Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
MainConcept PVR 1.0, nový videorekordér pro Windows
7. dubna 2004, 00.00 | Jednoduchý, celkem levný a přitom dostatečně výkonný digitální videorekordér uvedla na trh společnost MainConcept. K přehlednému grafickému ovládání této simulace domácího videa si můžete ještě přidat kvalitní záznam v několika formátech a univerzální podporu různých video capture zařízení a televizních karet.
{Základní informace}
MainConcept PVR alias Personal Video Recorder je další z řady programů pro záznam videa formou imitace domácího videorekordéru. Aplikací tohoto typu existuje hned několik a principy jejich používání jsou hodně podobné. Rozdíly tedy najdeme většinou jen v jejich ceně související s možnostmi daného programu. Společnost MainConcept se zjevně rozhodla zúročit své zkušenosti s aplikacemi na zpracování videa a MPEG kodeky a výsledkem je balík PVR. Možnosti PVR se neomezují jen na záznam televizních pořadů v nastaveném čase či grabování videa na pevný disk. Program umí video též v malé míře upravit (například vystříhat reklamy) a výsledek uložit v podobě VideoCD, SVD či DVD videa.
MainConcept PVR stojí 40 USD (download verze) a ke své činnosti potřebuje operační systém Windows 98SE/ME/2000/XP s DirectX 8.1+. Dalšími požadavky je procesor s taktem alespoň 800 MHz, minimálně 128 MB RAM a pochopitelně i nějaká video capture či televizní karta. PVR by měl podporovat většinu dostupných TV, video atp. karet s WDM kompatibilními ovladači a nemělo by záležet na tom, zda je karta v AGP/PCI slotu či zda se jedná o externí adaptér připojený přes rozhraní USB. Zda budou v programu fungovat i nové externí USB TV karty s VXIS tunery zatím není jasné (nemohl jsem to vyzkoušet). PVR je primárně určen k záznamu analogového videa, rozhraní FireWire není v první verzi aplikace přímo podporováno.
MainConcept PVR 1.0 - imitaci vzhledu klasického videorekordéru můžete měnit s pomocí skinů
Grafické prostředí PVR je hodně podobné klasickému videorekordéru a hlavní funkce programu se ovládají přes obvyklé VCR prvky. Vzhled softwarového videorekordéru mají na starost skiny, které můžete měnit v preferencích PVR. Základní nabídka skinů není příliš bohatá, několik dalších skinů je ale nabízeno zdarma ke stažení na stránkách programu. Stejně jako při prvním spuštění klasického videorekordéru si také PVR musíte nejprve nakonfigurovat. Výběr jazyka, skinu a cest pro ukládané soubory nemá smysl popisovat, stejně jako výběr video capture zařízení či TV karty, které se provádí volbou příslušných video a audio zdrojů v preferencích programu. Volba obrazové normy je bohužel pouze globální pro všechny kanály najednou a nelze tedy každému kanálu přiřadit jinou normu.
První dva kanály jsou standardně vyhrazeny pro kompozitní a S-VIDEO vstupy respektive zdroje videa, rozsah dalších kanálů určuje automatika. Ladění TV kanálů je plně automatické a stejně jednoduché jako celý PVR. Program umí sám vyhledat televizní kanály v nastaveném frekvenční rozsahu nebo jen kanály pro kabelové či terestrické sítě, možnosti manuálního nastavení pro každý kanál jsou však nulové. Jednotlivé kanály jsou tříděny do kategorií, které si pak můžete nechat zobrazit formou přehledného a po čase automaticky aktualizovaného preview. Samozřejmostí jsou též globální funkce pro nastavení jasu, kontrastu, sytosti obrazu apod..
Video můžete v MainConcept PVR nahrávat ve formátech AVI a MPEG-1 nebo MPEG-2. PVR obsahuje několik předvoleb pro ukládání MPEG videa v různém rozlišení včetně VideoCD, SVCD, DVD a volitelného rozlišení. U některých dále konfigurovatelných předvoleb by měly zjevně být ještě další možnosti nastavení, v PVR v1.0 ale zatím nefungují (nebo spíš nefungují správně?).
