Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
LogMeIn: řešení pro vzdálený přístup na publikačním pracovišti
26. září 2005, 00.00 | Možnost odkudkoli kontrolovat činnost vzdáleného počítače a dále přenosy či sdílení
souborů. Takové jsou funkce řešení pro vzdálený přístup LogMeIn, které lze v základní
podobě využívat zdarma. Jaké možnosti nasazení nabízí tento systém publikačním
pracovištím?
I na pracovištích pre-pressu či webdesignu mohou najít využití řešení pro vzdálený přístup, která dovolují z prostředí jednoho počítače ovládat počítač druhý. Základní nástroje daného typu nalezneme ve Windows i Mac OS X, podstatně více pak nabízí specializované produkty, které mohou být jak bezplatné, tak komerční. My bychom se v našem dnešním přiblížení rádi podívali na systém LogMeIn společnosti 3am Labs. Jedná se o produkt zajímavý koncepcí, škálou nabízených funkcí a koneckonců i cenou, neboť v omezené podobě jej lze využívat zdarma. Jak tedy toto řešení funguje a jakými způsoby jej lze využít na publikačních pracovištích?
Základní přiblížení
LogMeIn je vícesložkovým systémem, na jehož jedné straně stojí počítač, ke kterému je třeba zajistit přístup, a na straně druhé pak počítač, z kterého má být přístup uskutečněn. Propojení daných stran se realizuje přes server výrobce (je použito HTTPS spojení, čímž lze do značné míry obejít problémy vznikající obvykle u řešení daného typu s firewally či proxy servery), přičemž na kontrolovaném počítači je zapotřebí zprovoznit odpovídající klientský software, zatímco na straně kontrolního počítače stačí pouze webový prohlížeč. Klientská komponenta funguje ve Windows 2000 a XP, k přístupu lze použít Windows 98 a vyšší (a rovněž kapesní asistenty Pocket PC) umožňující použití Javy a ActiveX, prohlížečem může být Internet Explorer nebo některý s klonů Netscape Navigatoru (bez problémů jsme pracovali z prostředí Firefoxu). Triviálním požadavkem pak samozřejmě je, aby všechny zúčastněné počítače disponovaly internetovým připojením. I přes navenek velmi otevřený přístup se služba vyznačuje značným důrazem na zabezpečení na bázi standardu SSL/TLS.
K zprovoznění služby je zapotřebí odpovídající registrace na Webu, resp. vytvoření příslušného účtu. Po něm je zapotřebí nainstalovat příslušnou klientskou komponentu - v rámci instalace se především určí označení daného počítače a přístupové heslo. Nyní je možno začít využívat služeb vzdáleného přístupu a to různými způsoby.
Schéma naznačující způsob fungování LogMeIn
Nabízené služby
Poté, co se uživatel přihlásí do prostředí služby, nabídne se mu seznam počítačů (včetně indikace toho, zda je daný stroj online), na které může přistupovat. Jeden z nich zvolí a zadá odpovídající přístupové heslo. Nyní mu prohlížeč nabídne různé typy služeb, závislé na tom, jakou edici služby uživatel využívá (viz závěr článku).
K dispozici je takto především Remote Control, tedy možnost zobrazit si vzdálený desktop a ten ovládat klávesnicí a myší. Příslušné rozhraní přitom nabízí vše, na co jsme zvykli u řešení daného typu: kontrolovat lze rozlišení obrazovky i bitovou hloubku, možné je zobrazení v okně či na celou obrazovku s funkcí zoom, podporováno je využití více monitorů a k dispozici jsou i různé nastavení kvality zobrazení. Odpovídající nabídka dovoluje simulovat různé specializované klávesy (např. PrintScreen, Alt-Tab, funkční klávesy aj.), na rozdíl od jiných systémů daného typu jsme neměli problémy s přenosem českých znaků. Produkt také dovoluje vyměňovat mezi propojenými počítači obsah schránky a možný je i vzdálený tisk. Za hodně nadstandardní lze považovat chatovací funkci, která dovoluje s uživatelem na kontrolovaném počítači komunikovat pomocí instant messagingu. Při našich testech jsme disponovali rychlým internetovým připojením, přesto ale musíme ocenit, že i při "nástavbovitosti" služby (spouštění v okně browseru s Javou) vše pracovalo dosti svižně, podle uživatelských referencí z Internetu pak LogMeIn obstojně funguje například i s GPRS připojením.
File Manager
Velmi povedeným prostředkem je v LogMeIn File Manager. Jedná se o řešení pro přenos souborů, které lze označit za jakýsi klon Norton Commanderu. V odpovídajících panelech tedy uživatel vybírá k přenosu soubory či složky z kontrolovaného či kontrolního počítače. Navíc jsou k dispozici i funkce pro přejmenování souborů, vytváření složek či synchronizaci obsahu složek. Přenos probíhá zabezpečeně a data jsou pro něj zkomprimována, což šetří kapacitu přenosových linek.
Produkt disponuje zajímavými možnostmi výměny informací mezi uživateli. Jednu jsme si takto již představili (instant messaging při vzdáleném přístupu), dále se nabízí především možnost sdílení vybraných souborů. To funguje tak, že uživatel určí, které soubory chce sdílet, načež produkt vygeneruje odpovídající odkazy, jež se rozešlou e-mailem uživatelům, kteří pak mohou jejich otevřením soubory stáhnout. Uživatel přitom pro daný odkaz může určit jak počet povolených stažení, tak dobu, po které daný odkaz vyprší, možné je i okamžité zrušení odkazu.
Uživatel také může přizvat (prostřednictvím odpovídajícího odkazu) k práci na daném počítači jiného uživatele. Ten pak může bez nutnosti zadávat přístupové heslo sledovat dění na vzdáleném desktopu, chatovat a případně i používat vzdálenou klávesnici či myš. Nastavení příslušných oprávnění je plně v kompetenci zvoucího uživatele, který také určí, po jak dlouhou dobu je pozvání platné. Odpovídající nástroje pak dovolují i sledovat, zda bylo pozvání přijato.
Přizvání hosta
Závěrem
LogMeIn není samozřejmě jediným řešením svého druhu. Technologicky i škálou nabízených funkcí ovšem patří dle našeho názoru k těm nejpovedenějším. Na publikačních pracovištích jej lze využít skutečně různorodými způsoby. Ten triviální spočívá v tom, že daný pracovník může odkudkoli využít zdroje ze svého počítače - problémem, který ale samozřejmě je řešitelný, je zde každopádně nutnost mít daný počítač pro vzdálený přístup v chodu. Možnost sdílet soubory se spolupracovníky či klienty nebo je přenášet (synchronizovat) mezi různými počítači pracoviště je pak také jistě velmi vítaná, na svižnějších linkách lze využít i funkci přizvaného sdílení pracovní plochy. Otázkou je samozřejmě bezpečnost - příslušná odpověď ovšem vyplývá spíše z povahy daného pracoviště, zpracovávaných dat atp.
Jinou zásadní otázkou je cena služby. V podobě Free lze LogMeIn využívat zdarma, takto se ovšem nabízí pouze vzdálený přístup. Pro všechny ostatní funkce je třeba investovat 70 USD ročně (nebo se nabízí i méně výhodné měsíční platby) za LogMeIn Pro, které si lze nicméně po prvotní registraci vyzkoušet bezplatně (po uplynutí 30 dnů či 120 minutách užívání přejde služba do módu Free). K dispozici jsou pak i další možnosti licencí, které jsou určeny zejména pro vzdálený servis počítačových pracovišť.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024