Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Mac OS X Software: Preview 4.0
4. října 2007, 00.00 | Aplikace Preview, sloužící hlavně jako prohlížeč grafiky a PDF souborů, se v připravované nové verzi Mac OS X 10.5 Leopard rozrůstá v program se zajímavými editačními možnostmi. Více se můžete dočíst v tomto článku, převzatém ze serveru MujMac.
Kdysi byl program ACDSee synonymem pro bezkonkurenční prohlížeč obrázků pro Windows. Od té doby uplynulo už řadu let a společnost ACD Systems nyní uvedla na trh už desátou stěžejní verzi ACDSee opět s tradičním přídavkem Photo Manager. ACDSee 10 umí prohlížet a konvertovat přes 100 typů grafických a multimediálních souborů, jejich podobný přehled najdete v PDF dokumentu na webových stránkách produktu. Pro některé formáty jsou zapotřebí externí aplikace, které ACDSee 10 využívá v rámci svých pluginů. Jedná se například o Ghostscript 8.0+ na prohlížení PDF dokumentů, nebo o QuickTime či Windows Media Player pro přehrávání QuickTime, AVI, WMV, MPEG atp. videa.
Cena samotného ACDSee 10 je 50 USD, pro majitele libovolných jiných produktů společnosti ACD Systems je připravena automatická sleva na 35 USD. Zřejmě z důvodů změny firemní strategie již společnost ACD Systems nenabízí kombinovanou (a cenově výhodnou) variantu ACDSee PowerPack, jejíž poslední verze 7 pochází z roku 2005. Varianta ACDSee PowerPack byla totiž dost „mazaně“ nahrazena bundlovaným balíkem, obsahujícím ACDSee 10, ACDSee Photo Editor (o který zjevně nikdo příliš nestojí) a tiskový program ACDSee Fotoslate, prodávaným ovšem za 80 USD.
Prostředí programu
Grafické rozhraní aplikace se nijak nezměnilo a až na „přebírání“ ovládacích prvků Windows stále není skinovatelné. Nastavit si můžete pouze tři odstupňované barevné varianty GUI od nejsvětlejší po nejtmavší, čtvrtou možností je pak barevnost GUI podle aktuálního tématu Windows.
Prohlížeč obrázků a fotografií je opět k dispozici ve dvou provedeních. Primární prohlížeč QuickView je velmi rychlý a spustí se prakticky okamžitě po dvojkliku na grafický soubor, má však pouze funkce pro krokování snímků, lupu a natočení obrázků. Hlavním prohlížečem je pak defacto samotné ACDSee, jehož integrovaný prohlížecí modul Viewer nabízí i celou řadu funkcí pro obrazové korekce (úpravy barev, saturace, ostření aj.), efektové funkce a další doplňkové operace pro tisk či odesílání souborů na Internet.
Samotný Browser se pak v ACDSee 10 stejně jako v předchozích verzích manažeru používá nejen jako běžný správce souborů, ale také ke třídění a organizaci obrázků, fotografií a multimediálních souborů. Pomocí dvanácti panelů s různými funkcemi a dokovatelným grafickým rozhraním či dalších doplňkových ovládacích ikon můžete pracovat s kalendářem (jedna z inovovaných funkcí ACDSee 10), hodnotit snímky, porovnávat je, přesouvat do jiných adresářů, editovat jejich EXIF, IPTC a XMP metadata apod. V rámci editačního módu pro úpravy obrázku a fotek lze využívat taktéž integrovaný editor, nebo se můžete spolehnout na služby externího editoru – například komerčního ACDSee Photo Editoru.
ACDSee 10 Photo Manager - jedno z defaultních prostředí manažeru obrázků a fotografií s kontextovým menu
ACDSee 10 Photo Manager - jednou z novinek je popup náhled objevující se po najetí kurzorem myší na malý náhled
Novinky v ACDSee 10
Po pravdě řečeno, příliš novinek v desáté verzi ACDSee nenajdeme a pokud ano, jsou většinou společné s ACDSee Pro 2, se kterým ACDSee 10 takříkajíc srovnává krok. První hned viditelnou novinkou je animovaný náhled (tzv. Instant Preview), který se aktivuje po najetí kurzorem myši na ikonku či malý náhled obrázku či fotky. Tento nový typ náhledu na obrázek je navíc natolik inteligentní, že se nezobrazí, pokud je náhled obrázku v Browseru dostatečně velký. Pokud se vám nové popup náhledy nelíbí nebo vám zkrátka nevyhovují, můžete je samozřejmě v preferencích aplikace vypnout. Nový typ náhledu patří do skupiny nástrojů označené jako tzv. Instant View, mezi kterými v ACDSee 10 najdeme také virtuální kalendář (s libovolnou velikostí) rovněž zobrazující náhledy snímků pro dané datum či časové rozmezí.