MainConcept PVR 1.0 - nastavení cest pro ukládání videa a několika dalších hlavních vlastností programu včetně skinů
MainConcept PVR 1.0 - výběr zdrojů pro video a zvuk
MainConcept PVR 1.0 - funkce pro vyhledávání televizních kanálů
MainConcept PVR 1.0 - pojmenování nalezených TV kanálů
MainConcept PVR 1.0 - nastavení formátu a rozlišení ukládaného videa
MainConcept PVR 1.0 - náhled všech či jen vybraných kanálů
[-more-]{Záznam pořadů v nastaveném čase, export uloženého videa a závěr}
Video můžete v PVR nahrávat kdykoliv. Manuální nahrávání a grabování jednotlivých screenshotů opět není nutné popisovat, věnovat se tedy budeme jen záznamu pořadů v nastaveném čase. Stejně jednoduché jsou funkce pro střih videa, s pomocí kterých si můžete například snadno odstranit reklamy (PVR je většinou umí při nahrávání detekovat automaticky) nebo video rozdělit na více částí. Ještě předtím se ale musím v krátkosti zmínit o funkci pro tzv. Timeshifting, kterou PVR podporuje při záznamu pořadů ve formátu MPEG (tj. ne pro formát AVI). Pomocí Timeshiftingu si můžete prohlížet již uložený obrazový/zvukový materiál přímo při záznamu jiného aktuálního pořadu. MainConcept PVR tedy může fungovat nejen jako videorekordér, ale samozřejmě i jako přehrávač videa.
Časový záznam pořadů je poměrně solidní. Mimo výběru zdroje pro obraz a zvuk, výběru kanálu, formátu videa a nastavení data i příslušných časových rozsahů si v každém záznamu můžete dále nastavit akci, kterou PVR provede pro ukončení záznamu. Nemusí to být nic, další možností je vypnutí počítače nebo jeho uspání (pokud takovou funkci váš počítač a operační systém podporují). MainConcept PVR může předtím uspaný počítač pochopitelně v rámci nastaveného záznamu též probudit a pokračovat v ukládání nastavených pořadů.
MainConcept PVR 1.0 - nerušit, nahráváme!
MainConcept PVR 1.0 - pro každý nahrávaný pořad si můžete upřesnit i další akce prováděné programem
MainConcept PVR 1.0 - archiv uložených pořadů nabízí i tvorbu playlistů
Uložené video si můžete přehrát (i ve fullscreenu) nebo exportovat video v některém z nabízených formátů. Nejčastěji budete zřejmě pořady chtít vypálit na CD či DVD médium. MainConcept PVR umí při exportu DVD videa vyprodukovat i jednoduché navigační menu s výběrem kapitol představovaných jednotlivými nahranými pořady. Program nemá žádný vlastní editor DVD menu a grafický styl určují pevně dané předlohy. Několik předloh je součástí instalace, další dvě sady předloh si můžete v současné době (stejně jako nové skiny) stáhnout zdarma z webu společnosti MainConcept.
Za 40 USD se jedná o relativně cenově dostupný softwarový videorekordér, který může posloužit nejen při grabování analogového videa, ale především při záznamu televizních pořadů. Mezi současné nevýhody PVR v1.0 patří téměř nulové možnosti nastavení vlastností jednotlivých TV kanálů, chybí mi i volba zdroje zvuku přímo z TV tuneru videokarty. Srovnání s téměř geniálním a navíc freewarovým ATV2000 by pro MainConcept PVR zejména z hlediska manipulace a nastavení vlastností TV kanálů rozhodně nedopadlo dobře, každý uživatel ale může mít jiný vkus a jiné požadavky. Chcete-li se o MainConcept PVR v1.0 dozvědět víc, můžete si zdarma stáhnout jeho trial verzi (zhruba 20 MB) a kompletní manuál (cca 100 stran A4), který je k dispozici ve formátu PDF v německé či anglické jazykové mutaci.
MainConcept PVR 1.0 - výběr zaznamenaných pořadů pro jejich následný export
MainConcept PVR 1.0 - volba formátu videa při exportu
MainConcept PVR 1.0 - DVD menu pro výběr kapitol generuje program automaticky podle vybrané předlohy
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024