Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Mapsoft: automatizujte si zpracování PDF podle potřeb
PDF AppendPDF
16. listopadu 2005, 00.00 | V nabídce společnosti Mapsoft nalezneme komplexní sadu pluginů Acrobatu, dovolující
realizovat nejrůznější úpravy PDF dokumentů. Klíčová je na dané sadě možnost jejího
automatizovaného nasazení a to jak v lokálním, tak serverovém prostředí. Jak
automatizace podle Mapsoftu funguje a kdo ji využije?
Přístupů k automatizovanému zpracování PDF dokumentů může být na publikačních pracovištích celá řada. Někdy si uživatelé vystačí se zabudovanými schopnostmi Adobe Acrobatu (nástroje pro dávkové zpracování), obvykleji ovšem sáhnou po specializovaných pluginech daného produktu. Ještě jinou možnost pak představují samostatné aplikace, jež mohou mít podobu jak jednodušších produktů, tak i komplexních (a často nejen pro práci s PDF určených) workflow řešení.
Produktům všech uvedených typů se na Grafice snažíme průběžně věnovat, neboť jak v pre-pressu, tak i elektronickém publikování (nebo stále častěji při cross-media projektech spojujících obé) může daný typ nástrojů ušetřit hodně práce a eliminovat rizika chyb. Dnes se takto podíváme na sadu prostředků společnosti Mapsoft, která nás zaujala škálou nabízených funkcí i velmi propracovanou koncepcí, dovolující řešit automatizaci na různých úrovních náročnosti.
Základní přiblížení
V nabídce Mapsoftu nalezneme především sadu asi dvaceti pluginů, dovolujících nejrůznějším způsobem zpracovat PDF dokumenty. Jejich podrobnějšímu přiblížení se budeme věnovat o kousek dále. To, co je na uvedených pluginech z hlediska automatizace zásadní, je schopnost ukládat nastavení v podobě konfiguračních sad pro opakované zpracování. Prvkem, dovolujícím pak využít funkce všech daných pluginů v rámci jediné úlohy a spolu s tím (díky pluginu AcroBatch) i příkazy dávkového aparátu Acrobatu, je Automator. Tento plugin je určen k lokálnímu nasazení. Ti, kterým ani toto řešení nestačí, pak mohou využít "ještě o úroveň vyšší" automatizační nástavbu, kterou představuje samostatná aplikace PDF Workflow Server: jak již název naznačuje, jedná se o produkt určený k serverovému nasazení, jež funguje na bázi horkých složek.
Tolik tedy základní přiblížení. Podívejme se nyní na jednotlivé produkty Mapsoftu trochu blíže.
Pluginy
Přehled pluginů lze začít třeba produktem MaskIt, dovolujícím překrytí libovolné části dokumentu: ideální například při čištění dokumentu či "cenzuře" určitých informací. Pokud uživatel naopak potřebuje do dokumentu vložit obsah stránky jiného PDF dokumentu coby vodoznak či pozadí, může tak učinit s pomocí pluginu DocuMerger. Jiné možnosti vkládání obsahu poskytuje Impress, určený pro textová razítka, přičemž vyladění vzhledu i pozice těchto prvků jsou skutečně bohaté. Něco obdobného, ovšem v případě grafiky, dovoluje ImagePlacer.
Nastavení textových razítek v Impress
Pokud uživatel potřebuje z PDF dokumentů odstranit určité prvky (od záložek přes poznámky až po multimédia), může tak učinit s pomocí pluginu Flattener. S pomocí produktu InfoSetter je možno nastavit některá základní metadata dokumentu (název, předmět, autor , klíčová slova aj.), OpenOptions zase určují způsob počátečního zobrazení PDF dokumentu v prohlížeči. Podrobné určení zabezpečení vlastností dokumentu heslem (pro otevření, tisk, kopírování obsahu aj.) umožňuje SecuritySetter.