Organizace a třídění snímků vždy patřily k silným stránkám programu. Novinkou v této oblasti je u ACDSee 10 možnost použití víceslovných pojmenování fotografií v rámci jejich vyhledávání prostřednictvím klíčových slov. Můžete tedy použít například kombinace klíčových slov „děti na dovolené“ namísto původních jednotlivých klíčových slov.
Práce s archivy byla rozšířena o možnost rozbalování archivů přímo v ACDSee. Podporované typy archivů (prakticky všechny nejpoužívanější archivy) lze nově rozbalovat pomocí tlačítka v horní řadě ovládacích ikon nebo přes kontextové menu. Samozřejmostí je i původní funkce na prohlížení grafických a multimediálních souborů v archivech bez nutnosti jejich rozbalování.
ACDSee 10 Photo Manager - vyhledávání souborů je poměrně komfortní, novinkou je například možnost použití více klíčových slov ve formě slovních spojení pro vyhledávání
ACDSee 10 Photo Manager - velký "vektorový" kalendář ukazuje i náhledy snímků importovaných do databáze či pouze prohlížených v konkrétním datu
ACDSee 10 Photo Manager - archivy můžete rozbalovat přímo v ACDSee do libovolného adresáře, samozřejmostí je pak prohlížení grafických a multimediálních souborů přímo v podporovaných archivech
Vylepšeno byly v ACDSee 10 též prohlížení a konverze RAW fotografií. Navýšena byla především rychlost načítání náhledů RAW snímků i jejich zpracování na pozadí, stejně jako kvalita náhledů a kalibrace bílé barvy – možností ACDSee Pro v oblasti zpracování a manipulace s RAW snímky ale ACDSee 10 pochopitelně nedosahuje.
Další novinky se týkají vestavěného editoru a jeho korekčních funkcí. Přepracovaný je nástroj pro retuše červených očí, který poskytuje přirozenější výsledky, navíc s možností nahrazení původní červené barvy za jinou barvu. Obnovu detailů na špatně exponovaných snímcích má na starost poměrně kvalitně fungující filtr Shadow/Highlights, který umí restaurovat příliš tmavé či naopak příliš světlé plochy snímku. Na vybranou oblast fotografií lze aplikovat libovolné z nabízených efektů typu rozostření, saturace, pixelizace, sépie a desítky jiných. K nadefinování výběru lze přitom použít nejen klasický pravoúhlý výběr, ale také inteligentní magickou hůlku či laso pro ručně kreslené výběry. Mezi zcela nové efekty v ACDSee 10 patří například filtry Sobel, Crayon Drawing, Glowing Edges, Outline, Radial Waves, Shear, Stained Glass, Threshold, Vignette, Waves a Weave. Součástí efektových funkcí je nově i sedmnáct prolínacích efektů a funkce pro manipulaci s průhledností předlohy či výběru.
ACDSee 10 Photo Manager - mezi nové korekční funkce patří přepracované úpravy světlých a tmavých ploch snímku
ACDSee 10 Photo Manager - novinkou patřící do oblasti efektů je celkem sedmnáct režimů prolnutí obrazu a nastavitelná průhlednost výběru či celého obrazu
ACDSee 10 Photo Manager - pro nadefinování výběru snímku lze mimo běžného pravoúhlého výběru použít též například laso či magickou hůlku
Odesílání grafických souborů na internetové služby pro sdílení obrázků a fotografií jsou v ACDSee 10 zjednodušeny o integrované funkce pro nahrávání souborů na server typu Flickr či SmugMug, nebo publikování snímků například ve webblogu pomocí online alba a funkce ACDSee SendPix. Další novinkou, známou už z ACDSee Pro, je tvorba MS PowerPoint prezentací či spíše slideshow, poskládaných z jednotlivých obrázků a fotografií, a opatřených přechodovými efekty a případně i doprovodným zvukem a popiskami k jednotlivým obrázkům.
ACDSee 10 Photo Manager - součástí programu je i možnost přímého nahrání obrázků a fotek na internetové služby pro sdílení souborů Flickr a SmugMug
ACDSee 10 Photo Manager - v ACDSee můžete vytvářet SendPix grafická alba a odesílat je například e-mailem
Závěr
ACDSee 10 je stále velmi komfortní multifunkční balík na prohlížení, organizaci, konverzi, zpracování a publikování obrázků a digitálních fotografií, kterému se vyrovná jen málokterý program. Za 50 USD asi nic výrazně lepšího nekoupíte, na druhou stranu pokud nepotřebujete tolik funkcí, najde se i řada výrazně levnějších (nebo dokonce bezplatných) správců digitálních fotografií. Na rozdíl například od Zoner Photo Studia postrádá ACDSee 10 českou lokalizaci, možná se ale časem objeví nějaký neoficiální překlad menu a grafického prostředí programu. Zkušební verzi ACDSee 10 (cca 35 MB) si můžete stáhnout zdarma na webových stránkách produktu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024