné typy objektů včetně "náročnějších" objektů jako jsou například vlasy, srst zvířat, listy stromů, travní porost apod. Mask Pro 4 je k dispozici ve verzích pro Windows i Macintosh; oficiální cena plug-inu byla 160 USD, v současně době je však plug-in prodáván pouze za 80 USD.
Stávající verze Mask Pro 4 není zcela novou verzí, nýbrž pouze "kosmeticky" upraveným plug-inem Mask Pro 3, do kterého onOne Software přidala několik dalších novinek. Jednou z nich jsou zcela nové výukové kurzy, které názorně demonstrují funkce a vlastnosti Mask Pro 4 a věřte tomu, že je to velmi zajímavá podívaná. Video ukázky obsahují názornou ukázku každého pracovního nástroje plug-inu, jejich předvoleb a práci s maskováním grafických kompozic. Součástí instalace plug-inu jsou nově i různé tipy v samostatné paletě, většinu funkcí plug-inu lze navíc ovládat klávesovými zkratkami. Další významnou novinkou je podpora tlakově citlivých tabletů Wacom, jejichž přítlak můžete využívat v rámci maskovacích nástrojů. Tablety se díky jejich přirozenému principu používání ideálně hodí pro maskování objektů, například používání magického maskovacího štětce je mnohem intuitivnější a přesnější než maskování objektů myší.
Další novinky se týkají palety Keep/Drop pro snadnější výběr barev definujících masku a její okolí (prostřednictvím kapátka a barevných zvýrazňovačů). Vylepšené jsou i funkce navigátorů (něco na způsob pohledů) umožňující sledovat například masku a vícevrstvou kompozici v reálném čase přímo při editaci respektive vytváření masky. V nástrojích lze nově zadávat parametry nejen pomocí posuvníků, ale také přímo číselnou hodnotou. Vylepšené je ovládání editačních nástrojů při maskování - například s klávesou Shift lze posouvat maskovací pero či zvýrazňovač po úhlopříčce, klávesou CTRL nebo Command (u Macintoshů) zase přepínáte mezi pracovním módem Keep a Drop u nástroje Eye-dropper. Novinkou je i automatické posouvání palet nástrojů u okrajů obrazovky. Barevně zvýrazněné plochy jsou nyní automaticky uzamčené vůči jiným typům nástrojů.
Samotné maskování objektů v Mask Pro 4 je poměrně jednoduché. Plug-in používá kombinace automatické detekce okrajů a samostatných maskovacích nástrojů k manuálním úpravám hotové masky. Magický štětec se ideálně hodí k maskování i složitě strukturovaných objektů jako jsou již v úvodu zmíněné vlasy či srst, u kterých štětec ponechává (v závislosti na jeho nastavené citlivosti)
dostatek detailů pro zachování maximální možné míry realistické podoby objektu. Při precizním maskování pochopitelně nesmí chybět možnost výběru barev, které Mask Pro 4 ponechá či naopak odstraní z objektů, čímž se současně efektivně "dočistí" finální maska. Například při maskování vlasů na různě strukturovaném pozadí si pomocí dvou kapátek vyberete barvy vlasů (obvykle konečky, středová část a kořínky
vlasů, tzn. většinou minimálně 3 barvy) a uložíte je kapátkem do palety Keep Color, naopak přibližnou barvu pozadí nadefinujete druhým kapátkem v paletě Drop Colors - výsledkem bude ponechání barev vlasů a odstranění barev pozadí, čímž vznikne poměrně přesná maska, kterou pak ještě můžete doladit pomocí dalších nástrojů plug-inu.
Mask Pro 4 pojmenoval softwarovou technologii maskování objektů s využitím magického štětce a rozdílů barev jako "dekontaminaci" barevných odstínů, pomocí kterých lze relativně snadno maskovat i poloprůhledné objekty jako je například sklo nebo kouř. Vyhlazování okrajů masky je automatické a opět probíhá v závislosti na nastavení příslušných nástrojů. Nástroj Chisel (dláto) pak můžete použít k finálním úpravám okrajů masky, stejně jako klasický nástroj Blur využívaný k případnému jemnému rozostřování okrajů masky.
Podobně jako Magic Brush funguje v Mask Pro 4 vektorový nástroj Magic Pen, který ale na rozdíl od nástroje Magic Brush vytváří přibližnou vektorovou ořezovou cestu. Vytvořenou cestu můžete v Mask Pro 4 rovnou upravit pomocí dalšího klasického editačního nástroje Pen. Zbývající nástroje na tvorbu masky vyplňováním ploch a tvorbu výběrů nemá smysl znovu popisovat, jsou totiž shodné s nástroji v původním plug-inu Mask Pro.
Pokud dokážete nové verze plug-inu využít a jste již majiteli předchozích verzí Mask Pro, připravte si cca 53 USD za upgrade. 30-denní zkušební verzi Mask Pro 4 si můžete stáhnout zdarma po registraci u onOne Software.
Mask Pro 4 - ukázka hotové masky s vyměněným pozadím |
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024