S pomocí nástroje PDFSplitter lze obsah dokumentu extrahovat do jedno- či vícestránkových částí, PageManager pak dovoluje do dokumentů vkládat prázdné stránky či stránky z jiných dokumentů a také vytvořit dokument nový. S úpravami stránek souvisí rovněž MediaSizer (mění velikost stránek v dokumentu), změnu velikosti obsahu umí ContentScaler. Hodně zajímavým nástrojem pro cross-media projekty je ThumbNails, neboť s jeho pomocí lze generovat náhledy stránek nejen v rámci PDF dokumentu, ale též v podobě obrázkových souborů (JPEG, TIFF, PNG aj.) o volitelném rozlišení (pro webovou prezentaci, sazbu aj.).
Generování náhledů v ThumbNails
V nabídce pak nalezneme i pluginy pro práci s interaktivními prvky dokumentu. Konkrétně jde o BookMarker, dovolující vytvářet automatizovaně bookmarky na základě určených textových charakteristik. Dále je zde TocBuilder, s jehož pomocí lze generovat a do dokumentu vložit interaktivní hierarchický obsah, založený na bookmarcích existujících v daném dokumentu. Systém vizuálních záložek poskytuje plugin DogEars.
Automator a Acrobatch
Plugin Automator dovoluje schopnosti všech uvedených nástrojů využít v dávkových sekvencích. Ty jsou na odpovídajícím aparátu Acrobatu nezávislé, plugin AcroBatch nicméně v nich dovoluje používat právě příkazy tohoto aparátu. Díky tomu lze tedy nasadit i JavaScript (neboť dávkový aparát Acrobatu poskytuje odpovídající příkaz) - tedy defacto cokoli, co Acrobat umí (stačí "jen" umět napsat odpovídající skripty), či dávkové příkazy, které poskytují jiní výrobci pro své pluginy.
Automator
Vytvořit dávku v Automatoru je velmi jednoduché: skládání probíhá v dialogovém okně, ve kterém se volí jednotlivé příkazy (pluginy) a určuje způsob jejich nastavení. V rámci jedné sekvence lze přitom použít tentýž příkaz vícekrát a to s různými parametry. Aplikování dávky je pak možné nejen na dokumenty otevřené v Acrobatu, ale také složky či soubory vyznačené v odpovídajících seznamech. Průběh zpracování je protokolován, možné je automatizované zálohování dokumentů ve stavu před zpracováním a k dispozici je i možnost uzamčení vytvořených dávek heslem.
PDF Workflow Server
Těm, kdo potřebují využít schopnosti popsané výše v rámci síťového prostředí, slouží PDF Workflow Server. Jedná se o samostatnou aplikaci, jež se stará o sledování zvolených horkých složek, kterým jsou přiřazeny odpovídající konfigurace Automatoru. Pokud jsou do některé z těchto složek nahrány soubory, zajistí Server jejich zpracování pomocí Acrobatu (pochopitelně vybaveného Automatorem a ostatními pluginy Mapsoftu) podle dané konfigurace.
U horkých složek lze nastavit vše, co je zde obvyklé, tj. třeba časový interval monitorování či způsob směrování a pojmenování vytvořených souborů. Sledování je možno aplikovat pouze na některé složky ze seznamu, k dispozici je podrobné protokolování činnosti.
PDF Workflow Server
Závěrem
Mapsoft PDF Workflow Server je nabízen za 1 449 USD, v této ceně je zahrnuta i jedna licence na všechny výše popsané pluginy. Pokud se tyto uživatel rozhodne provozovat lokálně, dá za celý balík (který tedy obsahuje i Automator jako odpovídající automatizační prostředek) 599 USD. Možný je pak i nákup jednotlivých pluginů po 99 USD, takže uživatel si může při pouze dílčích nárocích zakoupit jen ty pluginy, které opravdu potřebuje.
Mapsoft má v dané třídě produktů nemalou konkurenci - stačí když zde připomeneme například ARTS PDF Aerialist Professional. Nicméně i tak lze vyzkoušení jeho řešení doporučit všem, kdo ve velkém a unifikovaně zpracovávají PDF dokumenty. Hodně užitečné mohou být produkty Mapsoftu jak ve vydavatelstvích (cross-media projekty, úpravy na poslední chvíli, příprava k archivaci aj.), tak třeba i podnikové sféře, státní správě nebo marketingu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024