Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
MagicTracer 2.0, vektorizace bitmapových předloh za pár minut
vektorizace
28. prosince 2006, 00.00 | Nástrojů na převod skenovaných bitmapových výkresů či ilustrací do vektorové podoby jsme na Grafice On-line recenzovali již několik. MagicTracer patří mezi ty nejkvalitnější programy svého druhu a jeho představení si proto rozhodně nenechte ujít.
MagicTracer společnosti Elgorithms je specializovaný nástroj na konverzi bitmapových výkresů a obecně grafických předloh do vektorové podoby. Pro účely konverze bitmapových předloh je program vybavený řadou praktických funkcí od redukce barev přes různé image a color processingové filtry až po integrovaný vektorový grafický editor pro finální doladění zvektorizované bitmapy. MagicTracer se v současné době prodává za 60 USD ve verzi pro Windows a patří tak mezi levnější aplikace na vektorizaci grafických předloh. Relativně nízká cena programu se ovšem nijak neodráží na jeho funkcích, které jsou ve srovnání s konkurencí poměrně luxusní. Zajímavý a přitom velmi praktický je u MagicTraceru způsob zobrazování předlohy a zvektorizované ilustrace. Program totiž umí současně zobrazit jak předlohu, tak i vektorové obrysy, které si pak můžete následně upravit pomocí vestavěného vektorového editoru.
Bitmapový obrázek či fotografii můžete do MagicTraceru importovat buď ze souboru, nebo přímo ze skeneru. Program si poradí například s grafickými formáty BMP, GIF, JPEG, PCX, PSD, TARGA či TIFF a umožňuje bitmapy před vektorizací upravit bez nutnosti otevírat je v externím grafickém editoru. Pro editaci bitových map můžete použít mimo nástrojů pro výběr plochy obrázku (výběr od ruky, polygon, pravoúhlý výběr, kružnice nebo magická hůlka) funkce pro natočení předlohy, její zrcadlení, převrácení či zkosení. Samozřejmostí je oříznutí a přepočet rozlišení importované bitmapy, přičemž na výběr máte několik algoritmů převzorkování obrazu. Pokud je to nutné, můžete převést bitmapu do negativu či ji zkonvertovat do odstínů šedi.
MagicTracer 2.0 - histogram slouží pouze k orientaci například při redukcích a úpravách barev
Další samozřejmostí je možnost změny jasu, kontrastu plus gamma korekce, pomocí kterých lze zredukovat různé nežádoucí obrazové artefakty. Redukci barev lze provést do různých bitových hloubek, nastavit či upravit lze i průhlednost pozadí. MagicTracer navíc nabízí možnost rozdělení barvových kanálů (RGB, HSL a YUV) a jejich míchání. Je-li tu nutné, můžete si bitmapovou předlohu také klasicky či efektově upravit přímo v MagicTraceru. Z kreslících nástrojů nabízí program mimo kapátka pro výběr barvy především pero a gumu pro mazání nežádoucích ploch a obrazových bodů a několik kreslících nástrojů na tvorbu pravoúhlých objektů, čar, elips či kresbu od ruky. Image processingové filtry zastupuje například filtr pro redukci šumu, vyhlazování částí obrazu, jejich zaostření, erozi, zesílení tloušťky čar, zvýraznění obrysů či různé formy detekce a "vytažení" okrajů pro následnou vektorizaci.
MagicTracer 2.0 - nástroje a funkce pro úpravu importovaných bitmapových předloh (například gamma korekce, redukce počtu barev, úprava jasu a kontrastu, převod do odstínů šedi aj.)
MagicTracer 2.0 - redukce počtu barev
MagicTracer 2.0 - kreslící a efektové funkce pro přímou editaci bitmapových obrázků a výkresů před jejich vektorizací
MagicTracer 2.0 - jeden z filtrů pro efektové úpravy bitmapových předloh
Samotný vektorizační proces probíhá ve dvou krocích. V první fázi si vyberete typ či spíše variantu algoritmu použitého pro vektorizaci - například pro přesnější vektorizaci čar a křivek jsou k dispozici různé formy automatické detekce obrysů a hran objektů, součástí vektorizace je i eventuální redukce barev. Jednotlivé vlastnosti vektorizačního algoritmu respektive jeho citlivost v různých situacích si můžete nastavit v dalším okně, po kterém již proběhne samotná vektorizace předlohy. MagicTracer nezávisle na sobě poté umí analyzovat a vytvářet vektorové čáry, oblouky, kružnice, pravoúhlé objekty a křivky, jejichž spojením pak postupně vzniká vektorová ilustrace. Termín postupně vzniká je ale dost nepřesný, rychlost vektorizace je totiž přímo blesková, a to i u složitějších bitmapových předloh.
Vektorové kreslící a editační nástroje jsou podobné jako u editace bitmapových předloh, navíc je zde nástroj na tvorbu oblouků, křivek, spojování a rozdělování vektorových cest, jejich zrcadlení aj. Hotový vektorový výkres můžete exportovat v běžných formátech DXF, EPS, WMF, EMF, SVG a také ve formátech DC2 a v "souřadnicovém" textovém formátu XYZ. Každý vektorový exportní formát má své vlastní předvolby (zejména pro kompatibilitu s různými CAD/CAM aplikacemi a grafickými editory) týkající se například ukládání čar a křivek, jejich vyhlazování apod.
MagicTracer není primárně určený pro vektorizace plnobarevných bitmapových předloh, jako jsou například fotografie, nýbrž pro konverzi bitmapových výkresů, kreseb, schémat či původních bitmapových ilustrací různých typů. V tomto směru může program poskytnout kvalitní a především rychlé služby i při vektorizaci rozměrnějších bitmapových výkresů. Importní i exportní schopnosti programu jsou dostatečné, ocenit je nutné i integrovaný vektorový editor pro drobnější úpravy zvektorizované předlohy a samozřejmě i různé filtry pro úpravy předlohy ještě před vektorizací. Připočtu-li ještě cenovou dostupnost MagicTraceru, je výsledný verdikt jasný - jedná se o výkonnou aplikaci pro vektorizaci bitmapových výkresů s výborným poměrem cena/výkon. Zkušební verzi programu si můžete stáhnout zdarma.
MagicTracer 2.0 - nastavení pro automatické vyhlazování čar
MagicTracer 2.0 - volby pro ukládání bitmapových výkresů v různých formátech
MagicTracer 2.0 - volby při exportu hotové vektorové ilustrace ve formátu DXF
MagicTracer 2.0 - requester pro výběr barev podkladu
MagicTracer 2.0 - grafické předlohy pro vektorizaci lze přímo v programu též slučovat s různými typy prolnutí a odstupu obrázku od okraje
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024