Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
MakeHuman: generátor 3D postav
24. června 2010, 00.00 | Pokud se pohybujete v oblasti 3D grafiky, jistě jste se setkali s potřebou přidat do scény postavu. Tuto problematiku (kromě toho, že si postavu sami vymodelujete) řeší několik softwarů, které jsou však většinou poměrně drahé. Naštěstí ale existuje i projekt MakeHuman, který dokáže generovat postavy zcela zdarma. Bližší představení daného softwaru přinášíme v tomto článku.
Pokud se pohybujete v oblasti 3D grafiky, jistě jste se setkali s potřebou přidat do scény postavu. Tuto problematiku (kromě toho, že si postavu sami vymodelujete) řeší několik softwarů, které jsou však většinou poměrně drahé. Za všechny jmenuji například program Poser, který má sice široké možnosti, ale jeho cena v ČR se pohybuje kolem sedmi tisíc korun.
Naštěstí existuje i projekt MakeHuman, který dokáže generovat postavy a je zcela zdarma. Program MakeHuman vznikl původně jako Python skript pro Blender, po několika roztržkách s vývojáři Blenderu se ale vývoj oddělil a byl kompletně přepsán do C++, jako tentokrát už nezávislý program. Nyní stále používá jádro napsané v programovacím jazyku C++, většina uživatelských funkcí je však realizována pomocí Python skriptů.
Je to open source aplikace (takže je zcela zdarma), navíc je multiplatformní a to znamená, že jej lze použít pro operační systémy Windows, Linux i Mac OS. Umožňuje vytvořit jakoukoli postavu, kterou si uživatel vymyslí. Dá se zde měnit pohlaví, výška, váha, věk a spoustu parametrů obličeje a hlavy, čímž lze vyjádřit například rasovou příslušnost. Dále je možnost libovolně pohybovat s postavou a nebo vybrat některou z přednastavených pozic. Takto vzniklou postavu můžete exportovat, pro uživatele většiny grafických programů nejlépe jako soubor.OBJ a poté ji načíst ve svém oblíbeném programu pro další úpravy.
V současné době je ke stažení ve verzi 1.0 Alpha 5, tato ovšem ještě není zcela funkční, respektive nejsou zcela funkční všechny její nástroje. I přes tento nedostatek však velice dobře poslouží pokud potřebujete vytvořit postavu pro nějakou svou animaci. V podstatě v ní chybí jen editace výrazů tváře a možnost vybrat postavě nějakou základní pózu.
Nároky na počítač, na kterém chcete aplikaci používat, nejsou nijak velké, instalace na disku zabírá řádově 100 MB a požadavky jsou alespoň 512 MB operační paměti a procesor minimálně s frekvencí 800 MHz.
Takže tolik k teorii a nyní můžeme přistoupit k trochu praktičtějším věcem a to k práci s programem jako takovým. Po instalaci a spuštění programu se otevřou dvě okna, textového okna si téměř nemusíme všímat, bude nás zajímat především druhé okno, které vidíte na obrázku.
V tomto okně najdeme všechno potřebné k vytvoření své postavy, jelikož jde samozřejmě o trojrozměrné modelování, musíme se umět dobře pohybovat v prostoru, respektive umět otáčet, posouvat a přibližovat postavu tak, abychom mohli doladit i ty nejmenší detaily. Pro tyto pohyby existují v zásadě vždy dvě metody, lze je realizovat jak myší (třítlačítkovou), tak i pomocí klávesových zkratek.
Rotace
- levým tlačítkem myši klikneme do prostoru a tažením rotujeme postavou v jakékoliv ose
- pomocí numerických kláves (se šipkami) 8, 6, 4 a 2 můžeme postavou rotovat po malých krocích
Pohyb
- pravým tlačítkem myši klikneme do prostoru a tažením pohybujeme postavou
- šipkami na klávesnici nastavíme postavu do polohy, kterou potřebujeme, lze ji vystředit klávesou . (tečka)
Přiblížení a oddálení
- pomocí kolečka myši buďto rolováním nahoru/dolů a nebo stisknutím kolečka myši a tažením dopředu/dozadu
- pomocí kláves + a – oddalujeme a přibližujeme a stisknutím tečky (.) vracíme zpět na základní zoom
Základní pohledy
Pohled zepředu vyvoláme klávesou 1, z boku 3 a ze shora klávesou 7
Další užitečné klávesové zkratky jsou CTRL Z pro krok zpět a CTRL Y pro obnovení operace, kterou jsme vrátili zpět.
Jelikož je zbytek ovládání programu velice intuitivní, bylo by zřejmě zbytečné popisovat každou funkci zvlášť. Shrnu tedy jen to nejpodstatnější, v horní liště jsou nabídky, které určují typ operace, kterou chceme udělat, hned pod ní je další lišta a ta slouží k upřesnění úkonů, například chceme modelovat a to detaily (v horní liště tedy vybereme MODELING a v liště pod ní DETAILS). Ve většině případů je potom nalevo panel s posuvníky, kterými nastavujeme dané parametry buď v procentech od 0 % do 100 % jako třeba u výšky a nebo prostě přepínáme jednotlivé stavy, jako například tvar nosu. V dolní části je černá lišta, která zobrazuje aktuální pohlaví, věk, procento svalové hmoty a procento váhy postavy, tak jak jsme parametry nastavili.
Program má ještě jednu užitečnou funkci, se kterou je dobré se seznámit: při úpravě detailů si můžeme zeleně vybrat určitou část těla a tu editovat pomocí tažení myši, v menu Modifiers si navíc lze zvolit, jestli chceme tuto část rozšiřovat/zužovat a nebo posouvat.
Poslední věc, která by vás na programu mohla zaskočit (kromě toho, že některé další nabídky jako například Help, zatím nejsou funkční), je export, kde není možnost vybrat si umístění exportovaného objektu, vězte, že ve Windows se soubory ukládají do složky, kterou si instalace vytvoří v dokumentech, takže C:\...\Dokumenty\makehuman\exports
Závěr
MakeHuman je velmi slibně se rozvíjejícím programem a díky tomu, že na něm pracuje spousta nezávislých vývojářů, společně s těmi hlavními, je velká šance, že jeho stabilní plná verze bude konkurenceschopná i mezi ostatními komerčními programy tohoto druhu. Oproti na začátku zmiňovaném Poseru sice chybí v MakeHuman oblečení postav a další předměty, ale zato jsou postavy velice pečlivě zpracovány z hlediska biologického a po exportu do 3D grafických programů se velice dobře animují. Nyní nezbývá než se těšit na stabilní verzi. Pokud se chcete o programu dozvědět více a nebo si jej stáhnout, zavítejte na www.makehuman.org
Tématické zařazení:
» Rubriky » 3D grafika
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024