Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Mac OS X software: LineForm
2. července 2007, 00.00 | Konkurence Adobe Ilustratoru za hubičku aneb vektorové kreslení levněji a také trochu jinak. Lze v grafické přípravě použít software od nezaběhané firmy? Odpověď hledá tato recenze převzatá ze serveru MujMac.
V dnešním článku o Adobe Photoshop kompatibilních pluginech vám představím tři pluginy a dva samostatné editory společnosti Image Trends, která se zabývá vývojem nástrojů pro úpravy a především retuše digitálních fotografií. Prezentaci portfolia doplňků pro Adobe Photoshop zahájím dvěma pluginy pro automatizované úpravy portrétových fotografií.
ShineOff, PearlyWhite, Fisheye-Hemi
Pluginy ShineOff a PearlyWhites patří mezi kompletně automatické nástroje pracující s vlastními inteligentními algoritmy, které uživatel v současných verzích obou doplňků nemůže nijak ovlivnit. Nevím, zda je to dobře, každopádně výsledky obou pluginů jsou poměrně slušné. ShineOff i PearlyWhites stojí každý 50 USD a jsou momentálně k dispozici pouze ve verzích pro Windows, verze pro Mac OS X bude k dispozici v průběhu srpna. Jak už částečně vyplývá z názvů obou produktů, jedná se v případě ShineOff o retušovací nástroj na potlačení odlesků na obličejových částech portrétových fotografií a v případě PearlyWhites pak o nástroj na umělé vybělení zubů, respektive zubní skloviny.
Zatímco ShineOff odlesky efektivně potlačuje, PearlyWhites naopak uměle „vytahuje“ bílou barvu zubů, kterou automaticky nastaví s novou intenzitou jasu a příslušných odstínů bílé barvy. Pluginy fungují jednak samostatně a jednak v rámci akcí Adobe Photoshopu, takže je můžete využívat i při víceúrovňových úpravách digitálních fotografií. "Vytažení" a zvýraznění bílé barvy zubů nemusí nutně u pluginu PearlyWhites fungovat na první pokus (zejména u zažloutlejších zubů nebo u snímků se špatným barevným podáním) a je tedy občas nutné použít plugin několikrát.
Plugin ShineOff úspěšně redukuje odlesky vzniklé při použití nevhodného nasvícení tváře dané osoby (tzn. u portrétových fotografií) a funguje vcelku dobře u snímků pořízených s pomocí klasického blesku. Plugin opět funguje zcela automaticky bez možnosti jakéhokoliv interního nastavení jeho účinku či vlastností a nejefektivněji pracuje především v okolí rtů, na nosních partiích a u vystouplejších obrysů tváří.
ShineOff – základním úkolem tohoto automatizovaného pluginu je potlačení a retuš odlesků na obličejových částech portrétových fotografií
PearlyWhites – plugin umí poměrně dokonale a zcela automaticky "vybělit" zuby u portrétových fotografií
PearlyWhites a ShineOff – další ukázky výsledků těchto dvou automatizovaných pluginů |
Třetím Adobe Photoshop kompatibilním pluginem z produkce Image Trends je Fisheye-Hemi. Tentokrát se jedná o doplněk sloužící k rekonstrukcím a korekturám speciálního typu perspektivního zkreslení objektivů digitálních fotoaparátů – tzv. pohledu rybího oka. Cena pluginu je 30 USD ve verzi pro Windows i Mac OS X. K dispozici jsou tři typy korektur zkreslení, všechny tři typy opět fungují plně automaticky, bez možnosti ovlivnit jejich účinnost či jiná nastavení. Plugin se hodí zejména pro korekce stávajících typů zkreslení, u kterých dokáže například opravit obličejové části fotografií do správné perspektivy a s relativně správným poměrem stran, přičemž pozadí a kontury objektů v pozadí nechává v původním stavu.
DustKleen, SensorKleen
Samostatnými editory digitálních fotografií jsou DustKleen a SensorKleen, každý s cenou 50 USD ve verzi pro Windows (verze pro Macintosh se připravuje). Oba editory jsou určeny k retuším prachových částic a obrazových artefaktů, každý ale pracuje s jinými metodami. DustKleen umí sám najít netypické obrazové artefakty připomínající prachové částice, vlasové linky, prasklinky apod., jejichž retuš lze zkombinovat s ruční detekcí a nápravou obrazových vad. V automatickém módu lze nastavit velikost prachových částic, jejich přibližný počet a intenzitu či spíše agresivitu retušovacích metod. V manuálním módu máte přímo k dispozici retušovací štětec s nastavitelnou velikostí.
Na podobném principu funguje další samostatný editor fotografií SensorKleen, který se specializuje na odstraňování obrazových artefaktů "usazených" na optice digitálního fotoaparátu. Opět můžete pracovat s automatickým nebo s manuálním retušovacím módem, ovšem s tím rozdílem, že retušovací štětec je inteligentní a nabízí přehlednější možnosti nastavení vlastností.
SensorKleen – rovněž tento editor slouží k retuším fotografií, konkrétně opět k odstraňování prachových částic a obrazových artefaktů
SensorKleen – ukázka výstupu, respektive vyretušované fotografie
DustKleen – ukázka vyretušovaného výstupu z editoru
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024